Tolkien: świat "Władcy Pierścieni"

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Tolkien: A Look Behind "The Lord Of The Rings"
83-207-1707-8
tolkien
Inne
kirikot

"Od kiedy człowiek ma wyobraźnię, splata heroiczne obrazy, by przerażać, zachwycać, oczarowywać, fascynować, imponować: gdy świat był bardzo młody, opowieści te były "prawdziwe" - tak prawdziwe, jak lampy rozświetlające noc w ogromnej, nieruchomej kuli, tkwiącej nad płaskim światem, tak prawdziwe, jak demony, bogowie, duszki, olbrzymy i inne moce, zapełniające znany wszechświat. Książka Lina...

Książka Lina Cartera to podróż przez bohaterskie sagi, epickie mity i opowieści, które przetrwały wieki, by stać się źródłem inspiracji dla wspaniałego gawędziarza naszej epoki - J.R.R. Tolkiena"
(cyt z okładki)

Klakier | 2013-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2013, Tolkienizm
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Zaczynając, że tak powiem, od dupy strony: obecnie można znaleźć (w tej tematyce) książki od tej lepsze. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że była pisana niemal na świeżo, kiedy Tolkien swoim "Władcą..." sprawił, że gatunek epic fantasy powstał z martwych. W zbiorowej świadomości ten gatunek zaczął się dopiero kształtować, więc nawet patrząc przez pryzmat kultury masowej można coś ciekawego tu wyczytać.
Generalnie całość można podzielić na kilka sekcji: biografię Tolkiena, streszczenia "Hobbita" i "Władcy..", sporo na temat samej teorii fantasy z licznymi przykładami, no i na fajrant garść ciekawostek.
To wszystko w krótkiej formie, bo całość ma jakieś 200 stron.
Tylko właśnie to, że książka była napisana w 1969, jest tu znacznym minusem. Jest zwyczajnie przestarzała. Nie bierze pod uwagę "Sillmariliona", ekranizacji Jacksona, czy choćby tego, jaki na kulturę jako taką miała wpływ ponad półwieczna obecność dzieła Tolkiena w świadomości nie tylko fanów fantastyki, ale również...

JUREK | 2016-08-13

Tej książki nie posiadam,ale...

Czytelnik
Warszawa-1981r.

I tom-Wyprawa
II tom-Dwie wieże
III tom-Powrót króla

Bilbo Baggins planuje swoje urodziny, jest już bardzo stary i zmęczony. Niespodziewanie pojawia się Gandalf z niepokojącymi wieściami. Podczas rozmowy z Bilbem zdradza mu, że pierścień, który posiada jest Pierścieniem Jedynym, najważniejszym spośród wszystkich, posiadającym niesłychaną moc. W Mordorze odrodziły się siły zła i Sauron chce pozyskać pierścień, by przejąć władzę nad całym światem. Gandalf nie może do tego dopuścić. Pierścień trzeba zniszczyć szybko, ponieważ Sauron wysłał już Upiory Pierścienia, stwory - Nazgule, przeraźliwe i złe, potrafiące z wielkiej oddali wyczuć moc pierścienia...

dropio | 2015-01-21

Warto zanim sięgniemy po WP, ale po również można.

Ewelina | 2012-10-17
Przeczytana: czerwiec 2011

Uwielbiam fantasy :)
Chociaż szczerzę przyznam, że filmy nie zrobiły na mnie większego wrażenia, a książka zachwyciła ;)

Jan63 | 2012-06-21
Przeczytana: 1981 rok

Jeżeli ktoś lubi fantasy. Rewelacja.

dali | 2012-06-26

Wspaniała, chociaż dopiero jak drugi raz ją przeczytałam to uznałam, że jest genialna!

Agnieszka75 | 2014-10-28

Klasyka jak dla mnie