Duchowość ciała

Tłumaczenie: Stefan Sikora
Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
The spirituality of the body
8360207534
Makota

Współczesna medycyna pozostaje bezradna wobec pierwotnych przyczyn wielu schorzeń, bezskutecznie poszukując ich źródła. Tymczasem podstawowe funkcje organizmu, takie jak oddychanie, poruszanie się, odżywianie czy seksualność, związane są z naszą duchowością o wiele bardziej niż sądzimy. Niewidoczny duch i obserwowalna cielesna materia łączą się w pojęciu danej nam z góry łaski, którą można określić "boskim duchem" działającym w ciele człowieka. Tak więc istnienie ludzkie to stan pewnej świętości, kompletności, jedności ziemskiego życia z tym, co boskie. Świętość owa i kompletność, czyli po prostu - zdrowie - najwidoczniej i najpewniej przejawia się we wdzięku ruchów, w cielesnym "blasku" i w żywotności, "przygaszenie" zaś i toporność ruchów mogą oznaczać nawet śmiertelną chorobę.

Szkoda, że zamiast nadmiaru encyklopedycznej wiedzy wkładanej dzieciom do głowy (tak niepotrzebnej w czasach natychmiastowego dostępu do informacji), w szkołach nie przekazuje się TAKIEJ wiedzy.
Byłoby to z wielką korzyścią dla młodych ludzi, tak pogubionych we własnych odczuciach i emocjach.
Książka, napisana dobrym, ciepły stylem, opisuje związek pomiędzy naszym ciałem, odczuwanymi emocjami, myśleniem, a ogólnym zdrowiem.
Każda emocja, jaką kiedykolwiek przeżyliśmy zostawia ślad w naszym ciele. Jeżeli nie pozwoliliśmy sobie na przeżycie i uwolnienie tej emocji, będzie ona zablokowana w naszym ciele powodując wiele przykrych symptomów, począwszy od zaburzeń w oddychaniu, poprzez chroniczne napięcie mięśni, do zaburzeń w odczuwaniu przyjemności seksualnej.
Autor pisze jak sprawdzić, co zostało w nas zablokowane i podaje ćwiczenia pomagające poradzić sobie z tymi blokadami.
Dla mnie książka, która pozwoliła mi inaczej spojrzeć na zdrowie człowieka i stosunek do emocji.
Myślę, że...

Niebieska | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Dla mnie bardzo wartościowa książka, która w szczegółowy sposób ukazuje jak urazy, w szerokim znaczeniu mogą wpływać na ciało i jego funkcjonowanie. Autor ukazuje jak z zachowania, poruszania się i wyglądu ciała można "odczytać" czyjąś historię.

enhap | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo dobra, lecz krótka i dość opisowa książka. Przedstawia jedno z najciekawszych podejść terapeutycznych, proste i praktyczne.

Genialnie łączy się z materiałami, które wcześniej przyswoiłem, z koncepcją jedności umysłu i ciała, a także z somatyczną metodą uwalniania potencjału w człowieku. Praca nie tylko analityczna, lecz głównie kinestetyczna.

Mniam, bardzo satysfakcjonujące, chcę przeczytać więcej!

paxik | 2018-08-30

Zdecydowanie lektura obowiązkowa. Warto też podjąć próbę ćwiczeń. Mnie dużo dały warsztaty pracy z ciałem metodą Lowena. Do książki wrócę. Świetnie wyjaśnia co może się blokować, gdzie tworzyć napięcie, stawia pytania o emocje, odczucia, przeżycia. Uczy innej uważności, nie zapomina o oddechu. Może być wsparciem do psychoterapii.

PsilocybeMermaid | 2018-02-06
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Szczególnie spodobało mi się ujęcie przez autora idei holistycznego bytu człowieka, jedności umysłu z ciałem. Sądzę, że takie podejście jest bardzo potrzebne i dobrze jest sobie uświadomić, że lecząc np. żołądek przyczyna może nie być zależna od cech fizycznych tylko leżeć w umyśle. Tak jak w nerwicy psychosomatycznej - lecząc samo ciało, leczymy tylko objawy, a nie przyczynę, która tkwi w umyśle. Uważam, że takie spojrzenie na objawy fizyczne oraz współpraca specjalistów z różnych dziedzin (tych od leczenia ciała i tych od leczenia duszy) pomogło by wielu ludziom uporać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Opisy niezaprzeczalnych powiązań między psychiką, a ciałem są mocną stroną tej książki.
Przeczytane z ciekawości; na pewno czuję się bogatsza o cenne spostrzeżenia i uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję, jednak sama idea Lowenowskiej terapii z ciałem nie do końca do mnie przemówiła.
Polecam!

zoska111 | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Nieco rozwlekły styl, nieco zbyt wiele moralizatorstwa, ale mimo wszystko warto. Szczególnie dla rozdziału 7 - uziemienie. Ciekawe ćwiczenia i spostrzeżenia na temat mowy ciała, a to wszystko w nieco rozmytej formie. Coś jak pyszny makaron w wodnistej zupie.

Angie | 2011-08-20

Dobry po przewodnik po ćwiczeniach z zakresu bioenergoterapii. Ćwiczyłam i szczerze polecam, pomaga znowu poczuć więź ze swoim ciałem, przepracować napięcia oraz rozluźnić i uwolnić od bólu.

apm | 2014-04-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Książka sprzyja zwiększeniu świadomości swojego ciała, czytając cenne obserwacje Lowena. Przedstawione są też ćwiczenia, które można samemu wykonywać.

Michał | 2017-05-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Konkretna i świetnie prezentująca założenia elastyczności ciała względem energetycznych odniesień. Godna polecenia.

Kashha | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Trudno mi się ją czytało..choć od niektórych rozdziałów nie mogłam się oderwać, inne bardzo się dłużyły. Pomimo to jest pozycją, którą warto przeczytać i współgra z moimi odczuciami co do pracy z pacjentem w nurcie holistycznym. Z całą pewnością zapoznam się z innymi książkami Lowena i ogólnie bioenergetyką.