historyczna
kasia85

Szczególnie ważne momenty w powojennej historii Polski przyjęło się oznaczać nazwami miesięcy - mówimy o Czerwcu, Październiku, Marcu, Grudniu, ponownie Czerwcu i wreszcie Sierpniu. Dwa pierwsze z nich miały miejsce właśnie w 1956 r. Nadchodząca okrągła rocznica tych wydarzeń sprawia, że nie tylko warto, ale wręcz należy jeszcze raz powrócić do tamtych chwil. Poznański Czerwiec i (ogólno) Polski Październik były bowiem pierwszymi krokami w mającej trwać jeszcze 33 lata drodze do odzyskania pełnej wolności i suwerenności.

źródło opisu: www.proszynski.pl

Krzysztof Mroczko | 2015-02-26

Paulina Codogoni, Rok 1956
Pamiętacie „czarny czwartek”? Większość ludzi doskonale wie, że było to w roku 1970 na Wybrzeżu, tę wiedzę przekazał przecież film sprzed kilku lat. Prawda jest jednak nieco inna – pierwszy polski „czarny czwartek” wydarzył się 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Poczytać możecie o tym w książce Pauliny Codogoni Rok 1956. Pouczająca to lektura nie tylko z tego względu.
Pisanie o roku 1956 możliwe jest mniej więcej od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a jednak rzetelna wiedza o tzw. „wypadkach poznańskich” jest nieco mizerna. Coś tam niekiedy można usłyszeć w szkole, żywa jest pamięć w stolicy Wielkopolski, ale trudno nie odnieść wrażenia, że pierwszy tak otwarty zbrojny bunt przeciw komunistycznej władzy został nieco zapomniany.
Czytanie książki Codogoni na pewno pomaga w zniesieniu tej luki w pamięci. Sama autorka doskonale zdaje sobie sprawę z nieistnienia powszechnej świadomości tematu. Stąd jej książka jest obszerna, na czterysta stron...

muzzy_r | 2016-07-23
Piotr_O | 2016-06-19