Komuniści i Kościół w Polsce (1945-1989)

Wydawnictwo: Znak
Kościół katolicki, PRL, historia
historyczna
kasia85

Pierwsze pełne opracowanie dotyczące stosunków państwo – Kościół w Polsce pod rządami komunistycznymi. Autorzy przygotowali swoją syntezę w oparciu o gruntowne badania źródłowe. Koncentrując się na relacjach między władzą państwową a hierarchią kościelną, pokazują, jak z zastanawiającą regularnością dochodziło na przemian do zaostrzenia, to znów złagodzenia polityki komunistycznych przywódców wobec Kościoła.

Jednocześnie udowadniają, że istota działań władz PRL nie ulegała zmianie. W tym kontekście opisują też to, co działo się „na dole”, np. aresztowania i procesy pokazowe księży, akcje usuwania krzyży w szkołach, inwigilację duchowieństwa oraz próby rozbicia Kościoła przez tworzenie propaństwowych organizacji katolickich.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2006

Ula | 2014-05-29
Przeczytana: 23 maja 2014

Świetna praca poruszająca, często omijane przez wielu historyków zagadnienie walki z Kościołem katolickim w czasach komunizmu. Autorzy doskonale ukazują metody działania, których celem było zniszczenie Kościoła, a także nieugiętość hierarchów wytrwale walczących z systemem. Polecam każdemu bez względu na to czy interesuje się zagadnieniem czy nie.

Ariel_O | 2016-08-23
Radogost | 2016-01-17