Najwyższa góra świata

Wydawnictwo: Literatura

Opis: "To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że "Najwyższa góra świata" jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród Was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają...

Opis:
"To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że "Najwyższa góra świata" jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród Was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Bo nie chcę Was oszukiwać, że można się bez nich obyć. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie. Życzę Wam, żebyście ich mieli jak najmniej! A jeśli będziecie chcieli o nich do mnie napisać, zapraszam. Czasami jest dobrze móc coś opowiedzieć komuś, kogo to obchodzi. Pozdrawiam Was serdecznie! Anna Onichimowska

Zbiór opowiadań Najwyższa góra świata został wpisany na Międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena. Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 8-13 lat.

źródło opisu: Literatura, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Evik | 2012-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Mam mieszane uczucia. Książka składa się z 9 krótkich opowiadań. Autorka podejmuje ważne tematy, takie jak: śmierć w rodzinie, posiadanie zwierzęcia w domu, przeprowadzka za granicę, inny wygląd, relacje z rodzicami, relacje z rówieśnikami, (potencjalny)rozwód rodziców i dziecięce, pierwsze miłości. Nie zawsze podoba mi się ujęcie danego tematu. Nie podoba mi się, że dziecka w wieku 5-6 lat nie poinformowało się o śmierci ukochanej babci. Okłamywali ją, że jest w szpitalu, albo że wyjechała do sanatorium. Dopiero po kilku miesiącach rodzice zabrali Ulę na cmentarz. Podoba mi się odpowiedzialność Uli, która widząc, że babcia gorzej się czuje zadzwoniła do pracującej w szpitalu mamy.

Nie podoba mi się mama Irki (opowiadanie "Małgosia"). Uważam za niedopuszczalne karanie dziecka za zabawę kosmetykami mamy. Która dziewczynka nie chce być taka jak mama, pomalować się dla zabawy?
Niedopuszczalne jest dawanie ścierką za nieumyślne stłuczenie dzbanka z sokiem. Jestem dorosła i mi czasem...

Maluszkowe Inspiracje | 2013-12-23
Przeczytana: 16 grudnia 2013

To książka o trudnych doświadczeniach, o problemach, o niezrozumieniu, o niesprawiedliwości, o pragnieniach.

Znajdziemy tu 9 niezależnych od siebie opowiadań.
Każde z nich porusza jakiś inny temat. Trudny, nowy, ważny dla dziecka i nierzadko też dla rodzica.

Bohaterowie opowiadań mają zwykle ok. 6 lat. W ich życiu pojawiają się większe lub mniejsze kłopoty, którym muszą stawić czoła.
Mała Ula musi poradzić sobie z nagłą chorobą, a później śmiercią ukochanej babci.
Jaś, który tak bardzo pragnie opiekować się jakimś zwierzątkiem, nie mogąc uzyskać zgody rodziców musi utrzymywać swojego piwnicznego towarzysza w tajemnicy.
Boguś ma wrażenie (całkiem uzasadnione), że zupełnie nie obchodzi swoich rodziców. Najbliższą osobą w jego życiu jest dziadek, którego nagle musi opuścić i wyjechać za granicę.
Kubuś ma kochających rodziców, ale "inność" jego taty - noszącego warkoczyk, naraziła go na kpiny ze strony kolegów z klasy. Dotychczas nie widział w tym niczego dziwnego, ale to...

Onilom | 2013-10-27
Na półkach: Przeczytane, Dojrzalsze

Czy udało Ci się kiedykolwiek stanąć przed najwyższą górą świata? Niemożliwe. Każdy z nas miał w swoim życiu taki moment, kiedy stanął w obliczu sytuacji, która mu się wydawała najwyższą górą świata. Bo owa góra, to w książeczce autorstwa Anny Onichimowskiej jest właśnie czymś trudnym, problemem, który w danej chwili może przerosnąć nawet dorosłego, a co dopiero dziecko.
I właśnie o tym mowa w tej książeczce. Ula zmaga się z ciężką chorobą ukochanej babci i późniejszą akceptacją jej śmierci. Boguś próbuje zrozumieć postępowanie niedojrzałych rodziców i to, że wkrótce będzie musiał pozostawić ukochanego dziadka w Ojczyźnie. Kubuś mierzy się z brakiem tolerancji i poczuciem niezrozumienia w szkole. Małgosia szuka miłości u wyrodnej matki. Basia próbuje wchodzić w relację z innymi dziećmi widząc tylko czubek swojego nosa, ewentualnie własnej lalki. Ewa próbuje zrozumieć to, że mama ma innego nowego „chłopa”, ale jednak kocha ją i tatusia. Kasia nie akceptuje siebie i swojej tuszy, w...

