Hańba domowa. Rozmowy z pisarzami

Wydawnictwo: Świat Książki
komunizm, pisarze, rozmowy
jusola

Rozmowy z pisarzami, którzy mają w swoim życiorysie epizod socrealistyczny

moch | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2012

Na postawione przez Trznadla pytanie: "Dlaczego tak wielu intelektualistów zaangażowało się w stalinizm?" nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z jego rozmówców miał własną drogę "do" i "od". Autor nie kryje, że on również uległ "zaczadzeniu".
Ta książka jest interesująca nie tylko jako opis fragmentu historii Polski. Stanowi ona próbę opisu pewnego fenomenu, który wbrew pozorom nie stracił swej aktualności. Sam autor w posłowiu z 1990 r. stwierdził, że "(...) są pewne pozostałości tamtego imperium w nauce o historii, są "warunkowe" odruchy myśli i fałszywe świadectwa pamięci". Pomimo upływu kolejnych ponad 20 lat to zdanie jest nadal aktualne...

Nie zgadzam się z opinią, że takie książki i taką wiedzę trzeba podtykać młodym. Wręcz przeciwnie - mam poczucie, że do czytania o tym i pełnego zrozumienia, trzeba mieć więcej niż mniej lat. Jako 34-latek zabierając się (nie pierwszy raz) do lektury już na początku dokonałem zaskakującego odkrycia. Oto po zabójczej miksturze książek popularnonaukowych, kryminałów, współczesnej literatury pięknej, okazuje się, że książka o historii dylematów polskich pisarzy 60 lat temu pochłania mnie wprost całkowicie. Co takiego wciągało w "Hańbie domowej"? Myślę, że to, czego jest coraz mniej w dzisiejszym świecie - kwestii etycznych, dylematów moralnych. Poza tym kwestia odpowiedzialności intelektualisty - temat ciekawy i ważny - również wybrzmiewa w książce.
Czyta się bardzo dobrze, choć wydaje się, że książka zawiera o kilka rozmów za dużo. Można przyswoić sporą partię powojennej historii Polski. Ale najważniejsze jest meritum - obraz tego, jakich wyborów dokonywali wybitni polscy twórcy....

nina19 | 2016-02-27

Dlaczego ludzi - i to ludzi kultury, a więc tych światłych, inteligentnych i ostrożnych w zachwycie - wciąż od nowa urzekają rozmaite -izmy? Tych, z którymi rozmawia Trznadel, urzekł - na różnym etapie ich życia i twórczości - komunizm. "Hańbę domową" warto jednak odczytywać nie jako bicie się w piersi, ale przede wszystkim świadectwo tamtych czasów.

ovillo | 2014-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

choć książka porusza ważne tematy, dla mnie mnie była dość dużym rozczarowaniem. Ot,choćby dlatego, że w rozmowach padają nazwiska przeciętnemu człowiekowi raczej obce, przez co tekst staje się trudno przyswajalny.

Karolina | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Tematyka PRLu. Dość ciężka dla osób, które PRL znają tylko z lekcji historii. Dla osób o szerszej wiedzy na ten temat bardzo wciągająca.

Marcelina | 2016-07-02
Na półkach: 2016, Przeczytane