Kochać zbyt mocno, czyli o tym jak wygląda przemoc domowa. Kapcie potwora

Tłumaczenie: Joanna Figlewska
Wydawnictwo: Nowa Proza
Dragonslippers
komiksy

Rosalind B. Penfold wkroczyła w związek, o którym myślała, że jest jak wspaniała "love story", związek z atrakcyjnym owdowiałym ojcem czworga dzieci. Okazał się dla Roz doświadczeniem, jakiego jeszcze nigdy wcześniej nie znała. Podczas gdy większość ludzi prowadzi dziennik, Rosalind rysowała swoje przeżycia, wszystkie swoje doświadczenia w tym związku, w najdrobniejszych szczegółach, a rysunki schowała do pudła i wyniosła do piwnicy. Teraz, wiele lat po zakończeniu swojego związku, jej rysunki zostały zebrane w formie szokującej lektury. Dramatyczne doświadczenie Roz - tego, co złożyło się na związek oparty na przemocy i tego, jak Roz znalazła siłę, aby się z niego wyzwolić, stanowi przykład dla innych, uczy i informuje o sposobie radzenia sobie w podobnych sytuacjach. Obrazki Roz przedstawiają wiele ostrzegawczych symptomów psychicznej przemocy partnera i odpowiadają na pytanie: "Co mnie tu trzyma?" .

MajinFox | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Uuuu, tytuł powiał grozą. Czujecie już kobiece żalenie się nad swoim życiem, "nie mogę go opuścić", "ale kiedyś był taki dobry"? Tak, to ten zestaw mamy przed sobą. Osobiście gardzę takimi historyjkami, nie dam rady wymusić w sobie krzty współczucia, a jak bierze żal, to tylko z powodu dzieci, które jeszcze nie poczuły zawodu szczeniackiej miłości, a z grubej rury mają przedstawione konsekwencje kalekiego współżycia obojga rodziców.

Znaleziony za 2,99zł tytuł w koszyku z tanimi książkami to komiks. Narysowany bardzo słabą kreską, niewiele odbiegającą od postaci na okładce. I tak! Głównym bohaterem jest tytułowa Rosalind, która zakochana po uszy w Brianie, sprawia sobie łańcuch z ogniw upokorzeń, molestowania seksualnego i łez. Dziecku też się dostaje, a nawet sugerowane jest, że było wykorzystywane. Mamy tutaj mnóstwo szablonów "złej rodziny", a każdy możliwy scenariusz zdarzył się właśnie Ros.

Sama historia jest na faktach - autorka pod pseudonimem tworzy pewnego rodzaju apel, w...

Pani_Wu | 2013-09-21
Przeczytana: 21 września 2013

Kapcie potwora

Pojawia się coraz więcej książek na temat przemocy domowej. I dobrze. To temat tabu, który powinien całkowicie wyjść z ukrycia. Właśnie z powodu milczenia ofiar oraz otoczenia (co ja się będę wtrącać w cudze sprawy), tragedie wielu rodzin trwają latami. Sąsiedzi, znajomi i krewni uważają, że własne brudy należy prać w swoim domu, a nie na zewnątrz. Jest nawet przysłowie, że ”zły to ptak, który własne gniazdo kala”. Dla ofiar przemocy oznacza to zamknięte drzwi, zatkane uszy i zamknięte na ich ból, oczy. Znikąd pomocy. Wręcz sugestia, że jesteś ofiarą, bo jesteś ofiarą, bo sobie nie radzisz, coś robisz źle i na dodatek chcesz o tym rozpowiadać. Jesteś nie w porządku i trzeba się od ciebie odsunąć.

Autorka prezentuje nam pamiętnik niezwykły, bo rysunkowy. Oczywiście broniłam się przed nim, ponieważ nie jestem wielbicielką komiksów. Ale kiedy wzięłam do ręki tę książkę, natychmiast wsiąkłam. Ileż gorzkiej, bolesnej prawdy zawarła w niej autorka i jak mocno owa prawda...

Katia | 2013-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Gdy koleżanka pożyczyła mi ów komiks, niezbyt ochoczo po niego sięgnęłam - komiksy zawsze wydawały mi się infantylne. Ale nie tym razem. Autorka świetnie przedstawia kolejne etapy toksycznego związku z punktu widzenia ofiary, która nie jest w stanie zauważyć sygnałów ostrzegawczych. My, jako czytelnicy, świetnie je dostrzegamy.

Polecam wszystkim, przede wszystkim kobietom.

Justyna | 2016-09-14

Przemoc domowa ukazana w inny sposób. Forma komiksu nie jest bynajmniej infantylna, ale jeszcze dosadniej uświadamia problem. Warto przeczytać i podać dalej. Nie tylko kobietom.

joanna | 2016-01-29

Czyta się w jeden wieczór. Nawet na osobach, które nie przepadają za formą komiksu robi piorunujące, ponure wrażenie.

W treści bardzo dobry, ukazujący mechanizm przemocowy, jego metody i oddziaływanie. Komiks ukazuje nie tylko patologiczne zachowanie, ale odkrywa, że każdy z nas może się takimi metodami posłużyć zupełnie nieświadomie i stworzyć w swoim otoczeniu relacje związane z przemocą. Po przeczytaniu tej prostej historii natychmiast dostrzeżecie własne zachowana, z natury niewinne, a szalenie godzące w osoby obok. Daje to do myślenia. Kreska prosta, ale w tym wypadku nastawiajcie sie na treść.

19marta90 | 2017-05-13

Książka w formie komiksu słabo opisuje problem przemocy domowej. Warto rzucić okiem z ciekawości bo przegląda się błyskawicznie.

Sawako | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2017