Kabalista

Wydawnictwo: Cyklady
De Kabbalist: korte inhoud
kabała, kabalista, Żydzi, XVI wiek
Montgomerry

Sensacyjna powieść oparta na historii życia Chaima Witala, który w XVI wieku spisał nauki słynnego nauczyciela kabały Izaaka Lurii. Dzięki literackim zdolnościom Chaima mądrość żydowskiego Mistrza, twórcy nowej kabalistycznej szkoły, przetrwała do dziś. Chaim, ambitny chłopak z Safedu w północnej Galilei, gdzie działają najwybitniejsi adepci kabały, gorliwie przykłada się do nauki, marząc o...

Chaim, ambitny chłopak z Safedu w północnej Galilei, gdzie działają najwybitniejsi adepci kabały, gorliwie przykłada się do nauki, marząc o karierze pisarskiej. Droga do sławy jest jednak usłana cierniami. Kiedy po śmierci swojego nauczyciela Chaim szykuje się do objęcia sukcesji, dowiaduje się, że zamiast zgarniać zaszczyty, musi podjąć dalsze studia u nieznanego nikomu Izaaka.
Stosunki między dwoma mężczyznami układają się jak najgorzej, na domiar złego Chaim zakochuje się w córce nowego mistrza, lecz jest to miłość zakazana. Wbrew pozorom jednak nauczyciel ma wobec niego nadzwyczajne plany i wprowadza go w arkana siedemdziesięciu dwóch tajemnych imion Boga...

Kabalista przybliża wiele ezoterycznych nauk żydowskich, ale przede wszystkim jest poruszającą opowieścią o egoizmie, wybujałych ambicjach, burzliwej namiętności i upartym dążeniu do celu. Dramatyczna akcja rozgrywa się w oszałamiającym tempie. W intrygę zostają wplątani zmysłowa, niebezpieczna kobieta, zawistny przyrodni brat i demoniczny rabbi Zimra, obsesyjnie poszukujący zaginionej Arki Przymierza, żeby obwołać się mesjaszem.

Montgomerry | 2010-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2010

Książka, z której wiele się można dowiedzieć na temat tradycji żydowskiej. To powieść, w której można odnaleźć wiadomości na temat wiedzy kabalistycznej, codziennym życiu Żydów w XVI wieku oraz informacji o judaizmie.
Bohaterem powieści jest Chaim Wital, mieszkający w Safedzie w północnej Galilei, który wbrew planom ojca, zgłębia tajniki alchemii. Po jego śmierci zaczyna jednak studiować kabałę i zostaje uczniem Rabbiego Kordowego. Gdy do Safedu przybywa Egipcjanin Izaak Luria, życie Chaima nie jest już takie proste. Zakochuje się on, bowiem w córce Izaaka. Mimo to nauczyciel ma wobec ambitnego młodzieńca swoje plany. Stopniowo wprowadza go w arkana siedemdziesięciu dwóch tajemnych imion Boga. Chaim pragnie również napisać księgę i w ten sposób zdobyć sławę. Kabalista to, bowiem człowiek, który na pewnym etapie swego życia otrzymał wyczerpujące odpowiedzi na pytania o sens życia, uzyskał pewnego rodzaju zmysł duchowy. Wystarczy, że człowiek dotrze do tego, co już możliwość nim...

szfagree | 2011-02-20

Historia oparta jest na życiu bardzo wpływowej grupy Żydów w miasteczku Safed w północnej Galilei w XVI wieku. Tłem zakazanej miłości młodej, żydowskiej pary są tajemne nauki żydowskie opisujące źródła judaizmu. Powieść opisuje także czarne charaktery, które są ponadczasowym towarzyszem ludzkości. Mamy do czynienia z zawiścią, egoizmem i chorymi ambicami. Historia bohatera książki – Chaima - ukazuje cienką linię jaka dzieli uparte dążenie do celu od zamknięcia się na cały świat i ludzkie uczucia. Wielką zaletą książki jest to, że możemy powiązać wydarzenia w niej opisane z historią bliskiego wschodu. To wpływa na wyobraźnię i czyni opisywane postaci bardziej autentycznymi. Polecam książkę jako połączenie walorów historycznych oraz historii ludzi, którzy mimo dzielących nas 450 lat mają podobne jak my wątpliwości do otaczającego nas świata.

PiórkoAngeliki | 2016-06-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Dowiedziałam się czemu Katolicki Kościół uczynił z liczby 13 ,liczbę demoniczn a,wg. kabały oznacza "miłość" w kobiecym pierwiastku.

Fumarol | 2016-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2016