Ostatni Strażnik

Cykl: WarCraft (tom 3)
Wydawnictwo: ISA
Warcraft: The Last Guardian
fantasy, WarCraft

W okrytej mgłą zapomnienia przeszłości świat Azeroth wypełniały wszelkiego rodzaju cudowne istoty. Tajemnicze elfy i wytrzymałe krasnoludy żyły we względnym pokoju i harmonii z ludzkimi plemionami... aż do chwili, gdy demoniczna armia znana jako Płonący Legion na zawsze zniszczyła spokój tego świata. Teraz orki, smoki, gobliny i trolle walczą o władzę nad podzielonymi, skłóconymi królestwami. Wszystko to jest częścią wielkiego, niebezpiecznego planu, który zadecyduje o przyszłości świata

źródło opisu: opis okładkowy

Cezar Kolcz | 2018-06-12
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Inne
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Książka jest napisana językiem prostym i widać, że jest pisana dla młodszego pokolenia. Dzieło słucha się bardzo lekko - bez problemu można robić różne rzeczy w domu - nie potrzeba skupiać się aż tak bardzo jak w przypadku niektórych książek. To moja pierwsza styczność z książkami z tej serii oraz moje drugie spotkanie (po filmie) z universum. Wejście w nie było bardzo luźne i bezproblemowe. Wszyscy bohaterowie są ładnie i zwięźle przestawieni, akacja jest klimatyczna i pokazuje uwarunkowania wieży maga. Wady? Kompletnie nie zrozumiałem epilogu, mimo przesłuchania go dwukrotnie. Walka finałowa była trochę przekoloryzowana (przeciwnik był zbyt potężny jak na tak krótką walkę). Czy polecam? Jasne - doskonały relaks.
PS. Jeżeli oglądałeś/aś film możesz mieć niestety masę spoilerów.

Rachel3 | 2016-06-19

Muszę przyznać, że po lekturze "The Last Guardian" mam niezwykle mieszane uczucia. Z jednej strony - głównym bohaterem jest młody mag, archetyp który bardzo sobie cenię, a w dodatku jest to Khadgar, którego tak bardzo polubiłam w filmie "Warcraft". Z drugiej strony, nie da się ukryć, że książka posiada pewne mankamenty. Z trzeciej - posiada też wiele momentów, które nawet obiektywnie się bronią. Krótko? Jest to pozycja bardzo nierówna.

Pierwszą zasadniczą wadą jest fakt, że powieść wpisuje się w większe uniwersum, tworzone przez wielu autorów. To zwyczajnie czuć - czuć te łańcuchy, które owijały się wokół szyi i nadgarstków nieszczęsnego pisarza, zmuszając go do różnych ustępstw fabularnych i wpychania niektórych wątków na siłę. Szczególnie widać to w prologu oraz w epilogu, obu napisanych dość niezdarnie i na siłę patetycznie, przez co są zwyczajnie nudne. Szczerze? Jeżeli ktoś tak jak ja zamierza przeczytać wyłącznie "The Last Guardian" i nie tykać reszty książek/gier,...

MadameShepard | 2015-10-06

Naprawdę dobrze się to czyta. Grubb jest chyba najbardziej utalentowany z pisarzy tworzących książki z uniwersum Warcrafta.
Akcja jest wartka, jednocześnie poznajemy dobrze bohaterów, którzy mają w sobie dużo życia, dylematy, są ciekawi i wyraziści. Wielka szkoda, że z naprawdę wielkiej liczby książek o Warcraft, w Polsce została wydana zaledwie garstka i na allegro są w zawrotnych cenach.

