Ziemia Elżbiety

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Karola Miarki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0558-3
Śląsk przedwojenny
Katerina

...Nie jest to jednak proste. Nie można przecież po prostu wkleić byle czego, byle jak. Chodzi o to, aby było wiadomo, o czym jest ta książka. Książka jest o Śląsku. Śląsku przedwojennym. Rzecz dzieje się na pograniczu. Nie mogę napisać, że są to dzieje Elżbiety czy jej matki - Agnieszki, bo tak nie jest. Jest to śląska codzienność z tamtych czasów, bolączki, wiara, zabobony, przesądy, bieda, bogactwo, obchodzenie świąt, problemy społeczne, kompromisy i zatargi.

allison | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

"Ziemia Elżbiety" to zapomniana i niedoceniona powieść Poli Gojawiczyńskiej. A szkoda, bo to literatura ciekawa i pod wieloma względami ponadczasowa. Styl na pewno dziś już trąci myszką, ale ma to swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza w połączeniu z elementami gwary śląskiej.

W powieści dominuje tematyka społeczna i obyczajowa, ale odzywają się tu również kwestie narodowe i polityczne.
Na plan pierwszy wysuwają się problemy w czasach autorki często uchodzące za tabu - dojrzewanie, małżeńskie problemy, nieślubne związki i dzieci z nieprawego łoża, aborcja i prostytucja.
Gojawiczyńska pisze o tych sprawach w sposób realistyczny, czasem naturalistyczny, odważny i bezkompromisowy.
Mimo iż od powstania powieści upłynęło ponad 80 lat, niektóre kwestie podejmowane przez pisarkę wciąż pozostają aktualne i w wielu środowiskach uważane są za tematy niewygodne, jakby milczenie o nich miało sprawić, że przestaną istnieć.

Najciekawsze w powieści są kobiece sylwetki - tytułowa bohaterka i...

beata | 2018-10-10
Na półkach: 2018, Wysłuchane, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2018

Autorka, warszawianka, w „Ziemi Elżbiety” opisuje, bardzo rzetelnie, śląską codzienność lat trzydziestych ub. wieku. Gojawiczyńska wiele miesięcy spędziła w małym miasteczku śląskim korzystając ze stypendium z Funduszu Kultury Narodowej za nowelkę „Dzieciństwo”. Przyjechała do Szarleja, dzisiejszej dzielnicy Piekar Śląskich, by poznać tamtejszych ludzi i "opisać rodakom wspaniały lud", który wywalczył przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Przyjęła ją na stancję rodzina Schaeferów, właścicieli firmy zajmującej się tworzeniem i sprzedażą sztuki sakralnej, która „Ziemię Elżbiety” odebrała ponoć jako zdradę ze strony Gojawiczyńskiej. Powszechnie spodziewano się, że powstanie utwór nie odbiegający od ukazujących się wówczas „śląskich laurek”. Tymczasem opis twardego i, czasami, brudnego życia mieszkańców Śląska był rozczarowaniem dla śląskich odbiorców książki. Na stronie piekaryslaskie.naszemiasto.pl w artykule o pobycie Poli Gojawiczyńskiej w Piekarach napisano, że „Ziemia Elżbiety...

darek_lask | 2016-02-21
Przeczytana: 10 maja 2015

Interesująca, wielowątkowa powieść.
Oceniłam maksymalnie i jest to ocena twórczości Poli Gojawiczyńskiej.
Oprócz przeczytania (kilkakrotnie w ciągu kilkunastu lat), przesłuchałam audiobook czytany przez Beatę Rakowską. Tak jak w przypadku "Dziewcząt z Nowolipek" i "Rajskiej Jabłoni" - interpretacja żadna. Nie jest to nawet poprawnie przeczytana książka.
Pani Rakowskiej udało się skutecznie "zarżnąć" twórczość Poli Gojawiczyńskiej.
Przykre to, bo obraz Śląska i Warszawy oraz ludzi jest prawdziwy, wyważony, postacie nie są papierowe, problemy wciąż aktualne.
Podwójnie przykre, bo w zalewie ukazujących się przeciętnych powieści utonie wartościowa, choć nie najnowsza twórczość Gojawiczyńskiej.

Bonia | 2017-03-11
Przeczytana: marzec 2017

Opowieść o codziennym życiu przedwojennego Śląska. Autorka maluje barwne portrety wielu postaci, których losy przeplatają się ze sobą. Dzięki tej książce poznajemy zwyczaje, tradycje, obrzędy i problemy społeczne ówczesnej społeczności. Na szczególną uwagę zasługują postaci tytułowej bohaterki- Elżbiety i jej matki- Agnieszki.Minusem w mojej ocenie są zbyt szczegółowe, momentami nudne i przydługie opisy.Być może takie było moje odczucie ponieważ słuchałam tę książkę na DVD a głos lektorki był bezbarwny, monotonny, pozbawiony emocji.

magia78 | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017