Dom pod fioletową latarnią

Wydawnictwo: Amber
La Novia oscura
powieść kolumbijska
nadziejka

Niewiele o niej wiadomo, poza jednym: była najpiękniejszą dziewczyną, jaką widziano w Torze. Najbardziej pożądaną kobietą. Obiektem marzeń i fantazji. Mogła mieć świat u stóp. Ale sprzeniewierzyła się świętemu prawu dzielnicy kolorowych latarni, gdzie dozwolone jest wszystko oprócz miłości. Co się z nią stało? Jak potoczyły się jej losy? Dziennikarka-narratorka zabiera nas do kolumbijskiego...

Dziennikarka-narratorka zabiera nas do kolumbijskiego miasta, którego nie ma na mapie. Szuka Sayonary - legendarnej prostytutki, do której mężczyźni przybywali z najbardziej odległych stron. Z rozmów z mieszkańcami Tory składa portret dziewczyny marzącej o jedynej, wielkiej miłości - dziwną, urzekającą, egzotyczną love story.

Zamaszyste relacje reporterki i liryczne wspomnienia tych, którzy znali Sayonarę, w magiczny sposób mieszają się ze sobą u Laury Restrepo - najważniejszej obok Isabel Allende autorki południowoamerykańskiej, nagrodzonej za powieść "Delirio" Premio Alfaguara de Novela. A my uczestniczymy w życiu ludzi i świata - nie wiemy - rzeczywistych czy stworzonych siłą pisarskiej wyobraźni. Ale nie jest ważne, czy Sayonara jest prawdziwa; ważna jest wciągająca od pierwszej strony swym poetyckim rytmem historia odwiecznego poszukiwania miłości i marzenia, a te są prawdziwe zawsze.

"Miłość, pożądanie, magia, rozpacz i mimo wszystko nadzieja nadają głębię i charakter tej pasjonującej opowieści".
Isabel Allende

"Lektura tej powieści to najwyższa przyjemność".
Gabriel Gárcía Marquez

emka | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Książka jest dokładnie taka sama, jak sama główna bohaterka- dziwna. Momentami poruszająca, momentami irytująca i męcząca. Czyta się szybko, dobrze, ale jednak chwilami czułam się już zmęczona opisywaną historią i z niecierpliwością czekałam na koniec. Mimo wszystko, da się z niej wyciągnąć coś dla siebie (tak, mimo że to książka o prostytutkach), dlatego daję ocenę dobrą.

ruda79f | 2017-02-08
Eguzkia | 2016-12-11