Prawdziwa i fałszywa reforma w Kościele

Tłumaczenie: Arkadiusz Ziernicki
Wydawnictwo: Znak
Vraie et fausse réforme dans l'Église
83-240-0101-8
religia
Snoopy

Kard. Congar (1904-1995) w swej twórczości szczególny nacisk kładł na powrót chrześcijaństwa do korzeni. Jego zdaniem Kościół zanurzony w czasie powinien się zmieniać - Ecclesia semper reformanda est. Nie chodzi tu jednak o zmianę Kościoła, lecz o przemiany w Kościele. Congar uważa, że aby reforma nie prowadziła do schizmy, lecz przyczyniła się do powstania nowego oblicza tego samego Kościoła, potrzebny jest prymat miłości i czynnika duszpasterskiego, trwanie w komunii całości, cierpliwość oraz powrót do tradycji. Refleksja nad potrzebą reformy staje się szczególnie aktualna w chwili, gdy Kościół polski staje przed pytaniem o swoje miejsce w nowej sytuacji wolności i pluralizmu społecznego.

gp_ | 2015-06-17
ark0601 | 2013-08-30