Dr Futurity

Okładka książki Dr Futurity Philip K. Dick
Okładka książki Dr Futurity
Philip K. Dick Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Dr. Futurity
Amber
2000-01-01
1997-01-01
2013-01-01
Maciej Pintara
Dick science fiction

Pewnego dnia, podczas podróży samochodem, Doktor Jim Parsons z niewiadomych przyczyn i wbrew swojej woli zostaje przeniesiony w przyszłość. Trafia w czasy, gdzie populacja jest ściśle określona ilościowo, "tradycyjne" rozmnażanie dawno odeszło w zapomnienie, a zawód lekarza nie istnieje (leczenie ludzi jest wręcz karane i źle postrzegane w społeczeństwie). Po jakimś czasie okazuje się że nie trafił tam przypadkowo i staje się bardzo istotnym elementem pewnej skomplikowanej układanki.

Książka jest króciutka i gdzieś do 2/3 objętości sprawia wrażenie zwykłej, drugorzędnej wręcz powieści SF. Potem jednak zaczyna się plątanina czasowa, przy której łatwo się pogubić w przypadku braku maksymalnego skupienia. Nie jest to pozycja zła, ale na tle innych dokonań tego autora wypada dość przeciętnie.

Dick wykorzystuje mocno wyeksploatowany w literaturze SF motyw, mianowicie przemieszczanie się w czasie. Główny bohater, Parsons, przenosi się przez zupełny przypadek do innej epoki, w której społeczeństwo rządzi się innymi prawami. Spod płaszczyka fantastyki wyzierają lęki autora. Moim zdaniem najsłabsza w dorobku pisarza.

Jim Parsons ulega z niewyjaśnionych przyczyn wypadkowi samochodowemu. Wychodzi z niego cało, ale w miejscu całkowicie mu obcym. I tam prawie zostaje rozjechany przez młodego kierowcę. Wkrótce okazuje się, że Jim wzbudza przerażenie w mieszkańcach nieznanego mu miasta. Jak się okazuje, Jim przeniósł się w przyszłość, gdzie nie ma białoskórych ani starych ludzi. Niektórzy za to posiedli wiedzę o podróżach w czasie.

Cienka książeczka z ciekawym tematem podróży w czasie, zapętlenia czasowego, napotykania siebie z innej linii czasowej.
Książka wydana w 1960 roku zaczyna się w 2010 roku, który dawno za nami i wiemy jak wyglądał nasz świat wtedy.
Autor wybiega do XXV wieku i próbuje przedstawić wizję ówczesnego porządku, podziału społeczeństwa, funkcjonowania ludzi, technologii. Wizja niezbyt miła, nawet podróże w czasie zdają się być problematyczne, gdy istnieje możliwość utknięcia w epoce innej od tej, w której się żyje.

Ponieważ objętość książki nie jest duża, to wydarzenia czy bohaterowie są raczej przedstawieni w sposób schematyczny. Historia nie jest zła, ale chciałoby się więcej, dokładniej poznać odległe czasy, posmakować fantastycznych wizji.

Jedna z najlepszych powieści SF jaka kiedykolwiek powstała. Autor z resztą też nieziemski! Czyta się to jednym tchem, a historia wciąga, jest bardzo logiczna a nawet zaskakuje. Klimat niesamowity - trochę smutny, trochę groteskowy! Polecam!

W powieści znajdziemy takie motywy jak: romans, dylematy moralne, podróże w czasie, pętle czasowe czy motywy zw. z inżynierią genetyczną.

Z książki tej płynie pewne przesłanie - podróżując w czasie musisz liczyć się z ryzykiem, że pozostaniesz już na zawsze w miejscu do którego się udałeś. A jeśli już znalazłeś się w takiej sytuacji to nie pozostało ci nic innego jak tylko dokładnie przeanalizować fakty i daty historyczne - wierz mi - mogą się okazać dla ciebie szalenie istotne.

(marzec 2018)

Zapchajdziura

Rok 1960, z perspektywy czasu, sprawia wrażenie słabo zagospodarowanego okresu pomiędzy publikacjami dwóch bardzo ważnych powieści Philipa K. Dicka. W 1959 roku wyszedł „Czas poza czasem”, powieść istotna i godna uwagi. W 1961 zostanie napisane, a w roku kolejnym wydane, pierwsze arcydzieło autora, „Człowiek z wysokiego zamku” – rzecz, którą musi znać każdy, kto nazywa siebie miłośnikiem fantastyki. Dick w tym czasie nie miał nowych, gotowych powieści science fiction, które mogłyby pójść do publikacji – skupiał się na mainstreamie. Aby nie ograniczać się tylko do głównego nurtu, wpadł na pewien, dość ryzykowny pomysł – rynek przecież czekał na science fiction.

