Ziemia Elżbiety

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Karola Miarki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0558-3
Śląsk przedwojenny
Katerina

...Nie jest to jednak proste. Nie można przecież po prostu wkleić byle czego, byle jak. Chodzi o to, aby było wiadomo, o czym jest ta książka. Książka jest o Śląsku. Śląsku przedwojennym. Rzecz dzieje się na pograniczu. Nie mogę napisać, że są to dzieje Elżbiety czy jej matki - Agnieszki, bo tak nie jest. Jest to śląska codzienność z tamtych czasów, bolączki, wiara, zabobony, przesądy, bieda, bogactwo, obchodzenie świąt, problemy społeczne, kompromisy i zatargi.

allison | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

"Ziemia Elżbiety" to zapomniana i niedoceniona powieść Poli Gojawiczyńskiej. A szkoda, bo to literatura ciekawa i pod wieloma względami ponadczasowa. Styl na pewno dziś już trąci myszką, ale ma to swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza w połączeniu z elementami gwary śląskiej.

W powieści dominuje tematyka społeczna i obyczajowa, ale odzywają się tu również kwestie narodowe i polityczne.
Na plan pierwszy wysuwają się problemy w czasach autorki często uchodzące za tabu - dojrzewanie, małżeńskie problemy, nieślubne związki i dzieci z nieprawego łoża, aborcja i prostytucja.
Gojawiczyńska pisze o tych sprawach w sposób realistyczny, czasem naturalistyczny, odważny i bezkompromisowy.
Mimo iż od powstania powieści upłynęło ponad 80 lat, niektóre kwestie podejmowane przez pisarkę wciąż pozostają aktualne i w wielu środowiskach uważane są za tematy niewygodne, jakby milczenie o nich miało sprawić, że przestaną istnieć.

Najciekawsze w powieści są kobiece sylwetki - tytułowa bohaterka i...

darek_lask | 2016-02-21
Przeczytana: 10 maja 2015

Interesująca, wielowątkowa powieść.
Oceniłam maksymalnie i jest to ocena twórczości Poli Gojawiczyńskiej.
Oprócz przeczytania (kilkakrotnie w ciągu kilkunastu lat), przesłuchałam audiobook czytany przez Beatę Rakowską. Tak jak w przypadku "Dziewcząt z Nowolipek" i "Rajskiej Jabłoni" - interpretacja żadna. Nie jest to nawet poprawnie przeczytana książka.
Pani Rakowskiej udało się skutecznie "zarżnąć" twórczość Poli Gojawiczyńskiej.
Przykre to, bo obraz Śląska i Warszawy oraz ludzi jest prawdziwy, wyważony, postacie nie są papierowe, problemy wciąż aktualne.
Podwójnie przykre, bo w zalewie ukazujących się przeciętnych powieści utonie wartościowa, choć nie najnowsza twórczość Gojawiczyńskiej.

jokor | 2016-02-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane