Milczenie Bogów. Szkice i studia o liryce oświecenia

Wydawnictwo: DiG
83-7181-432-1
Małgorzata

Milczenie bogów. Szkice i studia o liryce oświecenia to po Szkicach o poezji obscenicznej i satyrycznej Andrzeja Krzyckiego (1482-1537) (2002) druga książka Witolda Wojtowicza. Autor uczynił przedmiotem rozważań twórczość wybitnych poetów polskiego Oświecenia. Zajmuje się poezją Tomasza Kajetana Węgierskiego, twórczością Adama Naruszewicza i Stanisława Trembeckiego. W dwóch końcowych...

Autor uczynił przedmiotem rozważań twórczość wybitnych poetów polskiego Oświecenia. Zajmuje się poezją Tomasza Kajetana Węgierskiego, twórczością Adama Naruszewicza i Stanisława Trembeckiego. W dwóch końcowych rozdziałach interpretuje późne liryki Franciszka Dionizego Kniaźnina, kończąc swoje rozważania rozdziałem poświęconym Odom napoleońskim Kajetana Koźmiana.

Autor bada teksty w perspektywie procesów prowadzących od myślenia opartego na prymacie sacrum ku wizji świata budowanego w oparciu o nowy porządek społeczny i kulturowy, charakterystyczny dla nowoczesności. Analizy pokazują, w jaki sposób klasyczne motywy i toposy literackie ulegają przemianie, a także tracą swój światopoglądowy sens.

„Milczenie bogów” dowodzi, jak bardzo literatura polskiego Oświecenia wymaga wciąż nowych odczytań.

jesienna-szarlotka | 2011-08-31
Małgorzata | 2010-04-22