Rzeczy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Les Choses. Une histoire des années soixante
posiadanie, filozofia
Olala

Pisarz opowiada historię dwojga młodych ludzi, rozgrywającą się w latach 60. XX wieku – Sylwii (22 lata) i Jerôme'a (24 lata), mieszkających w Paryżu, z wykształcenia psychosocjologów, zajmujących się przeprowadzaniem ankiet. Pochodząc z niezbyt bogatych domów, marzą o zdobyciu bogactwa, a wraz z nim prestiżu i wysokiej pozycji społecznej. W swojej wyobraźni stworzyli już idealny dom, zaplanowali jego umeblowanie i sposób, w jaki będą prowadzić swoje przyszłe życie. Jednak oboje nie robią nic, by zrealizować swoje marzenie; sparaliżowani przez ogrom swoich pragnień, czekają na cud.

W ich życiu nie ma głębszych wartości. Dążą oni jedynie do zaspokajania własnych potrzeb i jak najlepszego korzystania z wolności; nie mają żadnych zainteresowań ani pasji z wyjątkiem kina. Nie rozumieją zaangażowania swoich znajomych w kwestię wojny algierskiej i pozostają obojętni. Cenią sobie jedynie leniwe życie bez pośpiechu, spacery, długie posiłki i spotkania z przyjaciółmi.

adb | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Uwaga: SPOILER (książka bez akcji, za to z masą treści, więc poniższe omówienie to jeden wielki spoiler)

Debiutancka książka Pereca "Rzeczy" [...] jest głosem przeciw konsumpcjonizmowi, stąd jej aktualność w czasach wszechobecnych reklam.

Para głównych bohaterów, Jerome i Sylwia, marzą o wygodach, dobrach materialnych, pięknym, luksusowym mieszkaniu, pełnym bibelotów, wierząc, że to zapewni im szczęście. Spędzają życie na snuciu nierealnych planów i marzeniu o wielkiej wygranej lub spadku. Ten świat marzeń odcina ich jednak od przeżywania codzienności. Ich życie jest całkowicie jałowe. Pytanie tylko co jest skutkiem, a co przyczyną.Czy chorobliwa żądza posiadania jest przyczyną ich emocjonalnej wegetacji i intelektualnej pustki, czy przeciwnie? [...]

Nie interesuje ich świat, polityka, literatura czy nauka. Nawet, szybko topniejący krąg znajomych, podobnych zresztą do nich w każdym calu, nie wzbudza ich zainteresowania.[...] Jerome i Sylwia pragną wolności [...]

Narracja...

książek: 2007
Ola | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Mała, krótka książeczka. Niby prosta, niepozorna historia młodych ludzi. Największym zaskoczeniem dla mnie jest aktualnośc opowiedzianej historii. To w jakiś sposób przedstawiony portret współczesnych młodych, ich pragnień, oczekiwań. Mnóstwo takich osób widzę codziennie wokół siebie, chociaż autor napisał "Rzeczy" wiele lat temu. Perecowi udało się stworzyc coś ponadczasowego. Warto.

czytający | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Kiedy stanę w pustym pokoju z opowieści Georgesa Pereca, to przypomina mi się moje życie. Pomimo tego, że pomieszczenia francuskiego pisarza są zawsze wypełnione setkami drobiazgów, to i tak widzę przestrzeń i pustkę. Opróżniam jego pokój z przedmiotów i dostrzegam własne istnienie, gotowe na przyjęcie nieuformowanej jeszcze treści, zapożyczonej od pisarza podczas lektury jego dzieła. Jest to dla mnie pouczającym eksperymentem myślowym, dzięki któremu zauważam możliwości uzupełnienia życia o bardzo istotne treści. Perec mi w tym pomaga poprzez swoje analizy, wyrażone w gestach pełnych językowego namaszczenia. Poprzez pławienie się w obfitości słownej jego prozy. Przez namiętność do wystawności, ujętej w niezliczoną ilość detali. "Rzeczy" to książka krótka w treści ale poszukująca szczęścia i doskonałej harmonii ze światem. Niech ma się na baczności ten, kto liczy na to, że przejdzie przez ten świat bez konieczności wytężenia swojego umysłu. Przedstawiciel OuLiPo przygotował na nas...

Mariusz | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Barwne opisy, tego co piękne, i tego co brzydkie.

Przystawanie przed antykwariatem - to akurat również bardzo lubię.

Rzeczy - chodzi o rzeczy, ale to całe posiadanie to nie wszystko, brakuje sensu, inspiracji, która powoduje chęć do działania, a działanie wywołuje chęć życia.

Koniec lat pięćdziesiątych "... Europa zachodnia wkroczyła w okres koniunktury gospodarczej. Skończył się czas dochodzenia do równowagi po kataklizmie drugiej wojny światowej, a sukcesy osiągnięć naukowych umożliwiły ogromny postęp w wielu dziedzinach, powodując znaczne przyspieszenie cywilizacyjnego rozwoju krajów rozwiniętych."

"Pustka wewnętrzna bohaterów Rzeczy" - nie wiedzą co chcą robić, czym się zająć na poważnie, ciągle zawieszeni w przestrzeni, w stanie nieważkości.

