Córka komunisty

The Communist's daughter
978-83-247-0991-5
Norman Bethune, komunizm,
mantra

Nowa powieść uznanego autora „The Ash Garden”, opowiadająca o losach sławnego kanadyjskiego lekarza Normana Bethune. Idealista i komunista, ratował ofiary hiszpańskiej wojny domowej i ludzi w Chinach podczas wojny chińsko-japońskiej. W walce o lepszy świat poświęcił szczęście osobiste, dokonując niejednoznacznych wyborów. Czy po tragicznej śmierci ukochanej kobiety wolno mu było pozostawić ich córeczkę w madryckim sierocińcu? Swe życie - na burzliwym tle wydarzeń I połowy XX wieku - opisuje w listach do córki, której już nigdy nie zobaczy.

awiola | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

„Nie da się świata podzielić na dwie równe połowy: dobrą i złą. Wojnę i pokój, czarne i białe. To piękne pojęcia, lecz strasznie niedoskonałe”

Dennis Bock, kanadyjski pisarz mieszkający obecnie w Toronto. Czytelnikom może być znany z opowiadania „Olympia” za którą otrzymał nagrodę Danute Gleed Award. Nie miałam wcześniej przyjemności spotkać się z jakąkolwiek formą twórczości tego autora.

„Córka komunisty” to zbiór fikcyjnych listów pisanych przez znanego, prawdziwego kanadyjskiego lekarza Normana Bethune’a. Lekarz ten uczestniczył w I wojnie światowej, a następnie ratował życie ofiarom wojny w Hiszpanii. Listy pochodzą z okresu, gdy bohater znajdował się w Chinach podczas trwającej wojny chińsko-japońskiej. Tam właśnie w wolnych chwilach, podczas ratowania życia chińskiej ludności, spisywał wyznanie swojego życia. Normana Bethune jak sam tytuł wskazuje był komunistą opowiadającym się za chińskim dyktatorem Mao Zedonga. Dla swojej idei, porzucił ustabilizowane życie i nie poznał...

marpil | 2011-01-05
Przeczytana: styczeń 2010