W 1953 roku, kiedy to stał jeszcze u progu kariery, pisał tony opowiadań. Między innymi dwa niezbyt udane – „Time Pawn” oraz „Vulcan’s Hammer”. Pierwsze opublikowane zostało latem 1954 roku w magazynie „Thrilling Wonder Stories”, natomiast drugie w dwudziestym dziewiątym numerze „Future Science Fiction” w 1956 roku. Pomysł był prosty – należy wziąć te dwa teksty i, podobnie jak miało to miejsce z „A Glass of Darkness” przerobionym na „Kosmiczne marionetki”, rozbudować fabułę tak, aby można było je pchnąć na rynek jako pełnoprawne powieści. Obydwa opowiadania, podobnie jak wspomniane „Kosmiczne marionetki” wychodzą nakładem Ace Books w serii wydawniczej „Ace Double”. „Time Pawn” przerobione na „Dr Futurity” pojawia się w jednym zbiorczym wydaniu z „Slavers of Space” Johna Brunnera w lutym 1960 roku. Pół roku później otrzymujemy „Vulcan’s Hammer” wraz z „Skynappers”, również Brunnera. Wydawnictwo Ace Books, strzelało tymi, przywodzącymi na myśl w swej formie groszowe powieści grozy z dziewiętnastego wieku, książkami jak z armaty. W samym 1960 roku wyszły trzydzieści dwie, a każda zawierała dwie krótkie powieści, których czytanie rozpoczynało się z przeciwległych stron książki, wyposażonych w swoje własne okładki.

Obie mini-powieści to dystopijne wizje przyszłości, w których władzę nad światem po wojnie nuklearnej i całą ludzkością trzyma jeden ogólnoświatowy rząd, a walkę o jakieś resztki wolności toczy ruch oporu. W powieści „Vulcan’s Hammer”, która nigdy nie została wydana w Polsce, zmagamy się z technokratyczną dyktaturą sztucznych inteligencji. Sam Philip K. Dick uznał, że jest to jedna z najgorszych opowieści, jakie kiedykolwiek napisał. Nieco inne zdanie miał o swojej pracy nad rozszerzeniem „Time Pawn”, choć ostatecznie trudno jest nazwać powieść „Dr Futurity” udaną i wartą poznania z innego powodu niż kronikarski obowiązek. Lawrence Sutin w „Bożych inwazjach” nazywa tę historię „powieścidłem, które ledwie dyszy” i wystawia jej najgorszą możliwą notę.

Ciąg dalszy na:

Zapchajdziura

Siódemka za to,że to moja pierwsza przeczytana książka jeśli nie w ogóle to napewno tego autora.Potrafiła wciągnąć mnie do czytania oraz z miejsca stałem się fanem Dicka i za to jej chwała.

Zawsze lubiłem książki tego starego narkomana. Dick umie opowiadać i nie inaczej jest z tą historią. Skoki w czasie plus niesamowita historia, czyli Dick w najlepszym wydaniu. Polecam.
Zapraszam na mój blog
bookmind.pl

Zapraszam na mój blog
bookmind.pl

Podróże w czasie, manipulacja linii czasowych, "podglądanie" naszych przodków i porywanie ich w daleką przyszłość - klasyczny temat science fiction, przedstawiony w bezliku książek tego gatunku.

Proponowana tutaj przez Dicka wersja nie należy niestety do najlepszych. I to nawet nie chodzi o małą objętość tej książki. W końcu istnieją teksty jeszcze krótsze, które stoją na wyraźnie wyższym poziomie (dajmy na to opowiadanie S. Lema z "Dzienników Gwiazdowych").

"Dr Futurity" jest nieco lepsza od wydanej w tym samym czasie "Vulcan's Hammer", ale i tutaj widać, że Dick nie miał pod koniec lat 50-tych serca do SF. Pisał, bo potrzebował pieniędzy, podczas gdy jego uwaga była skoncentrowana na tworzeniu kolejnych powieści mainstreamowych, odrzucanych bezlitośnie przez amerykańskich wydawców.

Osobiście interesowała mnie bardziej wizja przyszłości, jaką zarysował PKD zaledwie w kilku krótkich rozdziałach. Opisane tam społeczeństwo XXV-go wieku, gdyby mocno rozbudować ten wątek, mogłoby zrobić z tej powieści książkę znaczącą dla gatunku. Niestety, tak się nie stało.

"Dr Futurity" to Dick przeciętny, mało charakterystyczny dla jego twórczości. Polecam jedynie fanom autora oraz tematu podróży w czasie.

Sprawna historia z podróżami w czasie. Czyta się blyskawicznie.

Sprawna historia z podróżami w czasie. Czyta się blyskawicznie.

• Philip K. Dick
  • Science Fiction