Koniec wieczności

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
The End of Eternity
Feanor

Historia luźno połączona z cyklem "Imperium". Książka opowiada o instytucji manipulującej historią świata poprzez nieustanne interwencje w linię czasową.

słoneczko | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Czasami lubię sięgnąć po klasykę.
Pomimo, że książka ma ponad 50 lat ma swoje przesłanie.
„Życie jest piękne, za dużo przy nim nie kombinuj, ciesz się tym co masz”.
Plusy:
- ciekawa koncepcja świata równoległego „Wieczności”;
- świat „utopia” pozbawiana wszelkich zagrożeń;
- poprawki i ulepszenia historii nie zawsze wychodzą na dobre;
- pokazanie słabości ludzi i ich instynktów;
- każdy człowiek potrzebuje uczuć i swojego miejsca w przestrzeni;
- dość oryginalne przedstawienie rozwiązań paradoksów podróży w czasie;
- dobrze wykreowana postać Wiecznościowca Andrew Harlana;
- poruszenie wielu dylematów moralnych;
Minusy:
- trochę za mało SF, kosmosu, prawie cała akcja toczy się w jednym pomieszczeniu;
- ze względu że napisana pół wieku temu, niektóre opisy przyrządów śmieszą i bawią, ale czy to minus, sam nie wiem.
Ogółem książka dobra.

EwaWu | 2018-03-30
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 30 marca 2018

Świeżo po lekturze "Człowieka pozytronowego", który mnie absolutnie olśnił, z najwyższym poziomem oczekiwań, sięgnęłam po "Koniec wieczności". Paradoksalnie, ujmowanie spraw odwiecznych gorzej poszło Asimovovi w powieści, w której - jak sam tytuł wskazuje - na wieczności skupił się on w sposób bardziej bezpośredni). O ile w "Pozytronowym człowieku" otrzymujemy solidną dawkę prostoty, w której tkwi siła, o tyle w "Końcu wieczności" brniemy przez takie „wywijasy”:

"W Wieczności nie ma nic wesołego, my pracujemy. Badamy wszystkie szczegóły wszystkich epok od początku Wieczności, aż do dnia gdy Ziemia będzie pusta. Próbujemy zbadać wszystkie nieskończone możliwości. Wszystkie 'co by było gdyby' i wybrać 'co by było', które jest lepsze od istniejącego. Szukamy momentu w czasie, kiedy można dokonać małej zmiany, by spleść to co jest z tym co mogło by być, by otrzymać nowe 'jest', a wtedy szukamy nowego 'mogło by być' stale i stale..."

Znam krótszą wersję powyższej myśli: „Trawa...

Secrus | 2013-12-07
Przeczytana: 29 listopada 2013

"Autor prowadzi opowieść jak w rasowym kryminale. Doskonale wie, co w danym momencie pomyśli czytelnik i pieczołowicie buduje ten pogląd, by nagle drastycznie go zburzyć i odmienić punkt widzenia. Dzięki wiszącemu w powietrzu przeświadczeniu, że zaraz przeczytamy coś wprowadzającego nas w przyjemne zdumienie nie sposób odczuwać nudy. Asimov wodzi za nos moralnymi dylematami, stawia przed czytelnikiem pytania – te same w różnych etapach opowieści i żongluje opiniami odbiorcy na wszelkie możliwe sposoby."

Pełna opinia pod tym adresem: http://www.tramwajnr4.pl/2013/12/z-zakurzonej-poki-wszyscy-zyjemy-w.html

Marcin | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Niesamowita fabuła, pełna takich zagadnień jak podróże w czasie, zmiany rzeczywistości, wieczność i nieskończoność, równoległe światy i światy równoległe do równoległych światów. Mimo tego że książka ma już na karku prawie 60 lat, jest tak niesamowita, pokręcona że nadal wykręca umysł i wyciska mózg. Polecam!

kipog | 2011-08-04
Przeczytana: 19 lipca 2011

Świetnie skonstruowana fabuła! Pomimo 60 lat na karku książka wciąż zaskakuje. W sumie mało tu SF - gośćie siedząc w jednym pomieszczeniu [i czasem w "windzie"] gadają o podróżowaniu w czasie i knują. I gadają. Zero statków, zero kosmosu tylko napięcie i ciekawe rozwiązanie paradoksów podróży w czasie.

