materializm, filozofia
LesnyLudek

Akyrema, czyli Ameryka czytana od tyłu. Są to szkice oparte na lekturach i wyobraźni, obraz imaginacyjny na tematy nie tylko amerykańskie. Jest to mit świata wysoko rozwiniętego kapitalizmu, powstałego z ostrej walki konkurencyjnej, błyszczącego atrybutami dobrobytu materialnego, karmiącego się swoimi legendami, wytwarzającego swoiste formy kultury masowej, które pod różnymi postaciami przenikają i do nas. Jest to również szczególny model obyczajowy, którego domeną nie jest wyłącznie Ameryka, lecz także niektóre kraje Europy Zachodniej - model psychiczny i kulturalny współczesnego świata mieszczańskiego.

Dariusz | 2014-05-14
Przeczytana: 1991 rok