rozwiń zwiń

Ziemia Elżbiety

Okładka książki Ziemia Elżbiety
Pola Gojawiczyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1986-06-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-06-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8321605583
Tagi:
Śląsk przedwojenny Śląsk kobieta pogranicze Szarlej religia wiara
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1848
330

Na półkach: , , ,

Autorka, warszawianka, w „Ziemi Elżbiety” opisuje, bardzo rzetelnie, śląską codzienność lat trzydziestych ub. wieku. Gojawiczyńska wiele miesięcy spędziła w małym miasteczku śląskim korzystając ze stypendium z Funduszu Kultury Narodowej za nowelkę „Dzieciństwo”. Przyjechała do Szarleja, dzisiejszej dzielnicy Piekar Śląskich, by poznać tamtejszych ludzi i "opisać rodakom wspaniały lud", który wywalczył przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Przyjęła ją na stancję rodzina Schaeferów, właścicieli firmy zajmującej się tworzeniem i sprzedażą sztuki sakralnej, która „Ziemię Elżbiety” odebrała ponoć jako zdradę ze strony Gojawiczyńskiej. Powszechnie spodziewano się, że powstanie utwór nie odbiegający od ukazujących się wówczas „śląskich laurek”. Tymczasem opis twardego i, czasami, brudnego życia mieszkańców Śląska był rozczarowaniem dla śląskich odbiorców książki. Na stronie piekaryslaskie.naszemiasto.pl w artykule o pobycie Poli Gojawiczyńskiej w Piekarach napisano, że „Ziemia Elżbiety jest jednym z najlepszych utworów o Górnym Śląsku w literaturze polskiej, chociaż budzi spore kontrowersje. Ślązakom się nie spodobała. Schaeferowie pożałowali swojej gościny. Nie tak czarno widzieli swoje życie.”

To interesująca, wielowątkowa opowieść o życiu Elżbiety, córki konserwatora sztuki sakralnej Juliana i jego żony, przedsiębiorczej Agnieszki, która prowadziła firmę specjalizującą się w sztuce sakralnej, na tle życia mieszkańców małomiasteczkowej społeczności śląskiej w latach trzydziestych ub. wieku. Poznajemy tradycje, zwyczaje, problemy, lęki i nadzieje mieszkańców, których losy przeplatają się z opowieścią o dziejach rodziny Elżbiety.
Gojawiczyńska porusza wiele ważnych wówczas i, niestety, także dziś problemów społecznych, obyczajowych i politycznych. Pisze o nich odważnie i bezkompromisowo. Mamy tu niechciane ciąże i sposoby „radzenia sobie z tym kłopotem”, nieślubne związki, hipokryzję, przemoc za zamkniętymi drzwiami, mamy rodzące się ruchy narodowościowe z powrotem do tradycji (warkocze niemieckich dziewcząt, zwrócenie się ku rodzinie, rodzenie dzieci jako powołanie kobiety), zabobony, czerpanie korzyści ze sprawowania władzy itd.

Po raz kolejny zaskoczyła mnie Gojawiczyńska bystrym okiem i uchem, podejściem do tematu i jego poprowadzeniem. Polecam. Myślę, że może spodobać się czytelnikom, dla których wartka akcja nie jest priorytetem, którzy w książkach szukają wiedzy na temat innych czasów, innych kultur, dla których w powieści ważne są odniesienia społeczne i obyczajowe.

Autorka, warszawianka, w „Ziemi Elżbiety” opisuje, bardzo rzetelnie, śląską codzienność lat trzydziestych ub. wieku. Gojawiczyńska wiele miesięcy spędziła w małym miasteczku śląskim korzystając ze stypendium z Funduszu Kultury Narodowej za nowelkę „Dzieciństwo”. Przyjechała do Szarleja, dzisiejszej dzielnicy Piekar Śląskich, by poznać tamtejszych ludzi i "opisać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    41
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    4
  • Polska
    3
  • Audiobooki
    3
  • Powieść
    2
  • Audioboo
    1
  • Własne
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Pola Gojawiczyńska Ziemia Elżbiety Zobacz więcej
Pola Gojawiczyńska Ziemia Elżbiety Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także