Zbiór z Ogura - po jednym wierszu od stu poetów

Tłumaczenie: Anna Zalewska
Wydawnictwo: Jeżeli P to Q
Ogura hyakunin isshu
978-83-925388-2-0
japonia, haiku, wiersze
Inne
kirikot

" Książka zawiera 100 wierszy zapisanych znakami japońskimi, transkrypcję romaji, tłumaczenie na język polski, wprowadzenie i komentarz. Ogura hyakunin isshu, czyli Zbiór z Ogura – po jednym wierszu od stu poetów zna chyba każdy Japończyk. Jest to antologia wierszy japońskich skompilowana w XIII wieku. Jej przypuszczalny twórca, arystokrata i znawca literatury, Fujiwara no Teika...

Ogura hyakunin isshu, czyli Zbiór z Ogura – po jednym wierszu od stu poetów zna chyba każdy Japończyk. Jest to antologia wierszy japońskich skompilowana w XIII wieku. Jej przypuszczalny twórca, arystokrata i znawca literatury, Fujiwara no Teika (1162-1241) zgromadził w niej utwory wybitnych poetów, takie, które sam uważał za najpiękniejsze, przy czym, jak wskazuje tytuł zbioru, z twórczości każdego poety wybrał tylko po jednym wierszu.Przez wieki antologię tę studiowano, przepisywano ręcznie – tuszem i pędzelkiem, uczono się jej na pamięć. Obecnie dzieci w szkołach poznają ją na lekcjach literatury narodowej. Zbiór z Ogura stał się też podstawą do popularnej rozrywki, dziś kojarzącej się przede wszystkim z Nowym Rokiem – gry, w której używa się kart z wypisanymi wierszami." (cyt. z http://jezeliptoq.pl/?page_id=6 )

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: lipiec 2008

Zbiór poezji, który z całą pewnością znany jest każdemu miłośnikowi kultury japońskiej, to znaczy „Po jednym wierszu od stu poetów” znany też jako „Zbiór z Ogura”, skompilowany przez Fujiwara no Teika. Każdy, kto zetknął się z japońską poezją tanka wie, czego się spodziewać – prywatnie bardziej przemawia do mnie antologia dawnej poezji japońskiej wydana bez mała dwadzieścia lat temu, ale i „Ogura hyakunin isshu” nie można nic zarzucić, zwłaszcza że tłumaczka, Anna Zalewska, poradziła sobie z wyzwaniem stawianym przez zbiór z absolutną maestrią.

Lacrimosa | 2016-02-22
cooco | 2015-04-07