Rodzinna karuzela. Terapia rodzin bez tajemnic

Tłumaczenie: Małgorzata Cierpisz
Wydawnictwo: Znak
The Family Crucible
83-240-0707-5
Inne
mantra

Autentyczna historia rodziny Brice'ów. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychoterapeuty? Rodzina Brice'ów ma ogromny problem. Nastoletnia Claudia buntuje się przeciwko rodzicom, urządza awantury, nie wraca na noc do domu i miewa myśli samobójcze. W trakcie terapii okazuje się jednak, że problemy Claudii to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a sedno rodzinnego konfliktu jest...

Autentyczna historia rodziny Brice'ów.
Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychoterapeuty?

Rodzina Brice'ów ma ogromny problem. Nastoletnia Claudia buntuje się przeciwko rodzicom, urządza awantury, nie wraca na noc do domu i miewa myśli samobójcze. W trakcie terapii okazuje się jednak, że problemy Claudii to zaledwie wierzchołek góry lodowej, a sedno rodzinnego konfliktu jest zupełnie gdzie indziej. Czy Brice'om uda się przezwyciężyć narastający konflikt?

Wiele rodzin boryka się z podobnymi problemami. Jak sobie z nimi radzić? Jak uzdrowić wzajemne relacje i zażegnać wojnę domową? Kryzys jest etapem wpisanym w życie każdej rodziny. Nazbyt często, z braku czasu czy w imię świętego spokoju odkładamy rozwiązanie problemów „na później”. Aż w końcu dochodzi do sytuacji patowej, kiedy dialog przestaje być możliwy. Wtedy pozostają dwie drogi: separacja lub podjęcie wyzwania jakim jest psychoterapia.
R

odzinna karuzela jest autentyczną historią terapii rodziny Brice'ów, którzy zgłosili się do wybitnego terapeuty rodzinnego Carla Whitakera oraz jego współpracownika, narratora opowieści, Augustusa Napiera. Sesja po sesji mamy szansę podglądać zmagania, trudności, ale i postępy Davida, Carolyn, Dona, Claudii i Laury. To fascynująca lektura, która wciąga niczym ulubiony serial, pozwalając czytelnikom zżyć się z Brice'ami, poznać ich kłopoty, szczegóły życia prywatnego, rozpoznać mechanizmy tak scalające, jak i rozkładające rodzinę od środka.
Na polskim rynku nie było dotąd książki w taki sposób łączącej wiedzę o terapii rodzin z kapitalną, emocjonująca powieścią.
To obowiązkowa lektura dla każdego kto miał, ma lub będzie miał rodzinę.

kaka84k | 2015-08-16
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Historia rodziny uczęszczającej na terapię rodzinną. W tym wątki psychoterapeutów zajmujących się na co dzień ową terapią. Książka między bdb/db.

AdissonROG | 2014-04-16

Wciągający opis terapii rodzinnej. Należy pamiętać, że terapia toczy się na gruncie amerykańskim dlatego książka nie jest wolna od tamtejszej specyfiki...Jestem człowiekiem który wiele rzeczy potrafi sobie wyobrazić ale niektóre interpretacje terapeutów były dla mnie szokujące i delikatnie mówiąc trudne do uwierzenia. Książka skłania do namysłu i konfrontuje z własną historią rodzinną. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Jeśli przymknąć oko na powiewającą w tle amerykańska flagę można wiele z tej książki wyczytać :)

Agnieszka | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Jest to książka na temat terapii rodzin, jednak różni się ona bardzo od wielu podręczników na ten temat. W "Rodzinnej karuzeli" poznajemy tę formę terapii od strony praktycznej, poprzez opis autentycznej sytuacji rodziny Brice'ów.
Dzięki tej książce zrozumiałam na czym polega terapia rodzin, jak się ją stosuje oraz zapoznałam się z koterapią (jest to terapia prowadzona przez dwóch terapeutów). Polecam wszystkim psychologom i nie tylko, ponieważ książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, również dla laików.

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 2007 rok

"Rodzinną karuzelę. Terapię rodzin bez tajemnic" wypatrzyłam w jakimś programie o książkach na TVP3 i zapragnęłam ją mieć. Pobiegłam szybko do komputera poszukać jej w Biblionetce, ale nic nie znalazłam. Skorzystałam więc z nieśmiertelnej wyszukiwarki G. i w jednej z księgarń znalazłam... pierwsze siedem albo osiem rozdziałów! Jak zasiadłam przed ekranem, tak nie wstałam od niego, dopóki nie przeczytałam wszystkiego. Po szczęśliwym zakupie książki (rzadko mnie na nie stać :P) skończyłam ją już na drugi dzień.

Dlaczego terapia rodzinna? Zachęciło mnie to, że jest to pierwsza (!) dostępna i przystępna książka właśnie na ten temat - tak przynajmniej wypowiadali się o niej telewizyjni recenzenci. Zresztą nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z terapią rodzin, więc temat tak czy siak był dla mnie nowy. Książka natomiast nie jest nowością w dosłownym tego słowa znaczeniu, jej polski przekład - owszem (2006), ale oryginał został wydany już w 1978 roku (!). Warto jednak dodać, że...

Grażyna Stańczak | 2010-08-06

Świetna książka dla osób zainteresowanych terapią rodzin. Nie tylko dla psychologów. Rzeczywiście czyta się jak powieść obyczajową.

Julex90 | 2016-10-30
AgaNieszka | 2016-09-22