Sprawiedliwość wezyra

Okładka książki Sprawiedliwość wezyra Christian Jacq
Okładka książki Sprawiedliwość wezyra
Christian Jacq Wydawnictwo: Libros Cykl: Egipski sędzia (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Egipski sędzia (tom 3)
La Justice du Vizir
Libros
2000-01-01
2000-01-01
Wanda Błońska
Starożytny Egipt faraon Ramzes II Giza

Niestety jest to ostatnia część cyklu o panowaniu Ramzesa II. Cały cykl przenosi nas do starożytnego Egiptu, gdzie czytelnik może poczuć wczuć się w prawdziwe życie Egipcjan.
Książki zabarwione wątkiem kryminalnym przez co nie mogłam oderwać się do ostatniej strony.
Z pewnością jeśli wpadnie mi pozycja Jaqo to po nią sięgnę.

Z pewnością jeśli wpadnie mi pozycja Jaqo to po nią sięgnę.

Autor z wykształcenia egiptolog potrafi bardzo obrazowo pokazać życie w starożytnym Egipcie. Czytając jego książki możemy zobaczyć jak żył przeciętny mieszkaniec, czym się zajmował, w co wierzył jak był leczony. W trzecim tomie cyklu nieprzekupny sędzia Pazer za swoje zasługi zostaje wezyrem wielkiego Ramzesa II. Musi zmierzyć się ze spiskiem zagrażającym państwu i odnaleźć skradziony "Testament Bogów" którego posiadacz może przejąć władzę w Egipcie. Zadanie bardzo trudne, czasu coraz mniej bo w oznaczonym czasie władca musi przedstawić przed poddanymi "Testament Bogów" by muc dalej rządzi. Tropem Pazera podąża wynajęty zabójca, który za wszelką cenę chce zgładzić wezyra który jest coraz bliżej rozwiązania zagadki.

seria Christiana Jacq rewelacyjna. Czyta się szybko. Jedna z książek / serii kiedy juz podczas czytania zaczynasz załować że sie skonczy i świadomie odkładasz ten moment. Nie mam w zwyczaju czytania wielokrotnie tych samych pozychu - ale ta serwie z epowności zostawiams obie na deser i siegne po nia drugi raz;-)

Ostatni tom trylogii o przygodach młodego sędziego w czasach panowania Ramzesa II nie powalił mnie na kolana. Akcja była dość przewidywalna, styl przeciętny a zakończenie bardzo szybkie, bez jakiegoś większego napięcia. Elementów zaskoczenia brak.

Z całym szacunkiem dla specjalistycznej wiedzy autora, książce daję zaledwie sześć gwiazdek. Cykl polecam jedynie osobom zainteresowanym starożytnym Egiptem, lub lubiącym łatwostrawne powieśći historyczne.

Cała trylogia świetna, aż żal rozstawać się z bohaterami.
Dużym plusem za przeczytaniem tej książki jest fakt iż autor (egiptolog) wplata masę ciekawostek na temat życia i kultury starożytnych Egipcjan.
Dla miłośników starożytnego Egiptu pozycja obowiązkowa, dla reszty godna polecenia.

EDIT: Po przeczytaniu innych opinii muszę jeszcze coś dodać, nie zgodzę się z stwierdzeniem że bohaterowie są "czarno-biali", nie będę nic zdradzał żeby nie spojlerować, ale wystarczy spojrzeć na Sutiego oraz Panterę, i zastanowić się czy ich postępowanie było jednoznacznie "czarne" albo "białe".

Cała trylogia świetna, aż żal rozstawać się z bohaterami.

W zasadzie nie wiem dlaczego przeczytałam tą trylogię, chyba tylko dlatego, że czyta się ją łatwo, szybko, a sam autor zdradza wiele ciekawych faktów ze starożytnego Egiptu, ale nic poza tym. Jest banalna, przewidywalna, oczywista i mimo, że to z założenia kryminał, w ogóle nie trzyma w napięciu, a gorszej zbrodni nie można zarzucić książce. W większym napięciu trzymała mnie "Dama Kameliowa" (którą z resztą lubię). Trzecia część była chyba najgorsza, wszystkie znane nam postacie stają się po prostu groteskowe w swoim wyidealizowaniu.

2041

To już trzeci i zarazem ostatni tom trylogii "Egipski sędzia". Czas pożegnać się z bohaterami.
Czytałam opinię jednej z Czytelniczek, że główne postaci z tej książki są bardzo wyidelizowane, święte po prostu. Ciężko mi się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Wszystkie osoby i zwierzęta, jakie spotykamy na kartach tej trylogii są albo bardzo dobre bez żadnych wad albo bardzo złe bez żadnych zalet. Ot taki czarno-biały świat.
To, co mnie urzekło to ciekawostki ze starożytnego Egiptu wplecione w fabułę. Wierzę słowom, które czytam, gdyż zostały one napisane przez egiptologa.
Chętnie sięgnę po inne powieści pana Christian'a.

Trzecia część znakomitej trylogii kryminalnej- moja pierwsza przygoda z prozą tego autora

Trzytomowa cudowna literatura na każdą porę roku. Pouczająca i kryminalna jednocześnie.

No i Bajka się skończyła - literatura łatwa, lekka i przyjemna. Doskonała by oderwać się od codzienności.

• Starożytny Egipt
  • Historyczne
  • Powieść historyczna
  • Starożytność
  • Christian Jacq
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Sprawiedliwość wezyra