Małgorzata | 2014-01-17
Przeczytana: styczeń 2014

Przeraża mnie, że ta pozycja jest lekturą w 2 klasie szkoły podstawowej. To zdecydowanie nie jest tematyka dla 7 i 8 latków. Kilka opowiadań - każda o pewnego rodzaju patologii w rodzinie - o mamusi która się wyprowadziła do konkubenta, o rodzicach którzy wyjechali by zarobić i zabrali ze sobą tylko jedno dziecko , drugie zostawiając z dziadkiem, o rozwodach, braku akceptacji - generalnie same problemy. Mali bohaterowie każdego z tych opowiadań kwalifikują się do pomocy psychologicznej. Czy panie wychowawczynie w II klasie podstawówki są w stanie podjąć takie tematy z uczniami? Ja miałam z tym kłopot i mówię stanowcze nie dla tej lektury w tak wczesnym wieku. Książka nadaje się do 2 klasy ale w gimnazjum. KTO NA TO POZWOLIŁ?????

Livice | 2015-05-23

Dziewięć opowiadań przedstawionych z perspektywy dzieci. Każde porusza ważny problem.
Książka dość ciekawa, jak na pozycję przeznaczoną raczej dla młodszych czytelników. Nie nudzi, porusza i pozwala zglebić ważne problemy, często nas dotyczące. Mój egzemplarz, z lekko wyrwaną okładką, z pewnością nie jest samotny i zakurzony na półce. Jednak ja wracam do wszystkich książek, które posiadam, więc nie jest to szczególne wyróżnienie. Kupiona na konkurs, jednak spodobała mi się.

"Kolejna powieść dla dzieci znakomitej pisarki Anny Onichimowskiej... opowiada o...."
Cudowny zbiór opowiadań choć dla młodszych. Ukochana książka z dzieciństwa, a w szczególności fantastyczny rozdział: "Mam wszystko" i "Będę dzielna".
Warte każdej minuty czytania tej książki.

Półka na której stoi u mnie na LC mówi sama za siebie.

eliza | 2015-07-12

Uważam że autorka źle podchodzi do trudnych tematów - wręcz niepotrzebnie budzi niepokój w dziecku a nie ukazuje rozwiązania problemu. Książka niby przeznaczona dla młodszych dzieci ale córce (8 lat) byłam w stanie przeczytać tylko kilka opowiadań. Książka jak dla mnie nie przekazuje żadnych pozytywnych wartości .Nie rozumiem dlaczego została nagrodzona.

Zania | 2016-11-27

Zbiór opowiadań, którę dają do myślenia. Można się nimi pocieszyć, zasmucić, cieszyć. Wszystko zależy od czytelnika.

PandaBear | 2011-02-06

Anna Onichimowska świetnym cyklem o młodocianych narkomanach ("Hera moja miłość", "Lot Komety") udowodniła, że jej talent wykracza daleko poza pisanie dziecięcych przypowiastek. Myślę, że "Najwyższa góra świata", to coś pomiędzy tymi dwoma obliczami autorki. A może coś ponad całą jej twórczość? Książka dla dzieci nieco starszych, które w bajki raczej już nie czytaj więcej... wierzą, ale które bardzo chciałyby być kochane, które boją się raczej docinek na temat swojej tuszy lub odstających uszu, niż potwora spod łóżka. Napisana szczerym, bezpretensjonalnym językiem książka, a raczej zbiór opowiadań pomaga dzieciom wejść w zimny świat, który czeka za progiem domu i nauczyć się, że trzeba wstawać po każdym niepowodzeniu. ...Chociaż mówiąc szczerze nie czytałem "Góry" dla pocieszenia, czy odkrywania jakiś morałów, ale dla poczucia bezbrzeżnego, dziecięcego smutku i przerażającej samotności jaki w niej panuje.(kiedy poznałem tą książkę miałem jakieś 13 lat i nie miałem już problemów z...