Bez skrupułów

Okładka książki Bez skrupułów Tom Clancy
Okładka książki Bez skrupułów
Tom Clancy Wydawnictwo: Adamski i Bieliński Cykl: Jack Ryan (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Jack Ryan (tom 1)
Without Remorse
Adamski i Bieliński
2003-09-05
2003-09-05
83-87454-49-4
Szymon Maslicki
policja polityka faszyzm zbrodniarz tajemnica

Okładka książki Władza i imperium Marc Cameron, Tom Clancy
Władza i imperium Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Code of Honor Marc Cameron, Tom Clancy
Code of Honor Marc Cameron, Tom C...

Postanowiłam zacząć przygodę z Jackiem Ryanem. I podoba mi się. Wielowątkowa, wciągająca. Moralnie niejednoznaczna. Czy można walczyć złem ze złem? W przypadku takich kanalii, o których książka opowiada aż by się spontanicznie chciało powiedzieć "tak!". Ale jakieś okruchy wątpliwości zostają. Bardzo aktualne pytanie, gdy sformułuje się je troszkę inaczej: " czy można nie przestrzegać niekonstytucyjnego prawa, żeby przywrócić praworządność?"

Już po raz trzeci sięgnąłem po Toma Clancego i kurcze zachwyca mnie ta oszałamiająca znajomość militarna i cala ta machina szpiegowska. Powiem krótko kawał dobrej akcji.

Bardzo dobry warsztat pisarski, typ fabuł mocno oklepany. To jest kolejny Jack Reacher oraz Deark Pit. Oraz to co tam śmieszne prostytutka z wieloletnim stażem, kilkakrotnie lecząca się wenerycznie, kilkakrotnie usuwająca ciąża, długotrwale uzależniona od narkotyków ma świeżą i młodą cerę nieskazitelnej piękności. Dodatkowo kiedy miała okazję postanowiła nie pracować jako ekspedientka czy kasjerka, ale jako prostytutka. Później mówiono że do tego zmusił ją los. Wiele elementów w tej książce jest sprzecznych samych ze sobą. Książka ciekawa choć dość mocno naiwna w bardzo wielu aspektach.

Czyta się dobrze, ale lekko naiwna jest, sensacyjna jak gatunek wymaga. Fakty "autentyczne" przedstawione zgodnie z epoką: wojna w Wietnamie była, z ruskimi zimna wojna też, narkotyki i prostytucja w USA już były problemem, a dzisiejszej poprawności politycznej brak, bo jej nie było. Książka o supermenie na miarę ówczesnych czasów. NIe bez żalu że dziś go nie ma.....

Za mało w moro, za mało akcji, danych wywiadowczych a za dużo miejskiego mściciela

To moja pierwsza książka Clancy'ego. Czytało się całkiem dobrze, intryga była budowana sprawnie, chociaż przy takim stopniu skomplikowania spodziewałem się bardziej przekonującego zakończenia, a to było trochę rozczarowujące. Poza tym książka zestarzała się naprawdę źle jeśli chodzi o samą treść i nie mówię tu nawet o "Murzynach", którzy się przewijają przez cały czas, ale o naprawdę ochydnym i rasistowskim przedstawieniu Wietnamczyków. Raczej nie będę szukać sobie innych książek autora, szczególnie że nie ma on monopolu na powieści sensacyjne.

Tom Clancy, w przeciwieństwie do innych pisarzy uznawanych za najlepszych w gatunku sensacji jak Alistair Mclean, umie pisać, dobrze tworzy intrygi, postacie są jakieś, po prostu robi robotę pisarza, czego o książkach Mcleana powiedzieć nie można, to są raczej szkice scenariuszowe z jeszcze bardziej szkicowo zarysowanymi postaciami. Rozumiem rozczarowanie niektórych, którzy spodziewali się nowej przygody Jacka Ryana, a on się nawet w tej książce nie pojawia, ale to jest to samo "uniwersum", część występujących tam postaci pojawia się w późniejszych chronologicznie książkach. Sama książka jest trochę inna od reszty w dorobku Clancy`ego, to miks kryminału i sensacji, ale całkiem zgrabny, zdecydowanie Clancy był w swoim gatunku mistrzem.

Klasyka o superbohaterze dla fanów gatunku. Dobrze i szybko się czyta mimo że już kilkuletnia, a traktuje o jeszcze odleglejszych czasach.

Dobrze się czyta.

Dobrze się czyta.

Jedna z lepszych sensacji jakie czytałem (dokładnie: słuchałem).
Czy może jednak ktoś wyjaśnić dlaczego uparcie (łącznie z Wikipedią i notką w lubimyczyać.pl) umieszcza się tę książkę w cyklu o Jacku Ryanie?
W książce występuje Ryan, ale jest to porucznik wydziału zabójstw i ma na imię Emmet. Z Jackiem Ryanem nie ma nic wspólnego :(

Jedna z lepszych sensacji jakie czytałem (dokładnie: słuchałem).

• Tom Clancy
  • Sensacja