Julietta
83-89533-23-5
erotyzm, perwersja
klara

Markiz de Sade (1740-1814), to bulwersujący pisarz łączący erotyzm i przemoc, pornografię i filozofię. Człowiek oskarżany o wyimaginowane zbrodnie, którego imię stało sie synonimem perwersji i skandalu, a którego dzieła palono i obkładano zakazami. "Julietta" stanowi niejako zwieńczenie jego twórczości powieściowej i przemyśleń filozoficznych, jest najpełniejszą realizacją literacką i najbardziej kompleksowym wykładem jego poglądów.

wicher_Lab | 2012-02-05

Twarde porno przetykane monologami libertynów formułujących filozofię zła. "Julietta" jest antagonistyczną - jeśli mogę się tak wyrazić - lekturą do innej książki de Sade'a "Justyny". W tej ostatniej przedstawił "nieszczęścia cnoty", a w pierwszej "powodzenia występku". Całość (wraz z "120 dni sodomy") tworzy dzieło obrazujące pewną ideę stylu życia.
"Julietta" jest książką dużo cięższą od "Justyny". Opisywane ekscesy autor podkręca daleko poza granice prawdopodobieństwa. Zaratustra Nietzschego przy którymkolwiek bohaterze Sade'a, to karzeł mentalny, a Hitler - podrzędny łobuz.

Lektura operuje takim okrucieństwem niewyobrażalnym, że aż śmiesznym i faktycznie, po przeczytaniu pozostaje wrażenie obcowania z satyrą Markiza de Sade'a na samego siebie.

Bastet | 2014-05-18
Przeczytana: 2005 rok

Do dzisiaj mnie zastanawia, kto wydaje takie grafomaństwo. Przebrnęłam przez to fragmentarycznie, bo inaczej się nie dało. Omijać szerokim łukiem.

Michel | 2014-11-16
Przeczytana: 01 lutego 2010

Ok..
Wydawało mi się, że potrafię pojąć wiele rzeczy, ale jednak jednej nie potrafię na pewno: w jaki sposób tak mierna w gruncie rzeczy literatura, pełna nieznośnych powtórzeń, głupawego nadęcia, przewidywalna w swojej grafomańsko spreparowanej powtarzalności i skażona charakterystyczną monotonią, od której po kilkudziesięciu stronach dosłownie mdli, a do tego kompletnie wyjałowiona intelektualnie - jak taka literatura pytam - przeznaczona, jak wtedy mawiano, "do czytania jedną ręką" - zdołała tak chorobliwie zainteresować niektórych francuskich myślicieli (np. Bataille, Klossowski), a potem szerszą publikę POD WZGLĘDEM FILOZOFICZNYM?? U nas w Polsce nawet powstała habilitacja w instytucie filozofii na jej temat - autorstwa Bogdana Banasiaka - która jednak nie odpowiada na moje pytanie, a właściwie tylko je potęguje (bo sam autor zapadł najwyraźniej na tę samą chorobę co inni)

Ams | 2013-02-08
Przeczytana: 2013 rok

Porno-bełkot. Filozofia zawarta w tej książce równie dobrze mogłaby zostać przedstawiona na 5 stronach + jakieś 2 dodatkowe na opis wybranej orgii. Po co więcej, skoro jedno i drugie do znudzenia jest powtarzane w tych samych schematach? Nudne i ciężko strawne.

| 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Polowałam na tę książkę kilka miesięcy. Nie było jej w żadnej ze znanych mi bibliotek, a ja – z natury ciekawa rozmaitych fetyszy i perwersji – bardzo chciałam zgłębić istotę sadyzmu. Przykro mi to mówić, ale „Julietta” okazała się niewarta wysiłku, jaki włożyłam w jej poszukiwanie.

Zacznę od spraw typowo technicznych. Pozycja wydawnictwa Mireki to nie tyle powieść, ile zbiór opowiadań, mieszanka fragmentów oryginalnego dzieła de Sade. Już sam ten fakt stanowi dla mnie olbrzymi minus. Sięgając po utwór, pragnęłabym zapoznać się z jego pełną wersją; wolę przeczytać więcej, nawet gdybym miała tego później żałować, niż cierpieć ewentualny niedosyt. Co więcej, podobne majsterkowanie przy tekście sprawia, że literówki i błędy interpunkcyjne mnożą się jak grzyby po deszczu.
Kolejną wadę wydania Mireki stanowi zdecydowanie zbyt długa, skomplikowana przedmowa. Nie znam się na filozofii, toteż uznałam, że dobrze będzie przed przystąpieniem do lektury zapoznać się z fachowym podsumowaniem...

Zadna_Milostka | 2014-03-22
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Krotko:
mistrz nad mistrzami. DeSade jest tylko jeden.

ravenstag | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

Warto przeczytać dla filozofii. Jest po prostu warta zastanowienia. Natomiast opisy kolejnych orgii są na jedno kopyto - więc po jakichś 20 stronach zupełnie nic już nie robi na człowieku wrażenia. Po prostu wieje nudą. Nie wiem jak czytanie t a k i c h scen może być nudne - nie pytajcie - po prostu j e s t.

badziak | 2011-09-08

Książka, w której obszerny traktat filozoficzny połączony jest z niecodziennymi opisami orgii, również sado-masochistycznych. Z jednej strony ciekawe wykłady myśli autora, z drugiej obnażony erotyzm w dawce przekraczającej możliwości żołądkowe co wrażliwszych czytelników. Pozycja trudna do jednoznacznej oceny, jednak bez wątpienia pozostawiająca w zadziwieniu, że jej tekst został spisany niemal 200 lat temu.

Guras | 2013-05-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2011

Wątki filozoficzne choć ciekawe to jednak spore braki w argumentacji. Co do reszty rzecz gustu choć dziś już nie wiele szokuje.