Wyzwanie czytelnicze LC

Niepotrzebna jak róża. Potrzeba normalności w chorobie psychicznej

Tłumaczenie: Ewa Bilińska
Seria: Seria z kluczem
Wydawnictwo: Smak Słowa
Unyttig som en rose
Natalia

Czy ludzie chorzy psychicznie są mniej wartościowi? Kto ma decydować czym jest poprawa zdrowia psychicznego? Dlaczego chorujący kiedyś, muszą być zazwyczaj dwa razy bardziej zdrowi, aby za zdrowych zostać uznanymi? Arnhild Lauveng w swej nowej książce poszukuje odpowiedzi na powyższe pytania opierając się na własnych doświadczeniach, zarówno z okresu, gdy była pacjentką, jak i z perspektywy psychologa.

Autorkę interesuje, jak mówimy i jak odnosimy się do osób dotkniętych chorobami psychicznymi, pokazuje nam także, jak ważne jest patrzenie na pacjentów, jak na ludzi, a nie traktowanie ich tylko jako przypadków klinicznych.

Arnhild Lauveng - magister psychologii, absolwentka Uniwersytetu w Oslo. Obecnie pracuje jako psycholog kliniczny oraz prowadzi wykłady na całym świecie. W roku 2004 otrzymała nagrodę za promowanie otwartości i swobody w wyrażaniu siebie w ramach psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.

Jest autorką bestsellerowej książki pt. „Byłam po drugiej stronie lustra” wydanej w Polsce w 2007 roku, w której opisuje swą walkę o wyzdrowienie, wspomaganą przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei. Jest to książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

bractworozy | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

autorka z dwóch perspektyw opowiada o schizofrenii: jako pacjentka i jako psycholog
ta króciutka książeczka mówi jak wygląda życie i dochodzenie do normalności po wielu latach cierpień i zmagań z własnymi lękami
pokazane są także realia norweskiej służby zdrowia dla chorych psychicznie - czasami jest bardzo źle, a czasami wręcz sielsko (jeżeli takich słowem można takie szpitale określić)

gorąco polecam ;]

Kasia b | 2017-01-11

Żaden psychiatra ani psycholog, choćby z wieloletnim doświadczeniem i licznymi tytułami, nie zrozumie pacjenta tak dobrze, jak osoba która sama przeszła przez piekło związane z choroba psychiczną. "Związane", bo okazuje się, że często to nie sama choroba jest największym problemem, ale stosunek otoczenia: wykluczenie, brak szacunku, a nawet pogarda. Również personel szpitali, zamiast wspierać, często wręcz krzywdzi pacjentów. Ludzi, którzy tracą niekiedy status "człowieka" na rzecz "obłąkanego". Autorka, sama w ten sposób doświadczona przez życie, będąc jednocześnie wybitnym psychologiem, stwarza możliwość wglądu w ich sytuację, Niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju lektura.

patrikijaa | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Ludzie chorzy psychicznie są milczeniem. Odbiera im się głos, który zwykle nie brzmi poważnie w ustach schizofrenika, zdolności, bo chory z wieloma rzeczami nie potrafi sobie poradzić i ból, bo przecież jest on tylko w głowie. Wielu nie traktuje poważnie ich potrzeb, nie potrafi zrozumieć sposobu myślenia, tego co rozgrywa się w ich myślach i skazuje na trwanie w tym milczeniu przez lata. Niezrozumiani, wyniszczeni, pełni strachu i nieufności - Lauveng w tej psychologicznej rozprawie wyjaśnia, jak wiele błędów popełniali wobec niej lekarze, którzy niejednokrotnie nie potrafili jej pomóc, jak bardzo cierpiała z krzyczącym w jej świadomości Kapitanem i kto z ludzi, którzy znaleźli się dookoła niej, naprawdę potrafił jej pomóc odbić się od dna.

