Japoński wachlarz

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-432-3
anulla

"Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, że spędziłam dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Podobnie jak poszukiwacz złota w kopalni, tak antropolog w kulturze takiej jak japońska nie powstrzyma się przed drążeniem tematów, które każdego dnia olśniewają go bogactwem nowych możliwości. Pisanie, cowieczorne próby przyszpilenia tego, co wydarzyło się za dnia, mozolna translacja tekstu ulicy, stały się rutyną mojego japońskiego życia. Dzień po dniu przez dwa lata te "zeszyty spod poduszki" nawarstwiały się w osobisty tekst dokumentujący doświadczenie spotkania z inną kulturą. Zachwyty i pytania skłaniały mnie do szukania odpowiednich książek, a te pociągały za sobą nowe zachwyty i pytania, kolejne spacery, kolejne książki. Tak powstała "moja Japonia", zestaw widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni, które składają się na "Japoński wachlarz"."

Opinie czytelników (2094)
Energia | 2016-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2016

Jakby obliczyć ile z tego wszystkiego było interesujące i warte uwagi wyszłoby może połowa książki, reszta mnie męczyła i irytowała.

Sięgnęłam po tę książkę bez entuzjazmu, bo powiedzmy sobie szczerze, na ile człowiek pozna kulturę innego kraju będąc tam tylko 2 lata? Ale stwierdziłam, że dam jej szansę, ostatecznie ma tyle dobrych opinii, więc za coś je ma, ale rezultat tego 2-letniego pobytu widać wyraźnie...

Książka przypomina pracę magisterską gdzie Pani Autorka poruszyła tematy, które najbardziej ją zafascynowały, a żeby zrozumieć tamtejszą kulturę, starała się dostać informacje od swoich japońskich znajomych, a przede wszystkim z książek, których streszczone fragmenty, cytaty, tytuły, imiona i nazwiska autorów przez większość czasu towarzyszyły w trakcie lektury. Zresztą na końcu jest cała masa tytułów książek, których poleca.

W książce bardzo dużo można znaleźć tematów, które wchodzą w szeroko pojętym erotyzmie czyli o hotelach miłości, od groma o pornografii do którego...

Aria | 2010-08-11
Na półkach: Przeczytane, Moje! :)

Japoński wachlarz to książka, którą polecam każdemu. Każdemu, kto interesuje się Japonią, chce ją zwiedzić, czyta japońską literaturę czy po prostu ogląda anime. To nie jest jakaś fachowa książka opowiadająca o filozofii i kulturze Japonii. To subiektywne sprawozdanie kobiety, która mieszkała w Kraju Kwitnącej Wiśni dwa lata i zobaczyła to samo, co my byśmy mogli zobaczyć, gdybyśmy zdecydowali się na podróż tam.
Japoński wachlarz na wiele spraw otwiera oczy. Wiele rzeczy z anime czy książek japońskich autorów stała się dla mnie jasna i zrozumiała. Wielu rzeczy wciąż nie rozumiem i nigdy nie pojmę. Bo z Japonią tak już jest, że trzeba chcieć, by ją zrozumieć, a i tak pojmie się tylko jedną setną. Kpiąc i patrząc krytycznie przez pryzmat własnej kultury, zobaczy się w Japonii tylko kicz.

Warto sięgnąć po książkę pani Bator choćby dla tego, żeby ją przejrzeć. Wiele tłumaczy i wyjaśnia. Czemu Japończycy rysują sobie mapki w Tokio, a nie mówią po prostu adresu swojego domu? Dlaczego...

Jusia | 2011-06-07
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Przygodę z Japonią zaczęłam właśnie od tej książki z czego jestem bardzo zadowolona, muszę przyznać że miałam zupełnie inne wyobrażenie o tym kraju.
Pani Joanna Bator pisze niesamowicie lekkim językiem, potrafi świetnie zaciekawić czytelnika, z każdą kartką odkrywamy coś nowego, to ciekawość autorki tych wszystkich miejsc otwartość na ludzi i odwaga sprawia że poznajemy tajemnice Japonii. Książka ta ma w sobie klimat dzięki któremu możemy poczuć że jesteśmy tam, chodzimy ścieżkami autorki, próbujemy tych samych potraw. Polecam gorąco podróż w ten ciekawy kawałek świata z książką "Japoński wachlarz".

