Rosyjskie fantazje

Wydawnictwo: Sonia Draga
PU-239 and Other Russian Fantasies
978-83-7508-180-0
klaju

Zbiór doskonałych opowiadań przedstawiających przekrój dwudziestowiecznej historii Rosji i Związku Radzieckiego. W każdym utworze poznać można zupełnie inną Rosję i zupełnie innych Rosjan, od prymitywnych bandytów z Jelcynowskiej Moskwy, którym się wydaje, że radioaktywny pluton to narkotyki z Boliwii, poprzez dziewczynkę święcie przekonaną, że spowodowała śmierć towarzysza Stalina, po klezmera socjalistę, który wraz z pociągiem pełnym żydowskich entuzjastów jedzie przez cały kraj, by na Dalekim Wschodzie osiedlić się w stworzonym przez Stalina Żydowskim Obwodzie Autonomicznym.
Oryginalne, bardzo szczegółowe, wszystkie co do jednej znakomite opowieści kolejny raz potwierdzają niesamowite wyczucie absurdu tego amerykańskiego pisarza oraz jego niezwykłe zdolności obserwacyjne.

Agnieszka | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

6 opowiadań i nowela.
Opowiadania od początku kojarzyły mi się z Bablem, Kalfusa cechuje podobna, głęboko humanistyczna wrażliwość. Napisane są pięknym językiem, rysują rzeczywistość wielowarstwową, smutną, piękną, straszną, zabawną. Nie ma tu pozerstwa ani sentymentalizmu, podkreślam to, bo dla mnie fakt, że Amerykanin, który był raptem 4 lata w Moskwie porwał się na zobrazowanie szerokiego spektrum radzieckiej rzeczywistości, był podejrzany. Szukałam fałszu. Tymczasem to w ogóle nie są opowiadania o Związku Radzieckim opowiedziane z perspektywy nowojorczyka. Gdybym czytała je bez nazwiska autora byłabym pewna, że napisał to Rosjanin.
Gwoli ścisłości dodam, że zawarta w zbiorze baśń „Sól” podobała mi zdecydowanie mniej niż cała reszta tekstów. Różni się też gatunkowo od całej reszty ostatnia nowela. Nie ma już w niej tej reporterskiej bezstronności. Jest smutniej, a gorzki romantyzm tej historii budzi mój wewnętrzny sprzeciw. Ale to świetny tekst.
I bardzo dobra książka.

Anna Koniec | 2015-11-08
Na półkach: Rok 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2015

Rosja po raz kolejny. Rosja jako stan umysłu i systemu bardziej niż geograficzna rzeczywistość.

Kilka opowiadań i jedna nowela w bardzo przyjemny sposób różniąc się między sobą sprawiają przyjemność czytelnikowi. Śmierć wujka Stalina, śmiercionośny pierwiastek, piekiełko literackie jak za Bułhakowa...

Przyjemne. Niezobowiązujące.Tematyka jak w "Witajcie w Rosji" Głuhowskiego, ale bez szczypty fantastyki kryjącej się między okładkami nowszego zbioru.

Tamanna | 2014-11-23
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 18 listopada 2014

To siedem opowieści przedstawiających rzeczywistość nie tylko radzieckiej Rosji. Mrocznych, przygnębiających opowieści. Językiem bardzo wyrazistym, oryginalnym, sugestywnym, nierzadko dosadnym Ken Kalfus, amerykański pisarz nagrodzony za tę książkę The New York Times Notable Book of Year przedstawia:
- próbę sprzedaży materiału rozszczepialnego do produkcji bomby atomowej niezorientowanym bandytom, którzy mylą pluton a z narkotykami ("PU - 239")
- dziewczynkę, która przerażona niezrozumiałym dla niej pojawieniem się krwi miesięcznej, a potem powszechnym płaczem z powodu śmierci Stalina czuje się jej winna ("Andżelika 13")
- historię kilku młodych rosyjskich Żydów, którzy jadą na Syberię, by w bardzo trudnych klimatycznie warunkach zasiedlać jako osadnicy w stworzony przez Stalina Żydowski Obwód Autonomiczny("Birobidżan")
- przeżycia Gagarina w ostatnią noc przed lotem w Kosmos ("Orbita")
- historie ze środowiska służących systemowi sowieckiemu literatów, kupowanych przez...

Michał | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

Zbiór opowiadań o rosyjskiej duszy - jedne lepsze, inne mniej, ale warto moim zdaniem je przeczytać z uwagi na trochę inny sposób pisania o Rosji - nie z perspektywy człowieka, który urodził i wychował się w Związku Radzieckim, a z perspektywy pisarza amerykańskiego, który z Rosją ma wiele wspólnego. W niektórych utworach widać różnicę, jednak w noweli zamykającej ten zbiór pisarz wykazał się nie ladą znajomością realiów komunizmu i płynnie skomponował historię, która być może zaistniała w dziejach dokładnie w takim kształcie.

LEGOMANIAK | 2016-07-25
Na półkach: Książka, Posiadam, Przeczytane

Z jednej strony zabawna, z drugiej smutna. Wszystkie historie dzieją się w Rosji, jednak pasują do całego świata. Widzimy dobrych, mądrych ludzi których los nie oszczędza, ale też głupich, egoistycznych bogaczy. Jedne opowiadania są bardziej zabawne, inne naprawdę przedstawiają życiowe tragedie. Książka pokazuje nam to czego nie widzimy w gazetach czy telewizji. Watro sięgnąć, bo powieść jest naprawdę wartościowa.

booklica | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 lipca 2012

Szkoda, że autor zdradził, że historie zawarte w tej książce nie są na faktach, może bardziej zaciekle by się ją czytało.. Tytuł ciekawy, powiedziałabym nawet, że może wciągać, ale czytając zawartość tego nie robi, a szkoda.. Ale za to można do tych opowieści wracać w każdej chwili.

irka | 2016-09-26
Na półkach: 2016, Przeczytane