Schodami w górę, schodami w dół

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Powieść polska -- 20 w.
Feanor

Upalne, suche lato 1939 roku w małym miasteczku w wysokich Tatrach, tajemnicze samobójstwo baronowej, która podobno była szpiegiem niemieckim, podejrzane nocne wizyty jakichś wysoko postawionych osób z rządu u demonicznego wróżbity, upiorna wdowa po rzekomo wielkim artyście budująca na cześć nieboszczyka niesamowitą tumbę, tragikomiczne romanse i skandale obyczajowe na małomiasteczkową skalę - wszystko to owiane charakterystyczną dla tego pisarza atmosferą niezwykłości.

Powieść napisana ze specyficznym poczuciem humoru, trochę sensacyjna, trochę psychologiczna, w której i klucza dopatrzeć się można, z kapitalną pointą wyzwoloną przełomem meteorologicznym, halnym wiatrem - świetna zabawa literacka dla ciągle zaskakiwanego niespodziankami czytelnika.

/Wydawnictwo Poznańskie, 1986/

Gapcio | 2014-06-10

Jest lato 1939 roku. Nad Europą wisi brzydkie widmo, ale w Podbaziu, pomniejszym tatrzańskim kurorcie, ciężko uwierzyć w realność wojny. Życie toczy się tu w nieco wolniejszym tempie, a uwagę miejscowej, mieszanej i nader skłonnej do plotek społeczności, zajmują raczej lokalne skandale, których, ze względu na charakter miejscowości, zawsze jest pod dostatkiem. Jakby niespokojnym językom mało było pożywki, do miasteczka przybywa inżynier Ryszard Ordęga, wynajęty przez monumentalną wdowę bułgarskiego pochodzenia do realizacji grobowca jej zmarłego męża o wydumanej młodopolskiej reputacji. Od razu staje się jasne, że inżynier skrywa mroczny sekret...
"Schodami w górę, schodami w dół" to rzecz zabawna i tajemnicza. Choromański serwuje czytelnikowi nagłe zwroty akcji, atmosferę niejasności, a przede wszystkim imponującą galerię oryginalnych charakterów. Nie sposób nudzić się przy tej lekturze, a przysięgam, że próbowałem.

Fawniak | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

Późne lata 30 XX. Spokojne małopolskie miasteczko w którym żyje mozaika charakterów i osobowości. Każdy jest na swój sposób inny, ale posiada małomiasteczkową mentalność. A nad tym wszystkim unosi się młodopolski duch, widoczny nie tylko we wspomnieniach mieszkańców. Ciekawa, przezabawna książka opowiedziana z punktu widzenia młodego malarza, stałego bywalca Podbazia. Może nie jest wyjątkowo ambitna, może brak jej sprecyzowanego konceptu. Jednak swobodna fabuła, wesołe, intrygujące retardacje, świetnie prowadzona narracja, plastyczne opisy przyrody i charakterystyki poszczególnych postaci, ciekawe wydarzenia rozgrywające się w miasteczku - to wszystko sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Powieść, mimo że powstała później niż opisywana w niej fabuła, oddaje realia tamtych czasów i jest niesamowicie wiarygodna(mamy to sporadyczne wspomnienia o sytuacji politycznej, o zbliżającej się wojnie, o sanacji u schyłku swych rządów, o antysemityzmie). Godna polecenia lektura na wakacje.

Zaczytana | 2013-11-29

Po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że właśnie taka literatura powinna być promowana i o takich autorach jak Michał Choromański należy czytelnikom przypominać, bo wiele tracą nie znając jego twórczości. Szkoda, że zaczytujemy się w bestsellerach zagranicznych pisarzy mając "pod nosem" takie perełki jak "Schodami w górę, schodami w dół".

Patrycja | 2011-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Uwielbiam za opis i atmosferę małego miasteczka w krzywym zwierdciadle, galerię przedziwnych bohaterów wśród których prym wiedzie upiornie uwodzicielska wdowa Dragina Łucka , tumbę dla nieboszczyka i gęstą atmosferę plotkarską.

Klaara | 2016-09-21
profix | 2016-07-24