Na brzegu

я сцжу на берегу
978-83-240-0796-7
gallego,
kirikot

"Misza i Ruben są przyjaciółmi Misza ma postępujący zanik mięśni, Ruben jest sparaliżowany. Obaj są w piekle: sowieckim domu starców i inwalidów, do którego wysyła się niepełnosprawne dzieci. To miejsce, w którym życie toczy się w cieniu śmierci. Wobec okrucieństwa rzeczywistości chłopcy noszą cyniczne maski, pod którymi skrywają przyjaźń i nadzieję. Na brzegu jest drugą autobiograficzną książką Gallego, urodzonego w Moskwie syna Wenezuelczyka i Hiszpanki. Jego poprzednia powieść Białe na czarnym ukazała się nakładem Znaku w 2005 roku i zdobyła duże uznanie czytelników i krytyków. Znalazła się również wśród siedmiu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus."
(cyt z okładki)

anitus | 2010-10-10
Przeczytana: 03 października 2010

"Na brzegu" to druga książka Rubena Gallego będąca kontynuacją relacji ze swojego życia. Tym razem opisuje on życie w domu starców, do którego trafił mając lat 17. Jako częściowo sparaliżowany trafia tam prosto z domu dziecka. Straszny opis tego, co dzieje się w rosyjskich domach opieki: znieczulica, głód, pijane opiekunki itd. itd.

Anna | 2016-01-12

Książka, która niewątpliwie zapada w pamięć. Mocna, momentami wstrząsająca i trudna do czytania.

Pasażerka | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Książka mocna, mroczna i prawdziwa. Realia akcji są tym co zwykłemu człowiekowi jawi się jako koszmar i nawet fakt, że wszystko działo się w odległych już, stalinowskich czasach niewiele zmienia kiedy się wie, że powieść jest książką autobiograficzną.
Akt pierwszy i drugi pochłonęłam błyskawicznie, zaledwie w ciągu dwóch dni. Oba wywarły na mnie spore wrażenie, oba zapadły w pamięć i zmusiły do refleksji nad losem osób niepełnosprawnych. Gdyby na tym zakończyło się "Na brzegu" wówczas wystawiłabym mu ocenę 8-9. Niestety to pozytywne wrażenie (o ile w kontekście takiej książki można w ogóle mówić o czymś pozytywnym) zepsuł akt trzeci, który jak dla mnie był dodany na siłę i zupełnie psujący tę wcześniejszą spójność dwóch pierwszych aktów. Na siłę wprowadzono tu jak dla mnie element szaleństwa, choroby psychicznej, tworzenia siebie na nowo, bo tak naprawdę niczego ten akt jak dla mnie nie wniósł.
Niemniej jednak książkę gorąco polecam. Warto ją przeczytać, po prostu.

anka9133 | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

"przeczytałam" 115 stron. Więcej nie dałam rady. Ciężko się czyta. Brakuje wprowadzenia - tył okładki coś tam mówi, ale w książce Ruben twierdzi ze ma porażenie mózgowe, wydawca ze jest sparaliżowany. Pielęgniarki twierdzą że Ruben nie ma rąk i nóg, on sam pisze ze ma. Jak dla mnie powinien być wstęp, opisujący w jakiej są sytuacji. Książka opowiada oczami małego Rubena tamto piekło. Bardzo trudna stylistycznie - bo na poziomie tego kilkuletniego dziecka "Misza się uśmiecha. Misza uśmiecha się... . Misza uśmiecha się... .
Mi książka się nie podoba. Ale temat jest ciekawy, tylko gdyby opowiedziany normalnie, jako relacja a nie w ten sposób. .. ;(

Karolina | 2010-09-01
Przeczytana: 2009 rok