Adamant Henny

Cykl: Pierścień Mroku (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Адамант Хенны
fantastyka, Nik Pierumow
Małgorzata

J.R.R. Tolkien – wielki kreator świata alternatywnego, twórca kultowych powieści fantasy, które weszły do kanonu literatury, stanowi inspirację nie tylko dla pisarzy tego nurtu, ale także artystów malarzy, muzyków, ba!, fascynuje również filmowców, autorów komiksów, a nawet gier komputerowych. Jego tropem podąża Nik Pierumow, z wielkim powodzeniem podejmując się roli przewodnika Śmiertelnych...

Jego tropem podąża Nik Pierumow, z wielkim powodzeniem podejmując się roli przewodnika Śmiertelnych po baśniowych krainach zamieszkałych przez ludzi, krasnoludy, elfy i przeróżne stwory. Nie uwolnił bohaterów „Pierścienia Mroku” od działania rządzących nimi osobliwych sił. Wciąż uwikłani są w walkę Dobra ze Złem, Światła z Ciemnością.
Sympatyczne krasnoludy – zacięte w boju, nieocenione w przyjaźni – oraz ich oddani współtowarzysze (pojawiła się kobieta!) mają teraz nie lada przeciwnika: Adamant Henny. Szczególny klejnot poraża złowróżebnym, niszczącym blaskiem; przywódca Taregów strzeże swojego skarbu niezwykle czujnie. Jego moc nie ma sobie równej. Dla śmiałków, którzy odważą się stawić czoło Nieznanemu, oznacza to, iż staną się uczestnikami wydarzeń, przekraczających granice wyobraźni...

czytamcałyczas | 2018-06-21

Okładka
Tak ja w tomach 1 i 2

Skąd
biblioteka

Fabuła

Rozwinięcie akcji z tomu 2

Moja opinia

Najlepszy z tomów,świetne bitwy.Przygody i akcja.
Koniec piękny.

Krzysztof Baliński | 2012-11-13
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 13 listopada 2012

Czytając cykl "Pierścień mroku"* Pierumowa czytelnik wraca do Tolkienowskiego Śródziemia. Po jaką cholerę wracać? Co można nowego na temat Śródziemia wydumać? Wszak Tolkien stworzył coś wyjątkowego pełne niesamowitej fantastycznej magii i nikt tego nie przebije.
Te i podobne pytania już słyszę w mojej wyobraźni moi drodzy czytelnicy. Odpowiem konkretnie, warto wracać do Śródziemia, i zapoznawać się z pomysłami innych pisarzy w kwestii wydarzeń fantastycznych w Śródziemiu.
Oczywiście dzieło Tolkiena jest wyjątkowe w dziejach literatury i bez wątpienia ma silne, pomysłotwórcze oddziaływanie na wielu pisarzy zajmujących się fantastyką. Ale też pojawiły się pomysły wyśmienicie uzupełniające Tolkienowskie wizje dotyczące Tolkienowskiego Śródziemia. Ciekawa jest koncepcja Kiryła Yeskowa **, a także właśnie ciekawa i oryginalna koncepcja Nika Pierumowa, również warta poznania.

Co my tu mamy?
Śródziemie znacznie szerzej niż to jest u Tolkiena opisane, bo mamy nie tylko Zachód...

Roran Garrow | 2015-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

3 część nadal trzyma wysoki poziom najlepszej 2 części, jednak jest nieco słabsza fabularnie i w dodatku zakończenie takie urwane trochę, bo dziwnie się kończy niestety i dlatego ode mnie 9/10 ;)

behemot | 2013-05-11
Przeczytana: marzec 2013

Trzecia część, taka sobie.
Opowiada odrębną historię, którą z wydarzeniami przedstawionymi w dwóch pierwszych tomach łączą głównie postaci kilku bohaterów. Słowo płynie tu dość wartko, czyta się przyjemnie, historia początkowo wciąga, ale... No niestety, tak od połowy pomału wszystko siada. Stopniowo ta opowieść mnie nużyła i coraz mniej mnie interesowało, co się wydarzy dalej. Czytałem coraz mniej chętnie, a zakończenie tej historii przyjąłem z pewną ulgą. Miałem wrażenie, że autorowi chyba po prostu skończyły się pomysły.

Adam | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Pomyśleć, że mogłem zostawić trójksiąg Pierumowa na półce w spokoju przez następne 12 albo i 24 lata. Mógłbym żyć z nadzieją w sercu, że ciąg dalszy może być dobry. Mogłem, ale nie zrobiłem tego i stwierdzam, że to nie jest dobry ciąg dalszy. Szkoda.

YarpenZirgin | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, Śródziemie
Przeczytana: marzec 2013

"Pierścień mroku" przenosi nas ponownie do Śródziemia. Akcja trylogii rozpoczyna się 300 lat po zakończeniu Wojny o Pierścień. Znowu możemy odwiedzić Morię, Fangorn, Mordor, spotkać Radagasta, Drzewca, Sarumana oraz dalekich potomków bohaterów Władcy Pierścieni.

Powieści powinny spodobać się tym, którzy, podobnie jak ja, lubią od czasu do czasu powrócić do Śródziemia, odwiedzić znane miejsca. Nie należy ich jednak traktować jako kontynuacji Władcy Pierścieni. Bezpieczniej jest podchodzić do nich, jak do niezależnych, odrębnych powieści osadzonych w znanym nam świecie. Nie należy również traktować Pierumowa jak kontynuatora czy naśladowcę stylu Tolkiena. Ci, którzy w ten sposób będą podchodzić do "Pierścienia mroku", będą zawiedzeni. Pierumow pisze inaczej - jego bohaterowie nie mają pieśni przygotowanych na każdą okazję, nie sypią wierszami, jak z rękawa, zdarza im się przeklinać. Rosjanin również mógłby wiele nauczyć się od Tolkiena w kwestii tworzenia opisów przyrody, miejsc czy...

borys_ru | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Bardzo fajne zwieńczenie trylogii, końcówka trochę słabsza, ale ogólnie pozytywnie. Polecam

Wielu | 2012-10-21

Polecam

Miko222 | 2013-01-01

Zbyt wrażliwi znawcy literatury fantasy mogą narzekać , że powielone od pana Tolkiena itp. Ale dobre pomysły rozwijającej się fabuły wartka i sprawna akcja nie mogą być ocenione źle. Dla mnie było to rozwinięcie tolkienowskiego dzieła które rozpalało mnie w dzieciństwie. Podróż w czasie do przeszłości , marzeń o elfach , czarach i przygodach. Dobry kawałek fantasy.