Pierwsza krew

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
97-88-361-00630-5
powieśc polska - 20 w.
Dąbrówka

Krzyś i Jasia muszą samotnie zmagać się z tajemnicami swych dojrzewających ciał, które stawiają ich na bolesnej granicy między dzieciństwem a dorosłością. Inicjacja seksualna Adama, pierwsza menstruacja Jasi czy nieposkromiona żądza władzy i dyscypliny u Krzysia przydarzają się im niemal mimowolnie i wplątują w sieć skomplikowanych zależności rodzinnych, społecznych i psychologicznych. Moja...

Moja powieść pt. Pierwsza krew była chyba jedną z pierwszych w literaturze, nie tylko polskiej, poruszającą sprawy dojrzewania młodzieży. Pytano mnie potem często, jaki wpływ wywarł na mnie Freud oraz Jung czy Adler. Odpowiedź jest prosta?–?żadnego. Przykro jest może przyznać się do ciemnoty, ale nie czytałam wówczas Freuda, który jeszcze w 1930 roku nie był modny, a nigdy potem nie przeczytałam nic Junga czy Adlera. Zapewne jednak, jak to bywa, problemy owe unosiły się w powietrzu.
Irena Krzywicka

Już sam tytuł brzmi bulwersująco, jeśli wziąć pod uwagę, że odnosi się do pierwszej miesiączki Jasi, jednej z bohaterek powieści. Ale nie tylko. Pierwsza krew to symbol inicjacji. Przelewają ją także chłopcy, Adam i Krzyś, na drodze do dorosłości. Krzywicka obala mit naiwnej i szczęśliwej młodości. Pokazuje, że młodość jest pełna niepewności, lęku, bólu, cierpienia. Ci z nas, którzy kiedykolwiek byli młodzi, zapewne to pamiętają. Krzywicka (…) obala mit szczęśliwej rodziny patriarchalnej, w której wszyscy niby mieli swoje miejsce, a tak naprawdę całą przestrzeń wypełniał ojciec: odległy, nieobecny, autorytarny. Matka była tylko jego cieniem, lekceważonym nawet przez niego. A dzieci miały być grzeczne i dobrze się uczyć. Ich potrzeby, myśli, pragnienia, uczucia w najmniejszym stopniu nie interesowały rodziców.
Hanna Samson

Wypływająca krew, budzi strach, wstręt, a nawet przerażenie. Takie przerażenie czuje Jasia, ale ta pierwsza krew, choć początkowo ją paraliżuje, jest dla niej wstępem do dorosłego życia.
Urszula Chowaniec

Pierwsza krew

Debiut powieściowy z 1933 roku Ireny Krzywickiej, polskiej międzywojennej feministki, publicystki i tłumaczki. Autorka nie tylko propagowała świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną, ale także pozostając w otwartym związku z mężem Janem Krzywickim była współpracowniczką i partnerką Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Powieść, jest powieścią programową i możemy się spodziewać już po tytule, że dość odważnie, bo w sposób bezpardonowy, opisując współczesne życie obyczajowe podwarszawskiej miejscowości w zakres tematów wartych poruszenia włącza dojrzewanie młodej dziewczynki, Jasi. Dojrzewając mają różne wzorce i raczej mało wsparcia czy troski od swoich rodziców także Adam i Krzyś. Menstruacja, inicjacja seksualna, pozamałżeńskie romanse i kradzież urzędnika państwowego to tematy, które na szczęście bez odautorskiego komentarza porusza autorka. Mamy tu też prościutki przykład tego, że rodzina patriarchalna ze swoimi niby bezpiecznie wyznaczonymi miejscami i...

Karolina | 2015-07-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W książce można znaleźć praktycznie wszystko: miłość, przyjaźń, konflikt pokoleń, zbrodnię, miasto i wieś, obcowanie ze sztuką, mistycyzm, metafizykę, egzystencjalizm, politykę, socjalizm, seksualność, trudne relacje rodzinne, Boga. A wszystko to okraszone nużącymi opisami przyrody. Trochę za dużo jak na tak krótką powieść. Zbyt chaotycznie i zbyt płytko. A w tym wszystkim problem dorastania i budowania tożsamości niby jest, ale tak jakby bokiem, boczkiem, niepozornie. Szkoda.

dewiant | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Bardzo słaba. Nudne, długie opisy przyrody, ogólna nuda i dziadostwo. Dałem 5 gwiazdek tylko dlatego że książka jest bardzo ważna. Jako pierwsza w historii Polski sprzeciwia się przedmiotowemu traktowaniu dzieci przez rodziców. Ponadto jako pierwsza w historii Polski porusza hiper bulwersujący na tamte czasy temat dojrzewania młodzieży, hiper bulwersujący ze względu na to jak jest to opisane. Wiedząc że książka jest z 1930 roku (czyli ma już 83 lata) zdziwiły mnie niektóre fragmenty (oczywiście pozytywnie), które brzmią bardzo śmiało jak na tamte czasy. Książka przełomowa (przynajmniej w Polsce), jednak nudna, więc ludziom którzy chcą dobrej literatury zdecydowanie jej nie polecam, bo czytanie jej to męczarnia.

Klaudia Kurkowska | 2016-03-16
Herbatka | 2015-08-22