polityka, państwo, powieść
Dąbrówka

Powieść polityczna Juliusza Kadena-Bandrowskiego opublikowana w 1923 roku. Opowiada o tworzeniu się i umacnianiu władzy w pierwszych miesiącach niepodległego państwa.

Kazik | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Jesień 1918 - redaktor Rasiński, były członek Legionów, jakoś sobie tam po trochu żyje w tym zajętym przez Austriaków Krakowie. Kończy swoją powieść, spotyka się ze znajomymi w kawiarni, chodzi z żoną na spacery, a w tak zwanym międzyczasie udziela się konspiracyjnie. I dobrze na tym udzielaniu się wyjdzie, bojużzarazchwilaladamoment zza winkla się wychyla niepodległość!! Tylko co z tego, jak za kulisami sceny politycznej ludzie skaczą sobie do gardła i tej lepszej rzeczywistości ni cholery zza tych gierek generałów nie widać.

"Generał Barcz" to zmora niejednego studenta polonistyki tak wielka, że nawet biedacy nic w tej książce ołówkiem nie dopisują, dobici nie widzą, przy którym fragmencie mogliby umieścić jakiś krótki wyraz swojej rozpaczy. Nie dziwimy im się.
Styl Kadena łatwy nie jest. Osobiście doceniam jego próbę odwzorowania mowy potocznej tymi wszystkimi wykrzyknieniami, półsłówkami, niedopowiedzeniami i wielokropkami, dobrze to wychodzi. Dużo gorzej z metaforami....

Anheli | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Przez wielu zapomniana, ale niewątpliwie warta uwagi książka.
Można przyczepić się do fragmentarycznej stylistycznej "żeromszczyzny", ale to już subiektywne odczucia.
Sam Witkacy widział w tej powieści potencjał( a nie był skory do komplementów!)
Dobra rada: jeśli już czytać to w wersji z Ossolineum! Bez znajomości kontekstu historycznego( odsyłam do przypisów) można polec na starcie :)

Szatanirro | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

NIE POLECAM TEGO NIKOMU ! xD

Skrótem, dla własnej pamięci:

- Napisane w bardzo chaotyczny sposób, niejasne są przejścia z jednej sceny do drugiej, niejednokrotnie sprawdzałam, czy czasem nie brakuje, którejś ze stron. - Można to tłumaczyć tylko tym, że autor pisał w takich, a nie innych czasach, co z kolei wpływa na to, że pragnął wydać książkę jak najszybciej, stad pisał ją szybko [zob. data pierwszego wydania]

- Kaden utożsamiony z Rasińskim. Również pisarzem, zajmującym podobne stanowisko, jakie niegdyś zajmował autor powieści. Rasiński również pisze powieść -ma krótkie terminy do wydania- pisze również do prasy.
[zob również Legiony i działania konspiracyjne]

- Barcz - bohater w oczach swych ludzi i społeczeństwa. Ludzie zabiegają o jego względy [czego nie jest wart, jak okazuje się na kartach powieści]. Z początku wygląda na skromnego, swojskiego chłopa [nie dba o własne dobra materialne - zniszczony mundur, dziurawe skarpety]. // Nie pochwala zajęcia swej żony Jadzi....

Alex | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Z uwagi na studia byłam zmuszona to przeczytać i jakoś (choć z trudem) dobrnęłam do końca. Najgorsze jest to, że trudno odnaleźć się w tej całej fabule... ;/ Ja wciąż gubiłam się w tych wszystkich wątkach, nie rozumiałam w większości o czym mówią bohaterowie i o co im właściwie chodzi.. Ciągle tylko polityka i polityka.... Przesuwałam wzrok po kolejnych stronach walcząc z wszystkich sił, by tylko nie usnąć. Masakra po prostu. Co do bohaterów to było ich wielu, a każdy z nich niestety nudny i bezbarwny... Nawet Barcz poza kilkoma epizodami kiedy to zachował się jak typowy dupek nie był w stanie skupić na sobie mojej uwagi. A chyba jako główny bohater powinien budzić jakiekolwiek zaciekawienie? Książka moim zdaniem beznadziejna. Jeśli ktoś nie musi tego czytać, to szczerze nie polecam...

Kacorek89 | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

OMG. Gdybym nie była na filologii polskiej nie tknęłabym tej książki za nic w świecie. Wątki kupy, du...py się nie trzymają. Akcja przeskakuję non stop, że czytelnik gubi się od razu nie wiedząc co i jak. Raz przeczytane i raz za dużo.

Mania90 | 2013-01-29
Przeczytana: lipiec 2011

Powieść polityczna osadzona w realiach początków XX wieku, tuż po I wojnie światowej. Mimo wielu negatywnych opinii, tak naprawdę czyta się ją jednym ciągiem. Wciągająca akcja, cudowny język. Wątki polityczno- historyczne przeplatane elementami z życia rodzinnego i erotycznego generała. Polecana dla wszystkich miłośników Piłsudskiego, bo nie sposób nie zauważyć dość jasnych aluzji.

Katherina28 | 2012-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Gdyby nie to, że jestem na polonistyce, to nie dotknęłabym tej książki za nic na świecie. Powieść polityczna, napisana bardzo chaotycznie i bez większego ładu. Co prawda zawiera wiele wątków, ale nie można się w nich zbytnio połapać.

InaBenita | 2016-01-26
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo przyjemna powieść. Na pewno nie wybitna, ale przyjemnie się czytało. Raczej dla miłośników klasyki. Nie rozumiem dlaczego poważni profesorowie literatury straszą nią studentów.

Raf Halik | 2011-02-04
Przeczytana: 2008 rok

Książka posiada swój unikalny styl jeśli chodzi zarówno o język jak i budowanie fabuły. Po pewnym czasie jednak maniera Kadena denerwuje i niecierpliwi. Książka kompletnie zdeaktualizowana w wymiarze swojego przekazu politycznego. Właściwie rzecz biorąc książka jest stricte polityczna i widać zauroczenie autora ideami autokratycznymi i tzw. prostymi rozwiązaniami ustrojowymi. Polecam tylko amatorom-badaczom polszczyzna z uwagi na bogaty język i ciekawą formę narracji.

Midsummer12 | 2015-02-25
Przeczytana: 2012 rok

Nudna i chaotyczna. Jeśli ktoś nie jest fanem polskiej historii po I wojnie światowej, a zarazem miłośnikiem rozbudowanego i przesyconego do granic możliwości stylu pisarskiego, to niech nie sięga po tę książkę.

Co czytano w Polsce po odzyskaniu niepodległości?

98 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Był to początek nowych czasów i intrygującego okresu historycznego, czyli dwudziestolecia międzywojennego. O ówczesnym życiu co nieco możemy wywnioskować, chociażby czytając „Króla” Szczepana Twardocha. Ale co wtedy czytano? Sprawdziliśmy, jakie książki ukazały się w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.