Anna Maria

Stanisław Majewski
83-203-1243-4
pamiętnik, wojna, okupacja
MsSurrealist

Pamiętnik młodej dziewczyny - Anny Marii Hinelówny, córki Wawrzyńca Hinela, która zginęła w okupowanej Warszawie. W książce napisanej przez przyjaciela Wawrzyńca Hinela, St. Majewskiego, zreprodukowane i odczytane są jego karty. Majewski na bazie tego pamiętnika rekonstruuje historię dziewczyny, pokazując przy tym bogactwo przedwojennego warszawskiego życia i jego destrukcję w latach wojennych.

| 2014-03-21

Ciężko oceniać tę książkę - pamiętnik, dlatego daję najwyższą ocenę. Oryginalny pamiętnik pisany w czasie wojny w okupowanej Warszawie przez szesnastoletnią Annę Hinel, która w wieku 19 lat zginęła w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Pamiętam, że bardzo mnie ta książka poruszyła - zwłaszcza, że czytać ją mogłam w podobnym wieku.
"W ogóle ogarnia mnie to okropny zwierzęcy strach przed mającym nastąpić nieszczęściem, to znów obojętność, jakby to wszystko zupełnie mnie nie dotyczyło. Mówią, że wszystko zależy od losu szczęścia i przypadku. Więc cała moja przyszłość zależy tylko i jedynie od przypadku, więc mało znaczące głupstewko zadecyduje o moim życiu?"

charu | 2014-09-12

Monika | 2015-12-14