W poszukiwaniu odpowiedzi. Kod Leonarda da Vinci

Tłumaczenie: Ewa Czerwińska
The da Vinci Code. A Quest for Answers
Leonardo da Vinci, Kod, da Vinci
Scarlett

z okładki: Gdzie kończą się fakty, a rozpoczyna fikcja? Błyskotliwa mieszanka faktów i fikcji w pasjonującej opowieści "Kod Leonarda da Vinci" budzi poważne pytania o początki chrześcijaństwa i prawdy, które ono głosi. Wiele osób po przeczytaniu książki albo obejrzeniu filmu jest zaszokowanych tym, czego się dowiedzieli i zastanawia się, co jest prawdą, a co nie. - Czy Maria Magdalena...

z okładki:
Gdzie kończą się fakty, a rozpoczyna fikcja?

- Czy Maria Magdalena naprawdę była żoną Jezusa Chrystusa i matką jego dziecka?
- Czy Kościół zataił prawdę i sfabrykował roszczenie Jezusa do boskości?
- Czy Biblia, jaka mamy teraz, jest naprawdę ścisła i autencztyna?
- Czy Jezus naprawdę powstał z martwych?

Tymi i innymi pytaniami postawionymi w książce Dana browna zajmuje sie w tej pracy znany autor Josh McDowell. Czerpiąc z mnóstwa źródeł historycznych, McDowell umiejętnie oddziela fakty od fałszu i przedstawia bezsporne prawdy, na których czytelnicy mogą polegać.

Josh McDowell, autor i mówca, przemawiał do milionów ludzi na uniwersytetach i college'ach całego świata. Wiele parafii i wspólnot kościelnych korzystało z jego wykładów. Jest autorem lub współautorem ponad stu książek, które przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Również w Polsce wydano kilkanaście jego książek. Do najbardziej popularnych należą: "Przewodnik apologetyczy" oraz "Więcej niz cieśla".

Scarlett | 2010-09-23
Przeczytana: 23 września 2010

Bardzo rzetelna i gruntowna analiza jazgotów Dana Browna.
Polecam.

Marek Respondek | 2012-01-08
Na półkach: Religia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Książka ta dostała się przypadkowo w moje ręce, więc nie wiedziałem czego się po niej spodziewać. Tytuł „W poszukiwaniu odpowiedzi...” sugerował, że autor będzie chciał zdemaskować „fakty” z książki Dana Browna. No i rzeczywiście... zdemaskował, tyle że demaskując oszustwa, sam mydlił oczy czytelnikowi.

Książka opowiada o trójce przyjaciół, którzy zafascynowani książką „Kod Leonarda da Vinci”, próbują zweryfikować prawdziwość przedstawionych w niej tez. Grzebią więc w różnych książkach i spotykają się z wybitną panią profesor, co ma sprawiać wrażenie, że książka jest naprawdę rzeczowo napisana.

W każdym rozdziale mamy wiele cytatów ludzi, którzy są autorytetami w takich dziedzinach jak historia i religioznawstwo (natomiast po każdym rozdziale mam długą listę przypisów). Problem w tym, że autorytety te, jak i sam autor, nie wydają mi się obiektywni. Sprawdziłem w internecie kilku z nich:
Josh McDowell - autor - chrześcijański mówca, pisarz i ewangelizator, związany z...

Tobiasz | 2010-07-16
Przeczytana: listopad 2009
EnfantTerrible | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: 15 września 2011

Muszę przyznać, że przez znaczący okres czasu nawet mnie bez reszty pochłonął bakcyl, jakim to był osławiony 'Kod Leonarda da Vinci', przyjemnie łechcący ego wszystkich tych, których zawsze nurtowały wszelkie teorie spiskowe czy też historyczne niedomówienia. Z biegiem czasu - a także opadaniem pierwszej fali entuzjazmu - zaczęłam spoglądać na fenomen z większą dozą rezerwy; książka Josha McDowella niezwykle się w nurt tejże logiczności wpasowała, prezentując ze sobą garść wymownych faktów. Autor popiera wszystkie tezy bogatymi przypisami, obnażając fałszywość systemu informacji, które otrzymaliśmy podczas lektury Dana Browna; obie teorie zaczynają się ze sobą spierać, każda na swój sposób dowodzi własnych racji, szarżując kolejnymi, niezbitymi dowodami, a w końcu przekonując nas o dziwacznym nurcie, jaki to opanował ówczesnych poszukiwaczy tajemnic.

Kaja89 | 2015-02-25

Fajna analiza wybranych zagadnień Kodu Leonarda Da Vinci