Arnhild Lauveng to kobieta, która przeszła ciężką, długą drogę, by móc wreszcie nazwać siebie zdrowym człowiekiem. Lata spędzone w szpitalach psychiatrycznych przyniosły jej wiele bólu i cierpienia psychicznego, chociaż ostatecznie pozwoliły...

Agata | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Norweska psycholog, cierpiąca w przeszłości na chyba najgorszą z chorób – schizofrenię – na kartach opowieści "Niepotrzebna jak róża. Potrzeba normalności w chorobie psychicznej", w ujmujący, prosty w odbiorze sposób opisuje swą dramatyczną walkę o powrót do normalności. Ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne są bardzo często odrzucani przez społeczeństwo, wzbudzają w innych strach, a nierzadko także pogardę. Z kolei psychotycy nie stornią od stosowania przemocy względem siebie, czy innych. Słowem – schizofrenia odbiera człowiekowi wszystko – sens i radość życia, poczucie własnej wartości, godność, popycha do samotności, by w coraz głębszym odosobnieniu zatracać się we własnym, paranoicznym świecie. Wszystko to, włącznie z próbami samobójczymi, przeżyła właśnie autorka niniejszej powieści - Arnhild Lauveng. Najlepsze lata swojego życia spędziła w różnych szpitalach psychiatrycznych. Całą swą młodość spędziła w zamknięciu, w pasach, łykając coraz to nowe leki, dające mniejsze lub...

| 2011-06-08
Przeczytana: 03 czerwca 2011

to kolejna książka autorki, która kiedyś była pacjentką szpitali psychiatrycznych a teraz jest psychologiem i pracuje z ludźmi chorymi psychicznie. w swojej książce mówi przede wszystkim o szacunku dla ludzi chorych, bo człowiek "nie jest chorobą tylko ma chorobę", mówi o stygmatyzacji, co oznacza że zdrowy człowiek, który chorował na chorobę psychiczną musi być 2 razy zdrowszy aby mu ufano, aby był wiarygodny.mówi także o uprzedzeniach i szufladkowaniu, o stereotypach, które powstały aby nam pomagać ogarniać życie w sposób na skróty, a tak naprawdę często ranią innych, budują bariery, blokują innym rozwój.to jest książka, która zmieniła moje nastawienie do ludzi chorych psychicznie.im jest już wystarczająco ciężko żyć z chorobą, zatem zdrowi nie powinni im jeszcze tego życia utrudniać.a czy zastanawialiście się kiedyś do czego służą róże?czy są pożyteczne? tyle z nimi zachodu podczas uprawy.tyle pracy trzeba w tę uprawę włożyć.a czy są pożyteczne? te pytania stawia autorka w...

sachmet | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Trafiłam na nią zupełnie przypadkiem w bibliotece. Zachęcona opisem na okładce zabrałam do domu.

Czyta się szybko. Jest wiele podobnych pozycji, dotykających tego samego tematu, choroby psychicznej i drogi ku normalności. Tylko, że tutaj autorka świetnie wywiązuje się z obietnicy. Jest jednocześnie pacjentką i lekarzem. Myślę, że gdyby nie wiedza zdobyta na studiach i nabranie dystansu do całej sytuacji książka nie byłaby wstanie niczym czytelnika zaskoczyć. A tutaj, proszę. Mamy kobietę inteligentną, zdystansowaną, ciekawie opisującą rzeczywistość schizofrenika. Wszystko jest klarowne i poukładane, nie mamy do czynienia z papką nieprzetrawionych myśli bezsensownie przelanych na papier. To pierwsza taka pozycja, dzięki której udało mi się na chwilę wejść w świat osoby z taką przypadłością, bo opis tego świata po prostu przemawia do człowieka. Można te wszystkie, tak przecież złożone procesy, nieco lepiej zrozumieć.

Polecam każdemu, kto zainteresowany tej podobną tematyką i przy...

Maialen | 2018-12-20
Przeczytana: 2016 rok