Japoński wachlarz

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-432-3
anulla

"Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Zachwyty i pytania skłaniały mnie do szukania odpowiednich książek, a te pociągały za sobą nowe zachwyty i pytania, kolejne spacery, kolejne książki. Tak powstała "moja Japonia", zestaw widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni, które składają się na "Japoński wachlarz"."

Halina Faryga | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

To jest moje czwarte spotkanie z Joanną Bator. Za każdym razem na nowo mnie zachwyca. "Japoński wachlarz" jest kopalnią wiedzy,cudownie przekazanej, bez żadnego nadęcia - ot po prostu dzień powszedni.
'

vanille | 2019-03-08
Przeczytana: 08 marca 2019

Super książka. Mam niewielką wiedzę na temat Japonii więc każda strona niosła jakieś zaskoczenia. Autorka opisuje swoje doświadczenia z czasu, kiedy żyła w Tokio. Opisuje zwyczaje Japończyków, strukturę społeczną, ich tradycję, zahacza również o historię i religię. Podczas czytania bardzo wiele rzeczy doczytywałam w internecie, spisałam sobie wiele tytułów oraz nazwisk, do których chciałabym jeszcze wrócić. Duża dawka wiedzy ogólnej na temat tego odległego, egzotycznego i pełnego tajemnic kraju. Z czystym sercem polecam :-)

ontheisland | 2019-02-14
Na półkach: Japonia, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2019

Autorka przeskakuje zwinnie z jednego tematu na kolejny. Książka o życiu w Japonii,choć uwaga autorki skoncentrowana jest na różnicach pomiędzy ludźmi zachodu a Japończykami. Dla świeżo zainteresowanych Japonią pozwoli odkryć uroki życia w tym niezwykłym kraju, a dla tych, którzy co nieco przeczytali, nie będzie zaskoczeniem. Bardziej określiłabym książkę mianem pamiętnika z pobytu w Japonii, skupionego jak już napisałam, na różnicach kulturowych.

Renax | 2019-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Książkę miałam błędnie w dziale historyczne, ale po cegłach bizantyjskich miło było poczytać sobie coś współczesnego. O autorce czytałam kiedyś pochlebny w jakiejś gazecie, chyba Polityce albo Twoim stylu. Nie wiem, w każdym razie pisano tam, że to dobra autorka.
Tutaj opowiada o Japonii, jaką poznała podczas dwuletniego pobytu w tym kraju jako pracownica naukowa zajmująca się tematyką gender.
Jej opowieść o Japonii jest całkiem inna niż reportaże z tego kraju,które już czytałam. Nie ma tu polityki, męskich spraw, jest natomiast opis życia i tego, co różni te kulturę od naszej. Mamy więc opowieść o uliczkach i adresach, o domu i kapciach, o łazienkach, gościach, jedzeniu, szkolnictwie, idolkach masowej kultury, zasadach kontaktu z obcymi, poznawania przyszłego męża i żony, kupowania kimon i zasad panujących w pracy. Autorka poszła do łaźni i do dzielnicy uciech, była w sklepie z kimonami i spotykała się z rodowitymi Japończykami. Okazuje się, że ten raj jest bardzo inny od...

IwonaGa | 2018-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Sporo wiadomości o Japonii. A ja osobiście uwielbiam styl p.Bator .

Fikander | 2017-11-16

Każda strona tej książki jest bardzo ciekawa i świetnie napisana. Niezwykle przyjemna i poszerzająca wiedzę o Japonii lektura. Bardzo polecam

Ula Wawrzynkowska | 2017-10-28
Przeczytana: 28 października 2017

Brak polotu literackiego to jedyna wada tej książki.Czytamy ją ze zmiennym zainteresowaniem tak jak słuchamy opowiadań o podróżach wujka u cioci na imieninach .

Komaga | 2017-09-21
Przeczytana: 20 września 2017

Gęsta i treściwa. Poruszałam się po stronach tej książki jak autorka po Tokio, z trudem ale z przyjemnością, odkrywając raz po raz to coś szokującego to znów zadziwiającego.

Beata | 2017-09-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecone, 2018

„Nieodkładalna” – napisał King o którymś z czytelniczych przebojów ostatnich tygodni, którego tytułu nie pomnę w tej chwili. A dla mnie taką pozycją był „Japoński wachlarz”, bo właśnie takiej książki moja czytelnicza dusza spragniona była od dawna, a teraz pieje z zachwytu.

„Japoński wachlarz powstał w wyniku dwuletniego pobytu autorki w Japonii, gdzie pracowała na uczelni. Pisany na podstawie notatek, jest dość mocno chaotyczny i nieuporządkowany, nie na tyle jednak, by uniemożliwić mi lekturę. Mniej więcej 85% treści chłonęłam z zapartym tchem, a te 15 przypada na czas, kiedy przyzwyczajałam się do: a) wspomnianego chaosu; b) stylu autorki, z którą spotkałam się po raz pierwszy (i myślę, że nie ostatni).

Jeżeli ktoś spodziewa się fachowej rozprawki/naukowego opracowania o japońskiej kulturze i filozofii, może czuć się zawiedziony, więc odradzam lekturę, która przeznaczona jest raczej dla początkujących. Ja spodziewałam się tego, co dostałam – wrażeń gaijinki z kraju, który dla...

panna_uriana | 2017-08-08

Joanna Bator to niezwykle utalentowana i błyskotliwa pisarka, na dodatek charakteryzująca się ogromną i niczym nieograniczoną wyobraźnią. Zazdroszczę jej tego, jak pięknie operuje słowem. Jej powieści są erudycyjne i niekoniecznie łatwe w odbiorze. To spotkanie z literaturą z najwyższej półki. Reportaż „Japoński wachlarz”, napisany na podstawie doświadczeń autorki z pobytu na stypendium naukowym w Japonii, to zbiór ciekawostek i faktów związanych z krajem i jego kulturą. O wielu dowiedziałam się po raz pierwszy, a nic mnie tak nie cieszy, jak lektura poszerzająca moje horyzonty i ucząca czegoś nowego. Naprawdę widać, że Bator zna Japonię bardzo dobrze i z sukcesem zaznajamia z nią również swoich czytelników.

Adaptacja „Ciemno, prawie noc” od 22 marca w kinach [KONKURS]

Od 13 marca w księgarniach w całej Polsce można kupić reedycję jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich lat. Na półki trafia bowiem uhonorowany Nagrodą Nike bestseller Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w wyjątkowym filmowym wydaniu. To idealna okazja, aby zapoznać się z tą wybitną książką jeszcze przed zobaczeniem jej adaptacji, która pojawi się w kinach 22 marca.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.