Patrycja | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Bardzo lekka. Bardzo, bardzo :) Można sobie przeczytać, nawet się troszkę zaciekawić biegiem wydarzeń, lecz nie zmienia to faktu iż autor talentem literackim nie grzeszy. Czytając można odnieść wrażenie, iż dość ciekawą historię opowiada zupełny laik, fan gry, a nie pisarz z prawdziwego zdarzenia. Jest to widoczne szczególnie w momentach gdy akcja dopiero się rozwija, lepiej jest gdy zdarzenia biegną wartko.
Co do samej treści jest ok, chętnie poznam dalsze losy bohaterów książki. Największy zarzutem w tej kwestii było dla mnie przedstawienie półorczycy jako pociągającej kobiety, no ale, co kto lubi :)
Podsumowując, nie jest wybitna, ale gdy czyta się ją z dystansem i odbiera lekko, można sympatycznie spędzić czas.

Zbyszek | 2013-03-25
Przeczytana: 22 marca 2013

Kawałek niezłej literatury w sam raz dla pasjonatów gry World of Warcraft. Czyta się lekko i przyjemnie.
Polecam na odetchnięcie od komputera i naładowanie akumulatorów przed kolejnym questem :)

repip | 2018-03-20
Na półkach: Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

O ile poprzednie książki były umiejscowione pomiędzy drugą, a trzecią częścią gry, tak ta przenosi nas nawet przed pierwszą! Osobiście lubię takie wycieczki przed historię z gry. Orki właśnie trafiły do Azeroth i coraz śmielej sobie poczynają. W tym momencie nasz bohater trafia do wieży najpotężniejszego z magów, samego Medviha. Zaznajomionym z fabułą pierwszych Warcraftów czytelników zapewne i imię naszego młodego wtedy bohatera coś powie. Większość książki to interakcja na linii mistrz-uczeń w które wplątano wątki historyczne wraz z najazdami orków. Autor serwuje nam podroż po historii Azeroth nie szczędząc przy tym świetnych twistów! I to jakich! Ale spoilować nie będę, wiedz jedynie, że Ostatni Strażnik potrafi zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Szkoda, że całość zbyt długa nie jest, ale ja z lektury byłem zadowolony

Pełna opinia również o innych książkach z serii Warcraft: http://www.retronagazie.eu/ksiazka-warcraft-seria/

Lenessis | 2016-07-27
Na półkach: Warcraft, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2016

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i było to coś czego potrzebowałam akurat w tej chwili - świata pełnego magii i dziwnych stworzeń. Historię jako tako znałam już wcześniej, mimo wszystko przeżywanie jej wraz z książką na nowo to cudowne uczucie. Polecam!

Jarek Kaszuba | 2016-06-12
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z lepszych, przyjemnie czytających się książek z uniwersum Warcrafta. Zazwyczaj przenoszenie gier na papier nie wypada olśniewającą, ale Jeff Grubb nawet dał radę.

Kacper | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Wg mnie jest to książka tylko dla fanów WarCrafta. Ja się za takowego uważam. Bardzo lubię to uniwersum.
Nie rozumiem, czemu ta książka oznaczona jest nr. 3, skoro chronologicznie stoi ona wcześniej niż pozostałe 2 książki z serii.
Największą zaletą tej książki dobre poznanie bohaterów takich jak Medivh, Lothar, Khadgar i kilku innych. Szybko się ją czyta, lecz autor nie potrafi nas dobrze wciągnąć w tą opowieść. Mimo, że większość czasu akcja toczy się dzieje się w wieży Karazhan gdzie Khadgar poznaje swojego mentora, to ani raz nie miałem ochoty odłożyć książki z nudów.
Jednak odbiorcy, którego nie interesuje uniwersum WarCrafta szczerze wątpię, by książka się spodobała. Będzie się on gubił, nie będzie rozumiał o co tak naprawdę chodzi.
Tak jak powiedziałem na początku. Książka spodoba się osobom, które interesują się tym światem.

Paweł | 2013-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo przyjemna lektura która na pewno rozjaśni trochę zawiłości świata wWarcraft-a. Jest na pewno godną polecenia książką dla miłośników Warcraft-a, a nowym czytelnikom przypadnie do gustu i przypuszczam, że zmotywuje ta książka do poznania lepiej tego jakże niezwykłego świata. Może być dla nich trochę niezrozumiała ale przy bliższym poznaniu innych książek i gier na pewno wszystko się rozjaśni!