Nawiedzony

Haunting of Hill House
Nawiedzony
horror
kamk

Do starego i zapuszczonego, a także owianego złą sławą dworu przybywają cztery osoby: doktor Montague - znawca okultyzmu, jego śliczna asystentka, Eleanor - dziewczyna dobrze zaznajomiona ze zjawiskami psychokinetycznymi, Luke - przyszły spadkobierca Domu na Wzgórzu. Z początku wydaje się, że będą mieć do czynienia jedynie z niewytłumaczalnymi odgłosami i zamykającymi się samoistnie drzwiami. Okazuje się jednak, że Dom na Wzgórzu cały czas gromadzi siły, by wybrać spośród śmiałków swoją ofiarę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

GraceSuarez | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

'Wejść do Domu na Wzgórzu to wkroczyć do umysłu szaleńca' Stephen King

Jak tu nie sięgnąć po książkę, którą sam King zalicza do swoich ulubionych. Również film cieszy się niemałą sławą, choć teraz po przeczytaniu stwierdzam, że obie wersje różni po prostu wszystko.

Pewien doktor zaprasza trzy osoby o skrajnie różnych osobowościach do tajemniczego Domu na Wzgórzu. Nie brzmi interesująco?
Gdy już zasiadłam do lektury to nie wstałam dopóki nie skończyłam. Książka pochłonęła mnie całkowicie, choć wbrew pozorom nie jest taka idealna jakby się mogło wydawać. Przez pierwszą połowę nie dzieje się absolutnie nic. Już nawet straciłam nadzieję na jakieś duchy lub inne zjawiska paranormalne. Ale czytałam dalej i ta cierpliwość została wynagrodzona:) To co działo się potem przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Rewelacyjna książka bez dwóch zdań. Powoli narastające napięcie, dreszcz emocji i ciekawość co wydarzy się dalej - to wszystko dostaniecie w tej lekturze. Od momentu skończenia ta...

Wkp | 2018-03-07

NIECH TA POWIEŚĆ NAWIEDZI WASZE PÓŁKI

„Nawiedzony dom na wzgórzu” jest tym dla horrorów o nawiedzonych miejscach, czym „Dracula” dla opowieści o wampirach. May tu więc nie tylko do czynienia z absolutną klasyką zarówno gatunku, jak i podgatunku, ale także jego kwintesencją. I to kwintesencją znakomitą, wciągającą, intrygującą i dostarczającą solidnej porcji mocnych wrażeń.

Doktor John Montague uważa, że żaden organizm nie może na dłuższą metę normalnie funkcjonować w warunkach absolutnego realizmu. Dlatego też, choć jest filozofem z wykształcenia, poświęcił się badaniu zjawisk paranormalnych. Teraz zamierza przyjrzeć się bliżej Domu na Wzgórzu, miejscu rzekomo nawiedzonemu, pełnemu niewyjaśnionych zjawisk i strachów. Wynajmuje go więc na trzy miesiące, mimo wysokich kosztów, i zaczyna szukać ochotników do wzięcia udziału w jego eksperymencie. Chce tam zamieszkać wraz z e swą nietypową ekipą na całe lato i przekonać się, czy rzeczywiście dzieje się tam coś niezwykłego. Na swoich...

PAWEŁ82 | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Kiedy dowiedziałem się iż wydawnictwo postanowiło wznowić "Nawiedzony dom na wzgórzu" nie mogłem się doczekać kiedy książka trafi w moje ręce ale radość z tej książki to tylko moment oczekiwania kiedy zacznę ją czytać bo im dalej tym niestety gorzej. Nie jest to książka która wywołała u mnie ciarki na plecach oraz emocje jak np: "Dom na wzgórzu - Peter James" w sumie to nie wywołała u mnie żadnych emocji strachu, smutku, niepokoju a wręcz przeciwnie nie mogłem się doczekać kiedy skończę ją czytać,szkoda bo po tym tytule spodziewałem się naprawdę bardzo dużo.

Marcin Knyszyński | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzja pochodzi z

Powieść „Nawiedzony” autorstwa Shirley Jackson wymieniana jest jako jedna z najlepszych powieści o duchach jakie kiedykolwiek napisano. Do kategorii tej zalicza się też bardzo ambitną, omawianą już przeze mnie, historię walczącej z własną percepcją guwernantki – „W kleszczach lęku” Henry’ego Jamesa. U Jamesa były to postacie duchów, które pojawiały się tylko i wyłącznie głównej bohaterce. U Jackson jest trochę inaczej – zamiast duchów mamy dźwięki, szepty, chichoty, hałasy, wizje, napisy na ścianach. Dodatkowo wrażeń tych doświadcza nie tylko główna bohaterka, ale i jej towarzysze. Czy oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwymi manifestacjami upiornych sił?

Badacz zjawisk paranormalnych, doktor Montague, postanawia sprowadzić do nawiedzonego dworu trójkę osób, aby na podstawie ich doświadczeń napisać pracę naukową dotyczącą nawiedzeń. Młody mężczyzna, Luke, jest przyszłym spadkobiercą dworu, jego obecność...