W książce też poznajemy trochę Paryż tamtych lat.

"... przerażała ich sama myśl o trudach. Musieliby zapożyczać się, oszczędzać, inwestować", " czekali jakiegoś cudu" - cudu nie będzie, to bardzo mało prawdopodobne, prawie...

zijuantanejo | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Krótka forma.
Szkoda, pomyślałem na początku.
Cudownie! pomyślałem na końcu.
Czytanie "Rzeczy" to łyk duszącej gęstej cieczy kiedy jest się przede wszystkim spragnionym. Zamieniasz się w małe zwierzątko, przebierasz łapkami bo kołowrocie słów i zdań, ale widok dookoła ciągle ten sam. Ciągły początek, niepewny koniec, rozmyty środek.
Minęło 50 lat od napisania i treść pozostaje aktualna:
bo jesteśmy w kleszczach konsumpcji,
bo kieruje nami lenistwo,
bo obrażamy się na życie jakie dostaliśmy uzurpując sobie, że należy nam się więcej,
bo odrzucamy świat działania bujając w wiecznej fantazji...

Sonja | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Ponadczasowa, smutna... z przestrogą.
\Życie ich było jak stary nawyk, jak nuda prawie pogodna; życie bez treści.\

Bohaterowie niczym postaci z leniwego snu, bez większych motywacji, pragnący rzeczy! pięknych, nie umiejący, a wręcz niechcący odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Pogrążonych w marzeniach...
\Paryż był jedną nieustającą pokusą. Pałali żądzą poddania się jej bezprzytomnie, zaraz, natychmiast i raz na zawsze. Ale widnokrąg ich pożądań był nielitościwie zawężany; ich wielkie marzenia były tylko utopijnymi mrzonkami.\

Pioter | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Wstrząsający obraz życia bez znaczenia. Życia pustego, o iluzorycznych tylko "wartościach", tak naprawdę nawet niewybranych (choć bohaterom zdaje się inaczej) co tylko ukazuje siłę wpływu konsumpcyjnego modelu życia i potęgi tytułowych rzeczy na wolną wolę, a raczej na jej brak. Te pozorne wybory, jakich dokonują bohaterowie są tak naprawdę pomiędzy pseudowartościami. Autor co prawda nie ocenia bezpośrednio, ale książka jest w taki sposób skonstruowana, aby to czytelnicy sami ocenili. Wydaje mi się, że im pełniejsze znaczenia jest czyjeś życie, wtedy czytelnika takiego przytłoczy ogrom ironii, która będzie się sama narzucała w odniesieniu do własnych wartości i zaangażowania. Im pustsze jest życie czytelnika, wtedy - z kolei - ukaże swoją siłę uświadamiająca moc tej książki.

Anna | 2018-05-29
Przeczytana: 16 maja 2018

„Rzeczy” to historia smutna, ponadczasowa. Skłania do refleksji. Akcja toczy się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Paryżu. Dwoje młodych psychosocjologów marzy o zdobyciu bogactwa.

„Podlegali przypływom uniesienia. Czasami na całe godziny, na całe dnie, dopadała ich frenetyczna żądza bogactwa, natychmiastowego, niezmiernego, raz na zawsze. Była to szaleńcza, chorobliwa dręcząca żądza, która zdawała się kierować najmniejszym ich gestem. Majątek stawał się ich opium. Odurzali się nim. Oddawali się niepohamowanie rozszalałej imaginacji. Gdziekolwiek szli, nie zwracali uwagi na nic, prócz pieniędzy, roiły się im miliony, klejnoty.”

Na co dzień zajmują się przeprowadzaniem ankiet. Nie jest to praca dzięki której mogliby wznieść się na wyżyny w hierarchii społecznej. Z pewnością nie pomoże im w realizacji marzeń o wystawnym domu i życiu w luksusie. Jednak nie robią nic, aby zrealizować swe marzenia. Leniwi, żyją z dnia na dzień Obojętni na wszystko co ich nie dotyczy. Bez...

martka | 2011-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2011

Książka sama w sobie może nie porywa, ale zaskakuje aktualnością. Mimo zanurzenia w paryskich realiach lat 60. wizja rzeczywistości jako świata za szybą, na wystawie sklepowej, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, ale po nic nie można sięgnąć, wydaje się znajoma. Niepokoi bliskość tego świata rozmienionego na drobne: plotki, filmy, niedospane noce, restauracyjne jadłospisy; ludzi drepczących w miejscu, do bólu przeciętnych, pogrążonych w marazmie codzienności; marzeń o życiu gdzie indziej: wśród kryształów, łososi, mahoniowych stołów, pasteli Degasa, książek oprawnych w skóry.

agatanna | 2014-10-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 października 2014

Lekturze "Rzeczy" towarzyszy poczucie zachwytu i rozczarowania. Zachwytu nad trafnością zwykłego opisu opartego na wyliczeniu i rozczarowania własnym życiem, które przecież nie zapowiada się jakoś lepiej, inaczej, piękniej.
Wieczny niedosyt.