Cudowna Melina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Kultury"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
832071236X
socjalizm, powieść polska, partia
Lugal

Pewnego dnia w niedużym mieście pojawia się 40-letni mężczyzna - w zielonym ortalionowym płaszczu poplamionym na rękawach, w tyrolskim kapeluszu, z teczką z wytartego zamszu, z brudnym kołnierzem koszuli ... wszyscy wkrótce są przekonani, że to dziennikarz przysłany "z centrali". On sam zaś odkrywa powiązania przewodniczącego Rady Narodowej, sekretarza partii, komendanta milicji, dyrektorów, prezesów miejscowych przedsiębiorstw etc. czyli miejscowej "elity", która trzęsie miastem i wzajemnie się wspiera kryjąc swoje występki. Klika jako zasada systemu staje się silniejsza niż szlachetne intencje. Książka wydana po raz pierwszy przez Instytut Literacki w Paryżu w 1973 r. napisana została jako satyra na ustrój socjalistyczny.

Secrus | 2014-05-06
Przeczytana: 01 maja 2014

"...Akcja skokowo przenosi nas do różnych miejsc i postaci. Miejsca się powtarzają, a postaci są ze sobą ściśle związane. Wszędzie widać nepotyzm, a odkrywane stopniowo konszachty nie ograniczają się do spraw tylko urzędowych. Ludzie zajmują różne stanowiska i czytelnik łatwo zauważa, że są to wciąż te same osoby. Codzienność upływa na mocno zakrapianych wizytach w restauracji „Obywatelska”, które późną nocą przenoszą się na ulice miasta rozbrzmiewającego wielością pijackich przyśpiewek. Jak przystało na nurt małego realizmu, wokoło panuje szarobura atmosfera, zalega brud, smród, pijaństwo i ubóstwo, a więc - codzienność. Picia alkoholu na umór jest dla ludzi wyznacznikiem zwyczajów dobrego człowieka, a milicyjna nyska całymi dniami krąży po ulicach z głośnikiem na masce, z którego wydobywają się słowa: „Piesi, korzystajcie z białych pasów na jezdniach”. Interesujące w „Cudownej melinie” jest to, że te przepychanki ludzi na stanowiskach nie są miałkie i choć ograniczają się do...

leftt | 2016-12-09
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Jak u Oborniaka ze "Zmienników" - "to samo życie jest". Małomiasteczkowi kombinatorzy partyjni i jeden sprawiedliwy. Ten system nie miał prawa przetrwać.

Nioy | 2016-09-18
mistan | 2016-03-21