Inna ziemia

Wydawnictwo: Amber
The Crack in Space
Dick, science fictiona
Csisilver

Rok 2080. Przeludnienie Ziemi skłoniło miliony ludzi pragnących doczekać lepszych czasów do poddania się hibernacji. Teraz coraz częściej podnoszą się głosy domagające się obudzenia śpiących. Nikt nie potrafi jednak powiedzieć, gdzie powinni oni zamieszkać. Kandydat na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych znajduje rozwiązanie, które przekracza ludzką wyobraźnię...

Tadeusz Pawłowski | 2013-10-28
Przeczytana: 28 października 2013

"Inna ziemia" to jedna ze słabszych książek mistrza gatunku, Philipa K. Dicka. W praktyce jest to kryminał osadzony w sztafażu SF. Nie byłoby w tym nic dziwnego, tylko że literatura SF to coś innego niż seria zaskakujących zwrotów wypadków z zagadką po środku, do rozwiązania. Jednak to ciągle jest ten sam Dick - chyba najczęściej w dziejach ekranizowany pisarz. Z "Innej ziemi" można odnaleźć dwa wątki: w filmie "Cargo" 2009 (polecam - bardzo dobry film!) chodzi o problem uśpionych ludzi, usiłujących przeczekać przeludnienie, a w klimatycznym filmie "Druga Ziemia" 2011 (polecam obiema rękami!) jest motyw drugiej ziemi, podobnej do naszej. Moim zdaniem oba pochodzą z książki Dicka, wydanej w 1966 r. Tym niemniej "Inna ziemia" to pozycja głównie dla fanów tego pisarza.

Jeżga | 2015-06-21

Książka ta opisuje przebieg kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, w roku 2080. Głównym jej tematem jest przeludnienie, a oprócz tego nietolerancja rasowa. Początek jest naprawdę przyjemny. Od połowy zaczyna się nieco psuć, a w trzech czwartych robi się naprawdę dziwna, tak jakby napisana przez gimnazjalistę, aż razi w oczy. Końcówka według mnie dość słaba i żenująca. Ale pomimo dużej przeciętności tej książki, przeczytałem ją prawie jednym ciągiem.

Hubert Lewiński | 2012-07-20
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 20 lipca 2012

'A więc nareszcie czarny został prezydentem Stanów Zjednoczonych' śmiesznie to brzmi w naszych czasach, prawda?

Mimo, że nie jest to aż tak przełomowa książka, do których Dick nas przyzwyczaił, to także w niej zawarto wiele pytań dotyczących, jak zwykle u Dicka - kwestii przyszłości cywilizacji, człowieczeństwa i moralności. Na pierwszym planie mamy problem przeludnienia i próby zaradzenia temu zjawisku. Jednak gdy spojrzymy głębiej dotkniemy problemów rasizmu i... krótkowzroczności większości decyzji politycznych.

'Na jakiej podstawie chcesz negować prawo pekińczyków do głosowania?'

W warstwie pisarskiej standardzik - książkę czyta się jednym tchem, jak dobrą powieść sensacyjną, połykając rozdział za rozdziałem w ekspresowym tempie, żeby tylko dowiedzieć się jak potoczyła się akcja.

Antoniuss | 2016-02-22
Przeczytana: 2014 rok

Szczerze mówiąc, czytałem tą książkę ponad rok temu i za bardzo jej nie pamiętam. W zasadzie, to samo w sobie wystawia jej nienajlepszą ocenę. Same założenia w niej całkiem ciekawe - ponura wizja przeludnionego świata, w którym nie ma miejsca dla milionów ludzi bez pieniędzy i perspektyw. Powieść ta z brutalną szczerością pokazuje, jak mało znaczy ludzkie życie dla wielkich tego świata i do czego zdolni są ludzie walczący o nadzieję na lepsze jutro. Niestety, wątek zamrożonych i walki o władzę szybko przechodzi w niedopracowany i męczący opis alternatywnego świata, który faktycznie pobudza wyobraźnię swoją innością, jednak jest zwyczajnie naiwny. Ogólnie, mimo świetnego początku, jest to raczej przeciętna książka i przeczytanie jej wymagało ode mnie sporego samozaparcia.

Nobbs | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Dawno mnie książka tak nie wciągnęła. Co prawda-trochę iście Dickowskiej naiwności, ale zakończenie wyjątkowo zaskakujące, nawet jak na tego autora.

Csisilver | 2010-04-28

Bardzo wciągająca książka, do przeczytania w 1 dzień. Dla fanów autora.

Damian | 2011-12-02

Bardzo fajna książka, lekka i przyjemna. Dla fanów Dicka w sam raz.

mortis | 2016-11-15
bies | 2016-10-15