Zapiski o zdrowotnym działaniu picia herbaty

Tłumaczenie: Maciej Kanert
Wydawnictwo: Jeżeli P to Q
kissa yojoki
978-83-925388-3-7
japonia, herbata, chiny
Inne
kirikot

"Kissa yōjōki, czyli Zapiski o zdrowotnym działaniu picia herbaty – pierwszy napisany w Japonii tekst poświęcony herbacie. W późniejszych wiekach w kraju tym wytworzyła się wokół niej niezwykle bogata i głęboka kultura, łącząca w sobie i elementy duchowe i materialne, nazywana chado, czyli drogą herbaty. Tymczasem na początku XIII wieku, kiedy Eisai pisał Kissa yōjōki, herbata była w Japonii rzadkim napojem, cenionym przede wszystkim dla swojego smaku i znakomitych właściwości zdrowotnych.
To właśnie te właściwości oraz schorzenia, w jakich herbata może pomóc, a także pochodzenie chorób i teoria ich leczenia, są przedmiotem Zapisków…. Podobnie jak i wiele innych elementów kultury Japonii, zwyczaj picia herbaty, a także wiedza medyczna o niej, trafiły do Japonii z Chin. A w Chinach herbatę pije się od ponad dwóch tysięcy lat…" (cyt. http://jezeliptoq.pl/?page_id=6 )

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: czerwiec 2010

Coś uroczego. Pewnie, że uroczego dla amatorów, bo dla każdego innego przebrnięcie przez wyliczenie chorób, związki między organami, smakami a żywiołami albo sposoby zbierania herbaty mogą być nudne i ciężkostrawne, ale klimat tej książki, problemy, jakie porusza, nakazy, jakie zawiera - to jest stara buddyjska Japonia w pigułce, aż się chętnie czyta. Szkoda tylko, że takie króciutkie. No i dodatkowy plus za to, że jest to jedna z naprawdę nielicznych - poza Księgą Herbaty Okakuro Kakuzo i O duchu herbaty Sen Soshitsu - książka o herbacie. Filiżanki i czarki w górę!

kiniak_ | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014