Trzy zbrodnie Arsena Lupin

Les trois crimes d’Arsène Lupin
83-7001-392-8
arsene lupin, maurice leblanc
yokopoko

U Leblanca rzadko mamy do czynienia z morderstwem, a motywem kradzieży dokonywanych przez Lupin nigdy nie jest chęć zysku. Arsen Lupin kradnie obraz, żeby go podziwiać, a piękną kobietę uwodzi po to, żeby zapobiec jej małżeństwu z niewłaściwym mężczyzną.

[opis wydawcy]

atimere | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ech... chyba jestem czytelnikiem masochistą. Już po pierwszym spotkaniu książkowym z Lupinem miałam lekkie mdłości, bo mi pachniało harlequinem, a to nie jest moja bajka. Ale i tak sięgnęłam po drugą książkę o jego przygodach i... Technicznie rzecz ujmując książka jest poprawna, wartka akcja, wiele wątków, które koniec końców (może nie bardzo wiarygodnie) ale zbiegają się w punkcie kulminacyjnym. Tylko bohater jest po prostu infantylny. Nawet się zastawiałam czy to nie kwestia epoki, ale Agatha Christie to przecież ta sama epoka, a Poirot nie jest tak łzawie wzruszający. Stanowczo nie podoba mi się rozmydlony włamywacz dżentelmen, który omdlewa bo się nieszczęśliwie zakochał w kobiecie, która "złą była" i którą w obronie własnej udusił. Można przy takiej lekturze rozszczepu osobowości dostać, bo chwilami Lupin jest wręcz nadludzko wszechwiedzący, do tego stopnia, że przewyższa nawet samego Sherlocka Holmesa, a co do ukochanej Dolores myli się tak sromotnie, choć już w połowie...

buraukkaforesee | 2012-10-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2012

Po przeczytaniu tej książki cofam słowa, które wypowiedziałam zaczynając ją. A mianowicie, że będzie to najgorsza do tej pory część opowieści o Lupin. Niespodzianka, która czekała na mnie tuż na końcu przyprawiła mnie o łzy wzruszenia i ogromnego zrozumienia dla tego człowieka, który przecież nie istnieje, a jednak tak bliski jest memu sercu. Oczywista, zgadłam niestety za wczasu kto jest L.M. toteż zagadka nie była już tak pasjonująca jakbym oczekiwała, ale Genowefa! Lupin! Czy nawet sam jakże bezmyślny Piotr! Geniusz z tego Leblanca! Podziwiam, szanuję i pragnę czytać jego dzieła!

Turms | 2015-08-15
Na półkach: 2015, Przeczytane