Lenka | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Niesiona na fali "Nieskończoności" sięgnęłam po kolejną książkę poruszającą temat podróży w czasie. I... nie doczytałam do końca. Mniej więcej po 1/3 książki skapitulowałam.
Niektórzy zachwycają się stylem pisania i językiem autora, a mnie on męczył. Zwykle czytam książki leżąc w łóżku - ta działała świetnie jako usypiacz.
Główny bohater jest nijaki. Ja rozumiem - bardzo odległa przyszłość, ludzie nie mogą okazywać swoich emocji, Harlan pełni odpowiedzialna funkcję, bla, bla, bla... Ale główny bohater musi być jakiś! A miałam wrażenie, że czytam o robocie.
Biorę oczywiście pod uwagę możliwość, że w dalszej części książka jest genialna i dlatego nie wystawiam oceny.

Delek66 | 2019-01-23
Przeczytana: 01 maja 2015

Moja ulubiona książka Asimova. Taka trochę statyczna, brak jej rozmachu "Fundacji", w ogóle sprawia wrażenie, że jest mało science, może trochę więcej fiction, nie mniej czyta się bardzo dobrze.
Książka opowiada o "Wieczności" – miejscu istniejącym poza czasem. Zadaniem członków Wieczności, jest dokonywanie drobnych zmian w historii w celu zmiany rzeczywistości na lepsze. Głównym bohaterem książki jest technik Andrew Harlan, który dokonuje tych zmian.

jatymyoni | 2014-03-09
Przeczytana: marzec 2014

Ciekawa książka.Człowiek potrzebuje uczuć i swojego miejsca , swoich korzeni inaczej bardzo źle się dzieje. Co by było gdybyśmy mogli zmieniać historię.

karpatkadobra | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Wszechświat, królestwo wszechrzeczy, kosmos. Bez względu na to, jak nazwiemy przestrzeń, która nas otacza, w której to zakresie faluje, drga i rozciąga się tkanka, gdzie zanurzone są jakby zastygłe, będące w bezruchu planety, gwiazdy, obłoki protomaterialne i cała gama materii gwiezdnej, to i tak jest ona tak ogromna, tak niezmierzona, że wydaje się być absolutnie nieskończona. Dlatego też Wszechświat sam w sobie jest dla naukowców potężnym wyzwaniem. Jego natura, mimo iż wydawać by się mogło, że wiemy o nim dość sporo, jest niezgłębiona, w ten sposób wychodząc naprzeciw naszym umysłom niczym gigantyczny kotłujący się znak zapytania. Przestrzeń, w której zanurzone jest kosmiczne, wszech-galaktyczne życie to taka gigantyczna osobliwość. Jest ona tak mała i tak duża, że z naszej perspektywy jest po prostu nieskończona, jakby istniała wiecznie, wiecznie miała swój początek i wiecznie sie rozszerzała. Jednak najdziwniejsze jest to, że jakby nie patrzeć na najbardziej fundamentalnym...

Aguniolek | 2018-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Byłam zaciekawiona twórczością tego autora.Jednak czkałam,aż uda Mi się przeczytać pierwsze wydanie z 1965r.Nie żałuję,bo jestem fanką starszych przekładów.Dla mnie są bardziej oryginalne i pełniejsze.
Gdybym miała streścić ksiązke,to nie miałoby to sensu.
Moim zdaniem najlepiej jak lektura zaskakuje czytelnika, a ta Was na pewno zaskoczy i odpowie na pytanie, czy zapobieganie klęskom i wieczne czuwanie nad bezpieczeństwem ludzkości i ziemi wyjdzie ludziom na dobre?
Ktoś mądry powiedział"Przedstawienie musi trwać,a wieczne przerywanie i poprawki zniszczą jego sens..."