Kruchy dom duszy

Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Im zerbrechlichen Haus der Seele
Agnieszka

Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny. W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali nie zbadane...

W oparciu o dziesiątki eksperymentów na zwierzętach, a także na nieuleczalnie chorych pacjentach współtwórcy tej rewolucji przecierali nie zbadane dotąd szlaki, ryzykując przeprowadzenie operacji, na jakie wcześniej nikt się nie odważył. Thorwald wyjątkowo barwnie opisuje postaci Victora Horsleya, Harveya Cushingsa i Wildera Penfielda - byli to prawdziwi pionierzy neurochirurgii, niepospolici lekarze, którzy osiągnęli sukces, ale nieobce im też były porażki, nie mówiąc o zwykłych obawach czy niepewności.
Dzieło Thorwalda to nie tylko dzieje chirurgii mózgu, które czyta się niemal jak powieść kryminalną, to przede wszystkim historia walki człowieka o poznanie samego siebie

Paweł | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Książka zaczynała się świetnie. Rzeczowe wprowadzenie do historii badań nad mózgiem, poczynając od ich najwcześniejszych form z czasach Starożytnego Egiptu. Potem robi się już coraz mniej interesująco, gdy autor prezentuje liczne biografie uczonych, którzy formowali naukę zwaną chirurgią mózgu lub bardziej współcześnie neurologią, gdzie mózg jest głównym przedmiotem badań. Autor dość oryginalnie prezentuje swoich bohaterów: w jednym przypadku wprowadził passus, w którym dowiadujemy się, że jeden z przyszłych pionierów chirurgii mózgu jako kilkuletni chłopiec spędzał dnie nad stawem i z zapałem (za pomocą tępego scyzoryka) przeprowadzał wiwisekcje na żabach. Otwierał im głowy, wyjmował mózgi i przyglądał się co się dalej stanie i takie tam… No, ale dalej robi się jeszcze ciekawiej. Autor w beznamiętnym tonie opisuje kolejne sukcesy poszczególnych badaczy. Na przykład był jeden zuch, któremu po wielu nieudanych próbach udało się w końcu utrzymać przy życiu psa pozbawionego mózgu,...

Niesiona na fali bardzo wielu , bardzo pozytywnych opinii na temat książek napisanych przez Jürgena Thorwalda , postanowiłam i ja zaznajomić się z twórczością tego pana . Nie wiem czy trafiłam nie na tą książkę na którą powinnam , czy czas był nieodpowiedni , czy zaistniał jeszcze jakiś inny powód , że książka '' Kruchy dom duszy '' wcale mi się nie podobała . Bo w sumie co w tej książce znajdujemy ? Historię chirurgii od czasów starożytnego Egiptu do współczesności , wzloty i upadki ludzi którzy jak się okazuje nie zawsze z zamiłowania czy pasji chirurgicznej zostawali lekarzami tej profesji . Czasami zostawali nimi z braku innych perspektyw lub , zwyczajnie braku kasy . Ogromna ilość nazwisk i dat , jeśli ktoś potrzebuje to wszystko zapamiętać , winien robić notatki , inaczej się nie da , albo zwracać uwagę tylko na wydarzenia , puszczając mimo uszu nazwiska i daty . Autor , chyba po to aby te dane w wielkiej ilości nie znudziły czytelnika , okrasił je '' kwiatkami '' z życia...

anika | 2016-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2016
Przeczytana: 19 marca 2016

Rozczarowałam się tą książką, niewiele bowiem ma ona wspólnego ze swoim tytułem. Bardzo mało można się z niej dowiedzieć o poglądach chirurgów na rozwój mózgu, o związkach mózgu i świadomości. Większa część książki skupia się na opisywaniu życia i powiązań rodzinnych lekarzy i naukowców przewijających się na jej kartach, przy czym fakty te są zupełnie nieistotne i kompletnie nie interesujące, bo naprawdę mało mnie obchodzi czy ktoś miał brzydką żonę, albo ile miał kochanek. Na dodatek w książce panuje totalny chaos, trudno się połapać w ilości nazwisk i powiązań pomiędzy bohaterami.
Jedyny powód, dla którego dokończyłam czytanie był taki, że poprzednie książki Thorwalda, które czytałam były genialne. Ta zyskuje 5 gwiazdek tylko dlatego, że w końcu pojawił się sensowny wątek epilepsji i jedynie tu widać jak zaczynały się kształtować poglądy na temat związku między mózgiem a duszą, tyle, że książka kończy się w momencie, który tak naprawdę mógłby być jej początkiem.

