Egipski sędzia t. III Sprawiedliwość wezyra

Tłumaczenie: Wanda Błońska
Cykl: Egipski sędzia (tom 3)
Wydawnictwo: Libros
La Justice du Vizir
historyczna
kirikot

III tom z trylogii "Egipski sędzia". Dzięki zaletom zawodowym i moralnym sędzia Pazer zostaje wyniesiony przez faraona do godności wezyra, najwyższego świeckiego urzędnika w państwie Ramzesa II. Jego żona Neferet obejmuje urząd naczelnego lekarza w kraju. Jednak spiskowcy nie składają broni. Za pomocą skradzionego z Wielkiej Piramidy świętego testamentu bogów przystępują do dezorganizacji...

III tom z trylogii "Egipski sędzia".
Dzięki zaletom zawodowym i moralnym sędzia Pazer zostaje wyniesiony przez faraona do godności wezyra, najwyższego świeckiego urzędnika w państwie Ramzesa II. Jego żona Neferet obejmuje urząd naczelnego lekarza w kraju. Jednak spiskowcy nie składają broni. Za pomocą skradzionego z Wielkiej Piramidy świętego testamentu bogów przystępują do dezorganizacji państwa; wynajmują płatnego mordercę, który ma raz na zawsze usunąć niepokornego sędziego...

źródło opisu: Libros, 2000

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Monika | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

To już trzeci i zarazem ostatni tom trylogii "Egipski sędzia". Czas pożegnać się z bohaterami.
Czytałam opinię jednej z Czytelniczek, że główne postaci z tej książki są bardzo wyidelizowane, święte po prostu. Ciężko mi się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Wszystkie osoby i zwierzęta, jakie spotykamy na kartach tej trylogii są albo bardzo dobre bez żadnych wad albo bardzo złe bez żadnych zalet. Ot taki czarno-biały świat.
To, co mnie urzekło to ciekawostki ze starożytnego Egiptu wplecione w fabułę. Wierzę słowom, które czytam, gdyż zostały one napisane przez egiptologa.
Chętnie sięgnę po inne powieści pana Christian'a.

Frederik | 2016-06-30
Przeczytana: maj 2016

No i Bajka się skończyła - literatura łatwa, lekka i przyjemna. Doskonała by oderwać się od codzienności.

Sandra | 2015-05-23
Przeczytana: maj 2015

W zasadzie nie wiem dlaczego przeczytałam tą trylogię, chyba tylko dlatego, że czyta się ją łatwo, szybko, a sam autor zdradza wiele ciekawych faktów ze starożytnego Egiptu, ale nic poza tym. Jest banalna, przewidywalna, oczywista i mimo, że to z założenia kryminał, w ogóle nie trzyma w napięciu, a gorszej zbrodni nie można zarzucić książce. W większym napięciu trzymała mnie "Dama Kameliowa" (którą z resztą lubię). Trzecia część była chyba najgorsza, wszystkie znane nam postacie stają się po prostu groteskowe w swoim wyidealizowaniu.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fragmenty:
• ~ Papirus Sallier I (British Museum 1018) recto VIII. 7
„Raduj się, raduj, ziemio cała,
Bo powróciła sprawiedliwość!
Przybywajcie, sprawiedliwi, i rozmyślajcie;
Sprawiedliwość zwyciężyła zło,
Występni padli na twarz
Chciwi zostali skazani.”

Juliana | 2015-07-26
Przeczytana: 2000 rok

Trzytomowa cudowna literatura na każdą porę roku. Pouczająca i kryminalna jednocześnie.

tazi | 2013-07-15

Trzecia część znakomitej trylogii kryminalnej- moja pierwsza przygoda z prozą tego autora

tunkia | 2017-11-15
Prinzeregent | 2017-11-09