Zbójecka narzeczona

The Robber Bride
978-83-7470-117-4
Kanada, femme fatale
Feanor

To jest opowieść o trzech przyjaciółkach. I tej "czwartej". Ona umie tak manipulować nimi i mężczyznami ich życia, że w końcu wszystkie trzy ją znienawidzą. I naprawdę będą miały za co... Znienawidzą ją aż do śmierci. I zjawią sie wtedy na jej pogrzebie. Chyba po to, by mieć pewność, że ta kobieta fatalna już nigdy im nie zagrozi... A potem mija pięć lat i Zenia... powraca! Żywa! teraz dopiero Roz, Tony i Charis mogą bać się naprawdę. Bo tamto wszystko, to była gra...wstępna. Jak na rasową uwodzicielkę przystało.

Mako | 2014-04-17
Przeczytana: 1998 rok

Książkę znalazłam przypadkiem w sekcji polskiej miejskiej biblioteki w Toronto, nie mając pojęcia, że Atwood to pisarka kanadyjska. Dzięki temu otrzymałam bonus, odkrywając miasto śladami bohaterek i zastanawiając się, czy te ogórki kiszone kupowane przez Roz pochodzą z tego samego sklepu w polskiej dzielnicy, co mój biały ser.
Zenia to kobieta-nikt, zamiennie z kobieta-kameleon [chameleon-fatale ;)], której historia życia zmienia się elastycznie do kontekstu, w którym chce coś zyskać. Na dodatek posiada hipnotyzującą właściwość zaślepiania innych kobiet i obrabowywania ich z mężczyzn. A one jak naiwne jagnięta dają się pożreć przebiegłej wilczycy, obojętne na ostrzeżenia otoczenia. Trzy smutne historie przyjaciółek,emocjonalnie napadniętych, okradzionych i porzuconych, postawionych przed koniecznością zrozumienia, dlaczego do tego doszło.
Ku refleksji i przestrodze: kobiety potrafią być dla siebie najgorszymi, nieprzebierającymi w środkach pierwotnymi, wrogimi samicami, kiedy...

Karolina | 2012-06-07
Na półkach: Przeczytane, 1001 książek
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Powieść koncentruje się wokół Zeni,femme fatale, której chyba jedynym celem jest zniszczenie życia głównym bohaterkom powieści - Tony, Charis i Roz. Choć tak naprawdę nie wiadomo, czego Zenia chce. Nie jest dopuszczona do głosu (nie licząc końcowych rozdziałów o konfrontacji jej i trzech pozostałych kobiet). Słyszymy o niej z ust Tony, Charis i Roz, które tylko powtarzają jej słowa. Każda co innego. Prawdopodobnie nic nie jest prawdą. Zenia pojawia się nagle, wykorzystuje, niszczy i znika. Czytelnik zastanawia się, czy jest wyrachowaną suką czy zagubioną duszą na złej drodze. Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Wydaje mi się jednak, że to nie zbawienie czy potępienie Zeni stanowi temat tej książki. To raczej jej wpływ na pozostałe kobiety jest na pierwszym miejscu.

Powoli poznajemy indywidualną historię każdej z bohaterek, sięgając ich dzieciństwa. Dowiadujemy się, jak zetknęły się z Zenią i co im zrobiła. A w każdym przypadku jest to kradzież mężczyzny. Tylko czy naprawdę mężczyznę...

ATE | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Czasami los stawia nam na drodze osobę, która znacząco wpływa na nasze dalsze życie. Bywa, że wywraca je do góry nogami.
Dla mnie książka Atwood ma wymiar psychologiczny. Nic nie dzieje się bez przyczyny, a większość kryzysów bywa szansą. Tylko od nas zależy co z tą bolesną lekcją zrobimy. Przy okazji lektury zrobiłam osobisty rachunek sumienia i w sposób szczególny przyjrzałam się swoim relacjom z innymi kobietami. Choćby dlatego warto było poświęcić czas na książkowe spotkanie z Zenią. Takie kobiety realnie istnieją...

Marlon | 2010-05-07
Przeczytana: 2009 rok

Tą książkę polecam każdemu. Opisuje ona relacje między kobietami, które zostały zdradzone przez ich wspólną byłą przyjaciółkę. Każda z nich w inny sposób przeżywa swój dramat i w każdej z nich syndrom ofiary objawia sie w inny sposób. Niesamowita głębia psychologiczna i duża lekcja o życiu.

rosmene | 2012-03-27

Książka wciągająca, poruszająca, chwilami irytująca. Postaci kobiece przedstawione barwnie, różnorodnie i wnikliwie, a męskie dość schematycznie i jednostronnie, co trochę zaburza równowagę fabuły.
Historie trzech bohaterek i Zeni wiją się i splatają ze sobą bardzo efektownie. Zakończenie może rozczarować, wydaje się zbyt łatwym rozwiązaniem.

Feanor | 2010-05-01
Przeczytana: lipiec 2009

Owowieść o femme fatale, która popsułą życia trzem osobom. Ciekawie opowiaedziane trzy historie, w których jedna osoba miesza. Kim naprawdę jest Zenia, która ma hipnotyczny wpływ na ludzi?

Musze przyznac, że książka mnie wciągnęła po uszy. Historia niebanalna, napisana świetnie i dobrze przetłumaczona.

girl_in_blue | 2012-01-15
Przeczytana: październik 2011

Bardzo realistycznie naszkicowane sylwetki bohaterek - kobiet o różnych charakterach i problemach, a jednak przyjaciółek. Może niezbyt pozytywna, ale wciągająca pozycja.

anka21kr5 | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Wreszcie dobrnęłam do końca - tak bym mogła określić moją przygodę z tą książką. Dość długo się z nią zmagałam, nawet mogę powiedzieć męczyłam. Ale postanowiłam, że jak już zaczęłam to przeczytam całą. Mając cichą nadzieję, że może później akcja się rozkręci, ale nic z tego. Na domiar złego, nie wiedząc czemu strasznie opornie się ją czyta. Czytasz, czytasz a stron nie ubywa. Książka to ciągłe opisy stanów bohaterek. Jak dla mnie zbyt wiele, chwilami nie do przetrawienia. Dlatego dziwi mnie tak wysoka ocena tej powieści. Nie rozumiem tego.

Tinkerbelle | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Okładka jest okropna. Na początku czyta się dość ciężko. Potem znalazłam jednak sporą przyjemność w obserwowaniu świata przedstawionego z perspektywy trzech tak bardzo różnych bohaterek. Przerażająca jest świadomość, że ludzie tacy jak Zenia istnieją w rzeczywistości. Zakończenie bardzo życiowe.... Nigdy nie dowiemy się kim ona tak naprawdę była... trochę nad tym ubolewam.

adela | 2015-01-21
Przeczytana: 2015 rok

Wcielenie Wielkiej Bogini - dziewica, matka i starucha - w walce z Wielką Złą Wilką.
Bajka z morałem o istocie historii wg postmodernistów lat 90tych.