Intensywny zapach ruty

978-83-61004-01-1
reportaż, zbiór, publicystyka
literatura faktu
Agnieszka

INTENSYWNY ZAPACH RUTY to wybór reportaży drukowanych m.in. w "Tygodniku Solidarność", "Powściągliwości i Pracy", "Polityce" i "Gazecie Wyborczej" w latach 1978-2002. Wyboru dokonali: Elżbieta Petrajtis-O'Neill i Jan Doktór. "Bystre oko, czuły słuch, wrażliwość na ludzi, zrozumienie ich oraz Jej sprawny język. Takie są reportaże Stasi. Nie zwracałem na nie uwagi, pracując z nią w latach osiemdziesiątych w "Tygodniku Solidarność" za pierwszej Solidarności, potem w podziemnych: "Tygodniku Wojennym" i w "Przeglądzie Wiadomości Agencyjnych". Wtedy liczyła się Jej aktywność, inteligencja, sprawność w ocenie tekstu i redagowaniu. Lecz ten ważny front walki o wolną Polskę jest już zamknięty. Zaś Jej reportaże wciąż żyją, pokazują nie tylko przemijającą rzeczywistość społeczną, lecz mówią coś o człowieku i jego wiecznych problemach".
Z wypowiedzi Ernesta Skalskiego

| 2013-07-25