chiave | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

To kolejna książka Thorwalda, którą czytałam z zapartym tchem, choć musiało minąć kilka lat, zanim przełamałam opór, jaki budził we mnie jej temat. "Kruchy dom duszy" jest jednak wręcz porywający: zacząwszy, nie byłam się w stanie oderwać, choć chwilami czułam aż przerażenie na myśl o tym, co było udziałem chorych tak jeszcze niedawno. Nie można jednak zarzucić Autorowi, że epatuje okropnościami: ogranicza się on do tego, co jest niezbędne, by dać uczciwy i adekwatny obraz rozwoju neurochirurgii (jak zresztą każdej innej gałęzi medycyny, którą bierze na warsztat). Żałowałam tylko, że nie mając wiedzy medycznej nie jestem w stanie w pełni docenić wielu aspektów opisywanych działań i zabiegów.
Po raz kolejny Thorwald uświadomił mi, jak bardzo rozwój nauki zależny jest od twórczej pasji indywidualistów. A także, w jak uprzywilejowanej sytuacji jesteśmy dzisiaj, gdy tyle już wiadomo i medycyna daje szanse w sytuacjach, które nie tak dawno byłyby bez wyjścia...

żabot | 2014-03-26
Przeczytana: 25 marca 2014

Ufff… zmogłem Thorwalda. To moja druga książka tego autora, pierwsza z cyklu „medycznego”. Jeśli pozostałe książki są podobne, to chyba minie sporo czasu zanim sięgnę po następną. Absolutnie nie mogę odmówić Thorwaldowi pasji i zaangażowania w dokumentowaniu historii rozwoju chirurgii, ale „Kruchy dom duszy” – takie odniosłem wrażenie – znacznie mniej skupia się na owym domu i tajemnicy, gdzież owa dusza dokładnie zamieszkuje, a bardziej na ludziach, chirurgach - nie koniecznie naukowcach – ich wzajemnych relacjach osobistych, relacjach rodzinnych i wielu, wielu innych rzeczach, które naprawdę niewiele wspólnego mają z tematem książki lub wręcz zupełnie nic.
W książce roi się od nazwisk, nazw szpitali, ośrodków medycznych, imion dzieci i rodziców głównych bohaterów, co gmatwa i tak już nieźle zagmatwane zależności pomiędzy chirurgami. Owszem, jeśli ktoś jest zawodowo mniej lub bardziej „uwikłany” w tematykę neurochirurgii dostaje tutaj potężne kompendium wiedzy o poprzednikach....

jatymyoni | 2014-11-06
Przeczytana: listopad 2014

Fascynująca podróż przez historię zmagań człowieka z poznaniem mózgu i leczenie chorób z nim związanych.

Grażyna | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

BookBasset | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Wspaniała książka, która pokazuje nam jak daleką i żmudną drogę musiała przejść neurologia by stanąć na poziomie jaki dzisiaj zajmuje.

Thorwald po mistrzowsku oddaje wzloty i upadki badaczy, którzy przyczynili się do rozwoju tej dziedziny nauki. Opisuje tu zarówno makabryczne eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach jak i życiorysy badających je naukowców. Dzięki lekturze tej książki człowiek rozumie ile wytrwałej pracy całych pokoleń naukowców kryje się za błahym zdaniem w podręczniku, a co najważniejsze jak daleka droga dzieli nas jeszcze od pełnego zrozumienia zjawisk zachodzących w naszych mózgach.

Wszystkie opisane zjawiska autor dokładnie opisuje, tak że lektura nie powinna sprawić problemów laikom w tej tematyce.

Książkę polecam nie tylko neurologom, lecz wszystkim osobom zainteresowanym tematyką medyczną, którzy lubią wiedzieć więcej. P O L E C A M !

Olala | 2012-04-22
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Thorwald jak przysłowiowa kropla drążył skałę jaką było zapoznanie czytelnika z historią neurochirurgii. Niesamowicie przedstawiony temat,drobiazgowość opisywanych eksperymentów czasami przyprawiała mnie o dreszcze. Nie mniej, gdyby nie owe badania,nie wiedzielibyśmy o medycynie mózgu tego co wiemy współcześnie. Nauka nie mogłaby się rozwijać i ewoluować o kolejne odkrycia. Dzięki tej książce dowiedziałam się jakim niezwykłym i ciągle jeszcze nie do końca zbadanym organem jest nasz mózg.Pasjonująca podróż!!

Ula | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Temat bardzo zajmujący, niestety narracja trochę słabsza niż w poprzednich książkach - zdecydowanie za dużo (niepotrzebnych moim zdaniem) wtrąceń w rodzaju "nie mógł wiedzieć, że za X lat... Tymczasem...", przez co miało się wrażenie chaosu.