Być przez chwilę sobą

Tłumaczenie: Grażyna Majcher
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kalejdoskop". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Un instant d'abandon
978-83-7495-230-9
Olena

Piąta na rynku polskim nastrojowa powieść uznanego francuskiego autora opowieść o mężczyźnie, który przystając na zakłamanie świata, po wielu latach buntuje się przeciwko temu światu i sobie Historia zaczyna się w miasteczku nad brzegiem morza, jesienią. Wraca do niego pewien mężczyzna, a razem z nim przeszłość. Kilka lat wcześniej został skazany za zbrodnię, być może najbardziej niewybaczalną ze wszystkich. Ludzie o tym nie zapomnieli. Nie wraca, by prosić o wybaczenie. Pragnie odnaleźć w głębi samego siebie stan niewinności, z którego tak brutalnie go wyrwano.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2007

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41605

neta | 2013-11-16
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2009

Optymistyczna w zupełnie niezwyczajny sposób.

Opowieść, która dowodzi, że nawet w najbardziej hermetycznej społeczności można znaleźć chwalebne wyjątki i że więzienie z żelaznych krat może się okazać lepsze od więzienia z konwenansów. Lepsze właśnie dlatego, że daje sposobność i czas, by wreszcie odnaleźć siebie.

Mario | 2014-01-04

Bardzo sugestywna, bardzo poetycka w najlepszym sensie tego wyrażenia proza. Mówi o winie, która - być może - jest niezbędna (o ile ją przyjmiemy bez uników) do rozpoczęcia prawdziwego życia. Porzucenie niewinności to wejście w dorosłe (prawdziwe) życie.

Rewolwerowiec | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

Przeczytanie tej książki prowokuje zadanie sobie kilku istotnych,acz często lekceważonych pytań dotyczących własnego życia.Warto przeczytać,warto sobie te pytania zadać,warto spróbować na nie odpowiedzieć...

Algoforos | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po "Niepewnych dniach" i "Chłopcu z Włoch" miałem ogromny apetyt i przeczucie,że dalej będzie równie dobrze,lub nawet lepiej.
Niesłuszne,jak się okazało.
Dostało mi się,że jestem gruboskórny i nie rozumiem tej książki-cóż,może faktycznie tak jest,ale ona naprawdę do mnie nie przemawia.
Owszem,to wciąż jest Besson ze swoim fantastycznym,gładkim,"miodowym" stylem,ale pod względem treści...
Główny bohater jest aż antypatyczny w swojej bylejakości i niezdecydowaniu,czego tak właściwie chce od życia.
I to właśnie on sprawia,że ta książka od początku do końca trąci sztucznością i najbardziej ze wszystkiego przypomina fantazję metroseksualnego geja o tym,że jest Prawdziwym Mężczyzną,znajdującym Miłość Życia w więziennej celi (i ramionach innego Prawdziwego Mężczyzny,rzecz jasna).

Niech Was nie zwiodą pierwsze,naprawdę wyśmienite 44 strony tej książki-jeśli ją sobie darujecie,nic nadzwyczajnego Was nie ominie.

MOWA-LITER | 2012-08-31

Już po przeczytaniu pierwszej strony Być przez chwilę sobą Philippe Bessona, wiedziałam, że trafiłam w dziesiątkę i że będzie to książka wyjątkowa.

Historia zaczyna się, gdy Thomas wraca do rodzinnego miasteczka po latach spędzonych w więzieniu. Dla mieszkańców niewielkiego portowego Falmouth pozostaje człowiekiem przeklętym, który dopuścił się niewybaczalnej zbrodni. Jednak tylko on tak naprawdę wie, co zaszło pamiętnego dnia, w którym wyruszył w morze ze swoim małym synkiem. I dlaczego do portu powrócił już sam. To niewyjaśnione, otoczone tajemnicą wydarzenie i konsekwencje jakie za sobą pociągnęło odcisnęły piętno na uporządkowanym, ale nieszczęśliwym życiu Thomasa. Życiu, które właśnie dzięki tym dramatycznym okolicznościom miało w końcu zyskać sens i przywrócić bohaterowi zagubioną wolność.

Mimo, że całość przypomina długi monolog to podczas czytania zupełnie się tego nie odczuwa. Powieści można byłoby zarzucić też brak dynamicznej akcji, ale na tym właśnie polega jej...

GrzesiekLepianka | 2016-09-05

Prawie granicznie. Blisko Coelho, ale granica kiczu i grafomanii nie została przekroczona, a to duża sztuka taka samokontrola. Poetycko. Sugestywnie. Z pewną egzaltacją. Do tego: mistycznie, egzystencjalnie i aforystycznie. Szkoda, że taki Modiano dostaje Nobla, a taki Besson niestety nie. On mówi więcej o człowieku, mimo że wydawałoby się, że pisze o dość zawężonej grupie. Chcę więcej i cieszę się, że mam w zanadrzu!

BeataBe | 2012-05-25
Przeczytana: 14 maja 2012

Książka zapowiadała się świetnie, tytuł wiele sugerował i obiecywał. Bohater książki interesujący, miał w sobie jakąś tajemnicę.
Ale po przeczytaniu stwierdzam, że nie znalazłam w tej książce tego czego szukałam. Nie skłoniła mnie do myślenia. Właściwie już prawie nie pamiętam o czym była. Można było tę powieść znacznie lepiej rozegrać. Pozostał duży niedosyt.

Natula | 2011-06-20
Przeczytana: luty 2011

Książka ta to jeden wielki monolog, to wyznanie, rozgrzeszenie i wybaczenie. Nie spotkamy w mglistym Falmouth ciekawych, rozbudowanych postaci, wszystko jest jakby niedopowiedziane i pozostawione naszym domysłom, jedynym bohaterem którego mamy okazje poznać, aż od podszewki to Tom, bez względu czy nam się to spodoba czy nie, to jedyna osoba, która mówi o sobie i chce być poznana i zrozumiana. Ta książka to w sumie ciężki kaliber, porusza bardzo trudny temat. Dzięki ciekawemu, obrazowemu stylowi pisania Bessona, czyta się ja łatwo, jednak autor stosuje takie metody pisarskie, że każde jego zdania zapada głęboko w serce i chcąc czy nie zapamiętujmy je na długo.

Viper | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Nie była długa ani męcząca. Pozwoliła mi na chwilę zapomnienia i wreszcie znalazłam coś, co w choć części mnie usatysfakcjonowało. Jedna księga, jak zostało to nazwane w spisie treści, nie do końca była dla mnie zrozumiała, ale to było jedynym minusem.
Ocena tej książki w dużej mierze zależeć będzie od tego, jak się ją zrozumie i jakiego przesłania będzie się od niej oczekiwać. Najlepiej w jej przypadku nie sugerować się niczyim zdaniem, a po prostu sięgnąć, poświęcić dwie godziny i wyrobić własną.
Jeśli ktoś jest fanem ciekawych sformułowań oraz nietypowego języka, jakim napisana jest książka, to z pewnością się nie zawiedzie, sięgając po tę pozycję.

| 2011-02-12
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Zyj!Pelna piersia,sercem,cialem,geba i w zgodzie z samym soba ale tez w ten sam sposob daj zyc innym...To chyba odpowiednia opinia na temat tej ksiazki i jej przeslania...