Dublin 4
83-7255-387-4
literatura zagraniczna, romans
tinka_27

Cztery historie opisujące współczesny Dublin, cztery bohaterki dokonujące trudnych wyborów. Młode, dojrzałe i starzejące się kobiety rozwiązują moralne dylematy i zdobywają doświadczenia, nieobce ich rówieśnikom. Uwarunkowane wiekiem, pozycją społeczną i tradycją kulturową, starają się sprostać przeciwnościom losu. Autorka odsłania meandry życia, demaskuje wady, słabości i lęki bohaterek - subtelnie, wnikliwie, z humorem.

Cztery kobiety i cztery różne historie z ich życia , których istotą jest podjęcie ważnej decyzji życiowej.
Pisarka nie moralizuje, nie poddaje ocenie wyborów, jakich jej zdesperowane swym położeniem bohaterki dokonują, po prostu je przedstawia takimi jakie one są . Nie ukazuje nam również efektów tych decyzji, tylko je sygnalizuje.
Warto ją przeczytać.

natanna | 2012-09-09
Przeczytana: 04 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorka książki, zmarła niedawno Maeve Binchy, zawarła w tej sympatycznej książeczce cztery opowiadania o kobietach w różnym wieku i z różnych środowisk, które nie mają ze sobą nic wspólnego poza tym, że łączy je miasto, w którym mieszkają, a jest nim właśnie Dublin.

Cztery kobiety i cztery różne historie z ich życia, których istotą jest podjęcie ważnej decyzji życiowej.

Maeve Binchy nie moralizuje, nie poddaje ocenie wyborów, jakich jej zdesperowane swym położeniem bohaterki dokonują, po prostu je przedstawia takimi jakie one są. Nie ukazuje nam również efektów tych decyzji, tylko je sygnalizuje.

Carmel, bohaterka "Kolacji w Donnybrook ", kobieta w średnim wieku zdradzana przez męża z młodszą od siebie malarką podejmuje próbę odzyskania męża i w tym celu obmyśla i wprowadza w życie intrygę mającą na celu skłócenie go z kochanką. Nie poprzestaje jednak na tym lecz równocześnie postanawia zadbać o swój wygląd, a także zmienić swój styl bycia.

Dla Jo, bohaterki...

margot | 2013-06-12

Jako mieszkanka Dublina 4 nie molam sobie darowac i nie zaluje. Rzadko spotyka sie pisarzy tak wnikliwie opisujacych zawilosci ludzkiej natury.

Tara | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Chociaż na początku ciężko mi się ją czytało, dałam radę i nie żałuję. Ukazano w niej cztery kobiety,różnego wieku,ich cztery różne historie oraz to jak dają sobie z nimi radę. Warto przeczytać, warto.

nulla | 2016-04-05
CicheBaBum | 2015-09-03