Homoseksualizm : wykluczenie, transgresja, akceptacja

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pytania o Kulturę". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
Inne
klara

Autor książki opisuje sytuację mniejszości seksualnych w różnych epokach i kulturach: starożytnej Grecji i Rzymie, diasporze żydowskiej, w świecie muzułmańskim, a także dawnej Polsce. Osoby homoseksualne (a także transwestyci i transseksualiści) podlegały wykluczeniu i były spychane niejednokrotnie na margines, ale z drugiej strony, nawet mimo braku społecznej akceptacji, wnosiły twórczy wkład w kulturę, zmieniały otaczającą rzeczywistość.

Dociekliwy_Kotek | 2012-08-21
Przeczytana: lipiec 2012

To będzie opinia niepoprawna politycznie - nad czym zresztą osobiście ubolewam, ale nie sposób na pewne rzeczy przymknąć oko.

Przede wszystkim z noty o autorze (zamieszczonej na końcu książki, a jak) dowiadujemy się, że jest z wykształcenia archeologiem i historykiem, pracownikiem naukowym, z czego wnioskuję, że jakieś studia musiał skończyć. Obojętnie, jakie - a na podstawie tego wiekopomnego dzieła śmiem twierdzić, że nie były to ani historia, ani archeologia - ale jakieś na pewno. Nasuwa się zatem pytanie, na jakiej podstawie je skończył, bo nie wierzę, żeby w ciągu minimum pięciu lat na podstawie lektur obowiązkowych nie wykształcić w sobie nawyku rzetelnego podejścia do źródeł i takiegoż rzetelnego ich badania. Rzetelnego, podkreślam, zatem również pozbawionego prób naginania rzeczywistości do teorii tylko dlatego, że teoria jest taka fajna i gay pride w każdej postaci z niej emanuje.

Książeczkę Fiłakowskiego otwiera taki sobie obrazek, grafika Uziembły, ani nie wybitna,...

Foe Nus | 2013-08-15
Dorota | 2013-07-23