Die schwarze Spinne: die außergewöhnlichen Erzählungen aus der deutschsprachigen Literatur
Czarny, pająk, Opowieści, niesamowite
Kaamosaika

Gerard Koziełek przedstawił czytelnikom doskonały wybór opowiadań fantastyki i grozy niemieckojęzycznych twórców od czasów oświecenia, po modernizm. Znalazły się w nim zarówno teksty mistrzów gatunku, jak E. T. A. Hoffmann, czy G. Meyrink; mniej znane opowiadania klasyków literatury (Szafa Thomasa Manna czy Historia neapolitańskiej śpiewaczki J. W. Goethe’go), wreszcie utwory pisarzy nieznanych w Polsce, choć wciąż popularnych w ojczyźnie, jak H. H. Ewers, jak też niemal zupełnie zapomnianych (Paul Rohrer). Warstwa fabularna po dziś dzień zaciekawia różnorodnością treści i bogactwem wyobraźni. Znajdziemy całą galerię duchów i upiorów – pokutujących, powracających zza grobu, doprowadzających do szaleństwa i śmierci bohaterów. Uliczkami miast nocą przechadzają się wampiry, odludna wioska okazuje się zaklętym miejscem, które raz na sto lat wynurza się z niebytu wraz z widmowymi mieszkańcami, świat widzenia, snu i choroby psychicznej przenika się bezustannie na poziomie literackiej fikcji z rzeczywistością. To apoteoza wizji niczym nie poskromionej. Antologia ta jest przebogatym światem, w który wchodzi się zostawiając za sobą czytelnicze przyzwyczajenia naszych czasów. I raczej trudno będzie czegokolwiek się wystraszyć. Ale za to nad wszystkim unosi się aura niepokoju, płynąca ze spuszczonego z łańcucha marzenia, które stało się koszmarem.

VenusInFur | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

"Niemiecki folklor i niemiecki horror"

„Czarny pająk. Opowieści niesamowite z literatury niemieckojęzycznej” to konglomerat najlepszych motywów, wątków, światopoglądów i tradycji związanych z szeroko pojętym znaczeniem słowa „groza”. Zamieszczone w tomie opowiadania rozpięte są pomiędzy mniej więcej 1795 rokiem, kiedy to Johann Wolfgang Goethe publikuje „Historię neapolitańskiej śpiewaczki”, otwierającą „Czarnego pająka…” a latami 20. XX wieku. Rozczaruje się ten, kto przeczytawszy spis treści stwierdzi, że na lekturę szkoda czasu, bo jakież to wartości estetyczne może zafundować tekst zatytułowany na przykład „Chłopiec na widłach” czy „Rozpustna mniszka”. Takich Czytelników uprzedzam odgórnie: ideą zbioru jest zapewnienie czytającemu przede wszystkim rozrywki, nie uczucia ‘katharsis’.

Jakość literacka zebranych w tomie opowiadań jest niejednolita. Związane jest to oczywiście z celami, jakie przyświecały piszącym – moim zdaniem najlepsze są te, w których widoczne są...

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-02
Przeczytana: lipiec 2011

Absolutnie doskonała rzecz. Pomijam już, że w zasadzie w całym zbiorze nie ma ani jednego słabszego opowiadania, ale sam ich klimat, nastrój i pomysłowość: nie trzeba, jak się okazuje, hektolitrów krwi i mutantów z piekła rodem, aby opowiadanie jeżyło włosy na głowie. Największą zaletą "czarnego pająka" jest według mnie różnorodność zaprezentowanych utworów: od romantycznej grozy niewyjaśnionych zjawisk u Goethego aż do onirycznych, fantastycznych nowel braci Mann, od duchów pokutujących aż do historii o konszachtach z siłami nieczystymi (zawsze z nieśmiertelnym morałem) - pod każdym względem zbiór godny polecenia.

fussy | 2013-09-13

Dostałam te książkę na urodziny -chyba 8?juz nie pamiętam,musiała odczekać z 15lat żebym ja wreszcie przeczytała i wracam do nie bardzo czesto.
Jest to zbiór opowiesci-niesamowitych,wymyslonych -takie bajki dla dorosych.
Moimi ulubionymi sa Czarny pajak -diabel zamieniony w pajaka i uwieziony w drewnianym filarze-w dziurze po sęku i pomrukuje groznie ,zamkneli go tam ludzie ktorzy go oszukali-diabel obiecal ze zetnie wszystkie drzewa ,ktore rosly na wzgorzu i drewno przyniesie do wsi ,a wzamian mial dostac niemowle -no ludzie jak to ludzie wystawili go...

