Sto tysięcy miliardów wierszy

Tłumaczenie: Jan Gondowicz
Seria: Liberatura
Wydawnictwo: Ha!art
Cent mille milliards de poemes
poezja
Agnieszka

Sto tysięcy miliardów wierszy to kolejna - po Nieszczęsnych B. S. Johnsona - z serii "Liberatura". Jej otwarta struktura zaprasza wszystkich czytelników do zabawy we współtworzenie dzieła literackiego o niespotykanych dotąd rozmiarach. Książka ta jest bowiem jedną z najważniejszych pozycji w dorobku grupy OuLiPo, łączącej w swych działaniach matematykę z literaturą. Oryginalna budowa prezentowanej książki oraz rygorystyczna wersyfikacja pozwalają na przekształcenie zaledwie dziesięciu sonetów w "machinę do produkcji wierszy": gigantyczny tekst, którego czytanie zajęłoby jednemu człowiekowi dwieście milionów lat! Mamy więc do czynienia z dziełem o niewyczerpanej niemal zdolności generowania coraz to nowych sensów. Utwór ten daje znakomite wyobrażenie o potencjale tkwiącym zarówno w kombinatorycznych strategiach OuLiPo, jak i w przełamującej wszelkie konwencje edytorskie poetyce liberatury. Tom w brawurowym przekładzie Jana Gondowicza

źródło opisu: http://www.ha.art.pl/

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/

Ag2S | 2013-07-05
Przeczytana: 2013 rok

Coś niebywałego!!
Książka, której nie da się przeczytać!
Zawiera jedynie 48 stron, a pomieściła miliardy wierszy!!
Genialny pomysł, świetne wydanie!
Raymond Queneau jest po prostu mistrzem!
Tylko on tak potrafi!!
Majstersztyk!!

czerwiec | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

„Sto tysięcy miliardów wierszy” czyta się metodą: na pałę. Twardy grzbiet wymaga zaangażowania obu rąk, nierzadko do łokci, zestawu 'trzecia ręka', a latające wersy - przytrzymywania nosem.

Nieprzypadkowa liczba, wymagająca forma literacka sonetu i genialna dyspozycja twórcza.

pore-ach | 2015-10-03

Jestem podobnie zawiedziona jak po przeczytaniu ćwiczeń stylistycznych. Sonety, które stworzyłam były po prostu żałosne. Zastanawiam się w jakiej mierze to wina Queneau, w jakiej Gondowicza, a w jakiej moja. Może i problem leży przede wszystkim po mojej stronie? Nie wiem, w każdym razie idea ciekawa, ale więcej frajdy mam przy robieniu hybryd zwierzęcych.

PanBjoernsson | 2012-11-28

przeczytanie wszystkich możliwych kombinacji zajęłoby w sumie niecałe 200 milionów lat. czyli właściwie nie przeczytałem i nigdy nie przeczytam wszystkich sonetów..

Arkadiusz Klemenko | 2013-06-14

Nie da się przeczytać wszystkich wierszy w ciągu jednego życia, ale fantastyczny pomysł wykorzystania kombinatoryjki w książce :).

hejhop | 2012-06-07

tego się nie da w całości przeczytać ;)

Neutrino | 2013-01-16
Przeczytana: kwiecień 2013