lotosu_kwiat | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Interesująca książka, której tematem przewodnim jest japońska kultura - głównie czasów obecnych, chociaż nawiązania do historii również się pojawiają. Autorka duży nacisk postawiła role płci, jej postrzeganie i wzorce kulturowe - tematy bliskie Joannie Bator przez co omówione dogłębnie pełne rozmaitych spostrzeżeń. Książka dobra dla osób, które dopiero zaczynają interesować się Japonią - przeczytałam już kilka książek przez co część informacji wydała mi się powierzchowna, jednak dla początkujących w zgłębainiu tematu bedzie w sam raz. Dodam, że świetnie się czyta, język jest płynny, a wszelkie poruszone tematy interesujące. Teraz czekam na następną powieść autorki i mam nadzieję, że ,,Wyspa łza" również mnie nie zawiedzie.

| 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

Okropnie mnie wymęczyła, w połowie spasowałam, nie doczytałam do końca.
Nie da się zaprzeczyć, że w książce znajdziemy sporo ciekawych faktów o Japonii i Japończykach, które są zadziwiające dla przeciętnego Europejczyka, ale to wszystko jest - jak dla mnie - za szczegółowe, za bardzo przegadane, bez polotu.

Ostatnia przeczytana przeze mnie książka podróżnicza to "Rowerem i pieszo przez czarny ląd". Świetna rzecz, która ma to wszystko, czego tutaj zabrakło: zwartość, akcję, nieokiełznaną, zaraźliwą pasję, a te wszystkie cuda jeszcze osłodzone mądrymi spostrzeżeniami autora.

W przypadku "Japońskiego wachlarza" mamy potwornie drobiazgowy opis ludzi, zdarzeń, budynków i wszystkiego co się da. A czy na tym to polega, żeby przeczytać 1000 suchych faktów? Z książki nic nie wynika, ogranicza się ona do odtwórczego przedstawienia rzeczy, które zobaczyłby każdy kto by mieszkał w Japonii jakiś czas i miałby jaką taką zdolność postrzegania. O ile "Rowerem i pieszo" zaraża pasją...

Smerfetka | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Bardzo ciekawa opowieść polskiej antropolożki kultury, która wybrała się do Kraju Kwitnącej Wiśni do pracy. Pracowała w Tokijskim uniwersytecie, mieszkała w Japonii 2 lata, przez ten czas zdążyła zapoznać się z kulturą tego kraju, zasmakować w tamtejszej kuchni ( co bywa czasem śmiertelne, jak np ryba fugu, na szczęście autorka miała szczęście i przeżyła :) ). Zdązyła się zaprzyjaźnic z kilkoma Japonkami, które pokazywały jej Japonię "od kuchni" i nie tylko. Mogła być w japońskiej łaźni, w teatrze, przypatrywać się codzienności w Japonii. Generalnie książkę bardzo przyjemnie się czyta, jednak jak dla mnie za dużo w nim było o seksie i erotyce. Troche można o tym napisać, ale bez przesady.

Edi_Edi | 2014-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2014

"Japoński wachlarz" to fantastyczny reportaż ze współczesnej Japonii. Autorka pokazuje nam tak odmienny od naszego, europejskiego świat i daje nam od razu lekkie, ale socjologiczne wyjaśnienie opisywanych zjawisk, zachowań, zwyczajów. Antropologiczne zacięcie Joanny Bator spowodowało,że najdziwniejsze z naszego punktu widzenia japońskie zwyczaje staja się uzasadnione. Pokazuje tez przemiany kulturowe, które zaszły i wciąż zachodzą w Kraju Kwitnącej Wiśni. Bator wnika w kulturę Japonii, bada ją, a potem przybliża nam w pięknych opisach.

Ania | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Japonia

Fantastyczna, dzięki tej książce zakochałam się w Japonii. :) Długi czas szukałam jej w różnych księgarniach, aż wyszły "Powroty".

Czuć brak krytyki i przesadny zachwyt (dla zrównoważania - proponuję Kerra), ale ile tam jest pięknych detali, ile tam jest cudnych opisów, w dodatku Bator porusza i opisuje kwestie, jakie często są pomijane w poważnych, naukowych opracowaniach i choćby z tego powodu warto znać.

zobacz kolejne z 2084
15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.

Wcielenia Bator

Joannę Bator znamy nie od dziś – najpierwsi czytelnicy mogą pamiętać ją z 2002 roku i jej literackiego debiutu, powieści „Kobieta”. Później poznawaliśmy z nią Japonię i losy pewnej rodziny z Piaskowej Góry. Po paru latach wróciliśmy do Wałbrzycha, by prowadzić śledztwo. Tym razem lecimy w egzotyczne strony – na Sri Lankę.