Sandra Jasona | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

W tym roku zaczęłam eksperymenty czytelnicze, był reportaż, powieść obyczajowa, tym razem horror.
Potem doczytałam, że to klasyka gatunku, napisana koło 1959, w tamtych latach to może wiała grozą, teraz niestety już nie, a na 100% nie na mnie.
Motyw wtedy nowatorski, 4 ludzi zamkniętych w domu, gdzie dzieją się dziwne rzeczy, od tego czasu powstało już dość dużo różnych wersji, że niestety trudno zaszokować. Nie wiem czy to wpływ tłumacza, ale dialogi między szczególnie kobietami, to jak dla mnie rozmówki panien z pensji lat 20-tych. Niektóre sceny na samym końcu minimalnie podnosiły ciśnienie.
Dla ludzi sprzed 50 lat to i mogło wystraszyć mnie irytowało i rozbawiało :-)

Amarisa | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Zawiodłam się i to niemiłosiernie na tej książce. Tak niecierpliwie czekałam, by móc zapoznać się z jej treścią, a prawda jest taka, że kiedy już rozpoczęłam lekturę z utęsknieniem czekałam jej końca. Nie tego się spodziewałam. Chciałam powieści grozy, a otrzymałam twór, który mnie prawie uśpił. Dlatego też z przykrością rzec muszę, iż nie polecam wam „Nawiedzonego Domu na Wzgórzu”.

Całość: http://magicznyswiatksiazki.pl/nawiedzony-dom-na-wzgorzu-shirley-jackson/

Sherry | 2018-03-08
Przeczytana: 07 marca 2018

Miejsce unikane przez lokalnych jak ogień, miejsce, o którym poprzedni najemcy milczą, miejsce najwyraźniej przepełnione siłami nieczystymi. Tym właśnie jest Dom na Wzgórzu, do którego pewnego dnia przyjeżdża doktor Montague i parę innych, zwerbowanych przez niego osób, które mają mu pomóc udokumentować działanie sił nadprzyrodzonych. Budynek ma jednak wobec nich własne plany...

Powieść amerykańskiej autorki zaliczana do klasyków, którą inspirowali się także inni pisarze, to książka niepokojąca. Kiedy wraz z grupą bohaterów lądujemy w starym, opuszczonym, mrocznym budynku, czujemy się tak jakbyśmy znaleźli się w klatce. Lektura wciąga, ściany Domu napierają, a napięcie w powietrzu staje się niemal osobnym bytem. Autorka poświęciła mnóstwo uwagi na kreowanie mrocznej, przygnębiającej aury unoszącej się nad badanym przez postacie obiektem, robiąc to tak doskonale, że w którymś momencie nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że sam Dom stał się kolejnym bohaterem, osobną jednostką, której...

tasiemiec | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Chyba miałem zbyt wygórowane oczekiwania co do tej pozycji. Za mało w niej emocji jak na horror, choć klimatu nie można jej odmówić. Dom na wzgórzu intruguje, przebieg akcji ciekawi, ale ostatecznie przeciągana w nieskończoność akcja wcale nie porywa.
Pisana nieco starodawnym, wybiosłym językiem książka przedstawia nam w miare interesujących bohaterów, czuć że mają swoje charaktery i ogólnie nie najgorzej się to wszystko czyta.
Brakuje jednak dreszczyku emocji i pomimo nieoczywistego zakończenia, nie jest to pozycja godna polecenia fanom grozy.

Zaczytana Aniaczyanka | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

To nie jest książka, przy której będziecie zamykać oczy ze strachu. Ale to jest książka, która momentami wywoła gęsią skórkę i niepokój. Która da specyficzny klimat i z pewnością zasługuje na uwagę. Szybko się ją czyta, chociaż bohaterowie nie wszystkim przypadną do gustu, a może będą irytować. Jednak przecież o to chodzi, żeby książka wywoływała emocje

Buffy1977 | 2015-03-10

Naukowiec, Montague, zaprasza nieznane sobie osoby do domu, o którym krążą pogłoski, że jest nawiedzony, w celu napisania pracy badawczej o zjawiskach metafizycznych. Zaprasza dwie osoby, które w przeszłości miały do czynienia z czynnikami nadprzyrodzonymi: Eleanor, która po śmierci matki nie może znaleźć swojego miejsca na świecie oraz Theodorę, bezpośrednią kobietę, mającą słabe zdolności parapsychiczne. Ponadto Montague ściąga do Domu na Wzgórzu młodego Luke'a - przyszłego spadkobiercę owej posiadłości. Cała czwórka stawi czoło niewyobrażalnym zjawiskom, które rozegrają się w owianym złą sławą domu, bowiem jeśli ktoś już przekroczy jego próg niełatwo będzie mu znaleźć drogę powrotną.

"Wizyta w Domu na Wzgórzu po prostu wstrząsa fundamentami naszej percepcji. Tak właśnie, sugeruje autorka, mógłby wyglądać telepatyczny kontakt z szaleńcem" (Stephen King "Danse Macabre")

"Nawiedzony" Shirley Jackson jest książką, którą w Polsce praktycznie nie sposób dostać. Sama...

Wszyscy Święci Czytają

Neil Gaiman proponuje zapoczątkowanie nowej, świeckiej tradycji, którą nazwał All Hallows’ Read (Wszyscy Święci Czytają, nazwa nawiązuje do Halloween). Pomysł jest bardzo prosty – w wigilię Wszystkich Świętych, czyli w dniu, w którym w krajach anglosaskich (a od niedawna także i u nas) obchodzi się Halloween, podarujmy komuś straszną książkę.