Dr Futurity

Wydawnictwo: Amber
Dr. Futurity
Dick, science fiction
Csisilver

Doktor Jim Parsons ulega w drodze do pracy wypadkowi samochodowemu i w tajemniczy sposób zostaje przeniesiony w XXV wiek. Trafia do świata, który rządzi się niezrozumiałymi prawami i zna sztukę podróżowania w czasie...

Marcin Knyszyński | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Zapchajdziura

Rok 1960, z perspektywy czasu, sprawia wrażenie słabo zagospodarowanego okresu pomiędzy publikacjami dwóch bardzo ważnych powieści Philipa K. Dicka. W 1959 roku wyszedł „Czas poza czasem”, powieść istotna i godna uwagi. W 1961 zostanie napisane, a w roku kolejnym wydane, pierwsze arcydzieło autora, „Człowiek z wysokiego zamku” – rzecz, którą musi znać każdy, kto nazywa siebie miłośnikiem fantastyki. Dick w tym czasie nie miał nowych, gotowych powieści science fiction, które mogłyby pójść do publikacji – skupiał się na mainstreamie. Aby nie ograniczać się tylko do głównego nurtu, wpadł na pewien, dość ryzykowny pomysł – rynek przecież czekał na science fiction.

W 1953 roku, kiedy to stał jeszcze u progu kariery, pisał tony opowiadań. Między innymi dwa niezbyt udane – „Time Pawn” oraz „Vulcan’s Hammer”. Pierwsze opublikowane zostało latem 1954 roku w magazynie „Thrilling Wonder Stories”, natomiast drugie w dwudziestym dziewiątym numerze „Future Science Fiction” w 1956...

Blooddrinkus | 2018-08-21

Siódemka za to,że to moja pierwsza przeczytana książka jeśli nie w ogóle to napewno tego autora.Potrafiła wciągnąć mnie do czytania oraz z miejsca stałem się fanem Dicka i za to jej chwała.

Rosemaster | 2018-01-04
Przeczytana: 2017 rok

Zawsze lubiłem książki tego starego narkomana. Dick umie opowiadać i nie inaczej jest z tą historią. Skoki w czasie plus niesamowita historia, czyli Dick w najlepszym wydaniu. Polecam.

Zoltar | 2017-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Podróże w czasie, manipulacja linii czasowych, "podglądanie" naszych przodków i porywanie ich w daleką przyszłość - klasyczny temat science fiction, przedstawiony w bezliku książek tego gatunku.

Proponowana tutaj przez Dicka wersja nie należy niestety do najlepszych. I to nawet nie chodzi o małą objętość tej książki. W końcu istnieją teksty jeszcze krótsze, które stoją na wyraźnie wyższym poziomie (dajmy na to opowiadanie S. Lema z "Dzienników Gwiazdowych").

"Dr Futurity" jest nieco lepsza od wydanej w tym samym czasie "Vulcan's Hammer", ale i tutaj widać, że Dick nie miał pod koniec lat 50-tych serca do SF. Pisał, bo potrzebował pieniędzy, podczas gdy jego uwaga była skoncentrowana na tworzeniu kolejnych powieści mainstreamowych, odrzucanych bezlitośnie przez amerykańskich wydawców.

Osobiście interesowała mnie bardziej wizja przyszłości, jaką zarysował PKD zaledwie w kilku krótkich rozdziałach. Opisane tam społeczeństwo XXV-go wieku, gdyby mocno rozbudować ten wątek, mogłoby...

Michał Głowacz | 2017-12-19

Interesująca pozycja. Z jednej strony mamy bardzo ciekawą, niejednoznaczną wizję społeczeństwa przyszłości, z drugiej fabularne dziury, kiepsko zarysowanych bohaterów, znaczną przewidywalność akcji i brak tego dziwacznego klimatu, który czyni utwory Dicka niepowtarzalnymi. Mocną stroną "Dra Futurity" jest końcówka, w której zaczyna się mieszanie w czasie. I chociaż trudno uznać tę powieść za jakieś wielkie dzieło, to pochłonąłem ją w jeden wieczór.

Bitel | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Kolejna książka Dick`a,tym razem dość krótka,na jeden dzień czytania.Pisarz znów bierze się za podróże w czasie, tym razem tytułowy Doktor przenosi się w przyszłość i próbuje zrozumieć prawa futurystycznej społeczności, a także sam odgrywa niezwykle istotną rolę w budowaniu świata.Mamy tu różnorakie paradoksy czasowe,zaginanie czasoprzestrzeni,"efekt motyla",klimat bardzo zbliżony do tego z filmu "Interstellar".Pozycja dobra,solidna,zwłaszcza jak ktoś szuka czegoś krótszego.

jaassiek | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Jak na swoją objętość dosyć ciekawa. Nie przegadana, nie występuje mnogość opisów. Mam wrażenie ,że autor pisząc książkę nie chciał zmęczyć objętością czytelnika. Fabuły nie widzę sensu opisywać ,czyta się szybko i przyjemnie.

Norah | 2016-08-30

Bardzo dobra książka. Pokazana została inżynieria genetyczna, niebezpieczna gra z próbą kontrolowania czasu, przestrzeni, a nader wszystko ludzkie namiętności - pycha, chęć zemsty, władzy. Wniosek? Nie na wszystko jednak człowiek ma i będzie miał wpływ, szczerze w to wierzę...

Adam | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Da się przeczytać. Czytając ma się wrażenie, że autor serio pisał ją na szybko, żeby mieć pieniądze na żony.

Renegi Grene | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Dick

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka na jedną noc. Sama historia jest dość pokrętna, nawet jak na Dicka, i momentami przez to troszkę denerwująca swoją absurdalnością ("Nie, no serio, Phil? Coś Ty zjarał, człowieku!"). Świetnie za to wyszła wizja społeczeństwa przyszłości, w którym (SPOJLER) dzieci produkuje się sztucznie, ludzie są wysterylizowani a leczenie chorych zastąpiła sprawna i szybka eutanazja - zadziwiające, jak kolejny raz PKD wykazał się talentem profetycznym :P. Smutne w zasadzie, ale prawdziwe.
Jedyne co mnie martwi, to fakt, że zmierzam się powoli do końca półki z Dickiem w mojej bibliotece.