druga jest tez bardzo fajna Germelshausen...opowiada o mlodym mężczyźnie -malarzu,artyście,który wybrał sie w droge w poszukiwaniu pracy szedł bardzo dlugo ,az na rozstaju drog spotkal 17letnia wieśniaczke ,która od dluszego czasu wypatrywała swojego ukochanego...dziewczyna zaprosiła młodzieńca do swojej wsi gdzie rozbrzmiewał dźwięk pękniętego dzwonu,wieś spowijała gęsta mgła ,domy były brudne ,ludzie dziwni i wszechobecny...

krosciucha | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Wzięłam do ręki z powodu E.T.A. Hoffmanna. Po pierwsze 'Piaskun' jest świetny. Listowna historia wariata; swoisty prztyczek do romantyków; makabra optyczna i męczący, przeładowany poetycko język - oto co w tym znalazłam.
Po drugie 'Germelshausen' F. Gerstackera ma świetnych, żywych bohaterów i takież dialogi - nigdy nie widziałam tak swobodnej wymiany zdań! Po trzecie - 'Dom Bulemanna' T. Storma to istna schiza (magazynuje bułki w szafie? koty na sterydach? życie bez jedzenia?! O,o). Taka lepsiejsza wersja 'Opowieści wigilijnej'. Po czwarte - 'Szafa' T. Manna. Człowek chce się bliżej zapoznać z tym autorem. Facet ma to coś. Po piąte - 'Szambelan' G. von Schliebena. Ten duch ma świetne maniery.
I po ostatnie i chyba największe - 'Pająk' H. H. Ewersa. Widzisz, Goethe? Widzisz? Jak nie to patrz - i ucz się. Nie wiedzieć czemu kojarzy mi się z Werterem. Poza tym to genialny horrorek romantyczny, a bohater normalnie do schrupania!
Resztę pominę wyniosłym milczeniem.

Elsinoe | 2012-02-13

Mogę polecić książkę każdemu, kto lubi opowiadania z nutką niesamowitości, bądź psychologiczne. Bardzo ładna podróż przez niemiecką literaturę, podróżowało mi się bardzo przyjemnie :)

Egzemplarz z biblioteki, który dostałam, pochodził z 1976 roku, choć wyglądał, jakby miał przynajmniej sto lat więcej. To stworzyło odpowiedni klimat w tym przypadku;) Nie w mniejszym stopniu niż psychodeliczne ilustracje, które nie przedstawiały raczej niczego ze świata rzeczywistego, a jeśli miały, to sens tego był makabryczny ;)

Magda Piwnikiewicz | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Tytułowe opowiadanie "Czarny pająk" - magiczna, baśniowa opowieść z głębokim przesłaniem. Wprost tchnie mądrością przodków. Znakomita.

EnfantTerrible | 2011-05-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011.
Przeczytana: maj 2011

Zbiór dość opasły, jakby nie patrzeć, zawierający w sobie wiele różnorodnych historii. Nigdy nie byłam wielką miłośniczką literatury niemieckiej, ale z not biograficznych zawartych pod koniec książki - wynika, że są to opowiadania twórców sławnych, a również takich, których dzieł możemy doszukiwać wyłącznie w pomniejszych pisemkach. Sama treść interesująca - może nie urzekły mnie wszystkie historie, acz niektóre wywoływały zdecydowanie ciekawe odczucia. A na pewno rozmyślanie nad tym, co zainspirowało danego autora do wykorzystania akurat takiego pomysłu.

Bandziorno | 2016-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2016

Książkę mogę polecić, chyba wyłącznie fanom niemieckiej literatury i "klasycznego" opowiadania grozy - z narracją niczym historia opowiadana przy ognisku. Historie były dla mnie zbyt przewidywalne.

Raven | 2013-03-19
Przeczytana: 14 lutego 2011

Nie wszystkie historie, przypadły mi do gustu, ale większość bardzo, zwłaszcza "Piaskun" Hoffmanna'a. Warto przeczytać!

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 25 września 1976

Niemieckie opowiadania grozy są bardziej gnostyczne i osadzone w kulturze magii niż anglojęzyczne