Współczesny polski onomatopeikon. Ikoniczność w języku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-01-15457-8
językoznawstwo
mantra

Jedyna na polskim rynku wydawniczym książka w całości poświęcona onomatopejom. Prezentuje całościową i wieloaspektową analizę polskich onomatopei. Ujawnia ich podstawy biologiczne, akustyczne, artykulacyjne i motoryczne. Pokazuje, że dźwięki mowy są obdarzone znaczeniem oraz przedstawia produktywne mechanizmy tworzenia nowych onomatopei. Dowodzi, że ikoniczność w języku, rozumiana jako cecha znaku, który naśladuje to, co oznacza, jest bardziej rozpowszechniona, niż nam się wydaje. Zawiera słownik obejmujący opisy około 800 wykrzykników onomatopeicznych, bogato zilustrowane cytatami.

Izu | 2015-12-25
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2015

Dla zainteresowanych tematem naprawdę ciekawa publikacja. Dotyka większości zagadnień związanych z onomatopejami i ikonicznością.

Anilana | 2015-12-28
Klaud | 2015-01-05