Nowomowa po polsku

Wydawnictwo: Pen
nowomowa, propaganda
Dąbrówka

Nowomowa (newspeak) to słowo, które pierwszy raz zostało użyte w "1984" Georga Orwella i oznaczało język podporządkowany totalitaryzmowi. Głowiński nazywa nowomową teksty związane z doktryną komunistyczną. Książka ma na celu ukazanie podstawowych cech tego pojęcia, czyli wartościowania, rytualności, magiczności oraz arbitralności, czyli tego, co składa się na językową manipulację w tekstach przemówień czy artykułów prasowych.

andziorek | 2011-08-28
Przeczytana: kwiecień 2007

Książka jest naprawdę znakomita! Polecam ją wszystkim, którzy interesują się językiem polityki. Autor w bardzo przystępny sposób przekazuje nam teoretyczne aspekty języka propagandy komunistycznej, którą ORWELL jako pierwszy nazwał NOWOMOWĄ. Przydatna zarówno dla celów naukowych, jak i miłośnikom "sztuczek" języka polityki!!!

Tusnelda | 2014-06-05
Przeczytana: 07 czerwca 2014